Difteria në fëmijët simptomat, komplikimet, rezultatet


Difteria - një sëmundje akute infektive transmetohet nga pikat ajrore. Shkaku Corynebacterium difteria, por më tepër rrinë Leffler. Gateway për këtë infeksion është mukoza membranës i fytit dhe traktin e sipërm respirator. Ajo është në këto vende shfaqen simptomat e para. Mbi ta, sëmundja do të diskutohet në artikullin "Difteria te fëmijët:. Simptomeve, komplikime, rezultatet" Difteria mund të infektohen nga njerëzit që janë të sëmurë me difterisë, si edhe nga bakteret që nuk kanë manifestime klinike të sëmundjes. Përveç kësaj, bakteret mund të jenë bartës të lodra, peshqir, sende shtëpiake, të cilat shkopinj mund të ruhen për 5 ditë.

Pra, në qoftë se ka pasur një rast të këtij infeksioni, këto objekte duhet të trajtojë antiseptics ose vlim. Dezinfektantët vrasin bakteret për 1-2 minuta, dhe vlimi do ta bëjë atë edhe më të shpejtë. Si për çdo sëmundje ngjitëse, difterisë ka një periudhë inkubacioni që zgjat 1-2 ditë. Gjatë këtyre ditëve akumulimi në indet ekzotoksinë quajtur toksina difteria. Kjo toksinë ofron dy efekte të përgjithshme lokale në trup. Siç u përmend, difteria në fëmijët mund të prekë çdo sipërfaqe prej traktin e sipërm respirator. Nga pika e penetrimit ne trupin varet simptomat e sëmundjes lokale.


Nëse portë ishte Mukoza hundës, ka vështirësi në frymëmarrje hundës për shkak të ënjtje e mukozës. Pastaj ka përzgjedhje. Fillimisht, këto përzgjedhje të lëngshme dhe transparent dhe pastaj të bëhet purulent dhe i përgjakshëm-korrozive të lëkurës rreth hunda. Shkaku i shkarkimit të tillë, është formimi i filmave mukozës difteria hundës apo gërryerjet. Kjo formë e difterisë është i prirur për kohëzgjatje të zgjatur. Më të prekur në difterisë orofaringut. Kjo formë e difterisë ka tre forma: lokalizuar dhe e përhapur toksike. Më e lehtë është një formë e lokalizuar. Kështu bajamet e një fëmijës rritje të lehtë kongjestion i tyre.

Deri në fund të ditës së parë të sëmundjes në bajamet formuar plenochky pak gri, të cilat janë larguar me pak përpjekje. Në vend të filmit fshihet formuar gjakderdhje ulçerë. Në formë popullore e lezioneve orofaringeale, plenochky bëhen më të dendura. Tani ata janë formuar jo vetëm mbi bajamet, por edhe mbi harqe mukozës Palatine dhe dërçikth. Myk toksik është më i vështirë. Kjo formë është e karakterizuar nga lezione të faring, mur faringut, qiellzën e fortë. Film është shumë i dendur e shtënë, e vështirë. Pas heqjes vendi i tyre formuan një ulçerë thellë. Për këtë formular karakterizohet me paraqitjen e edemës së indin nënlëkuror e qafës, që në qoftë se nuk ndihma në kohë mund të çojë në vdekje.

Ka edhe vështirësi në shqiptimin e tingujve dhe gëlltitjes. Difterisë ajrore mjaft të rralla. Kjo formë e difterisë ndikon laring, trake, bronke dhe ndodh në fëmijët e vegjël. Kjo është forma më e rrezikshme e sëmundjes. Ajo karakterizohet nga zëri osyplost, leh pamjen kollë, stenozë e traktin e sipërm respirator dhe astmë. Laryngoscopy zbulon plenochky mukozën e trake dhe bronke. Këto plenochky mund të bie dhe të bllokuar udhë ajrore, në këtë mënyrë të shkaktojë ulçera dhe astmë, kërcënuese vdekjen. Kjo simptome lokale të difterisë.

Si komplikime të përgjithshme, atëherë këtu përfshijnë temperaturë, temperaturën e trupit ndonjëherë mund të arrijë 40 ® C, dobësi të përgjithshme, marramendje, dhimbje koke. Fëmija i humbur oreksin, ai bëhet i ngadaltë dhe indiferent. Qafë është shënuar gunga. Si përmendur tashmë, difterisë - një sëmundje shumë e tmerrshme. Toksina difterisë mund të depërtojnë në gjak, shkaqet komplikime të rënda. Më të vuajnë sistemet nervor, kardiovaskulare dhe nxjerrës të organeve. Sistemi nervor shfaqet në formën e paralizë. Paraliza e muskujve të frymëmarrjes mund të çojë në vdekjen e fëmijës.

Komplikimet e difterisë janë të miokardit - pezmatimi i muskulit të zemrës. Kjo çon në përçarje e zemrës, duke manifestuar zbehje, dobësi të muskujve, humbje e papritur e fuqisë. Plagosje më miokardi, më keq prognozë. Shkeljet e sistemit nxjerrës të duket si Nephrostome
Sindromi chnoho, e cila karakterizohet me shfaqjen e proteinave në urinë, cilindra, qelizat e gjakut. Dhe ndërlikim më e zakonshme e difterisë udhë ajrore është pneumonia. Me ofrimin në kohë të kujdesit, ju mund të shmangur pasoja të rënda të kësaj sëmundjeje.
Mungesa e trajtimit mund të çojë në gjendje kome, paraliza e madhe dhe madje edhe vdekje.

Këto janë pasojat e nuk trajtohen siç duhet difteria. Por çdo sëmundje e lehtë për të parandaluar në vend se kurë. Paralajmërojnë difterisë mund të jetë një vaksinim i thjeshtë. Gjëja kryesore për të bërë atë në kohë! Julia Ermolenko,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!