Fëmijët helmintiasis simptome helmintiasis në fëmijët e moshës shkollore


Helmintet - parazitë, ata nuk duhet të jetojnë në trupin e njeriut. Por sapo ai të veprojë shkatërrimtare, thith të gjithë "lëng" i dhe "vitalitet". Kjo çon në përçarje të shumë organeve dhe sistemeve, imunitet të reduktuar, trupin allergization, vatrave të infeksioneve kronike. Nuk ka nënë, e cila nuk do të ishte problem i njohur - fëmijët e shkollave helmintiasis ky sulm greva mjaft shpesh. Sëmundja përhapet fokale çfarë është duke shkaktuar grupe infeksioni i gjithë fëmijëve. Helmintiasis zorrëve statistikisht renditet e para ndër të gjitha shkaqet e sëmundjeve ngjitëse dhe jo ngjitëse në fëmijët e shkollës.

Pra, le të flasim më shumë për fëmijët helmintiasis, simptomat e helmintiasis në fëmijët e moshës shkollore. Çfarë është një infestations rra? Ky është një grup i madh i sëmundjeve të shkaktuara nga krimba parazitare - krimba. Trupi i njeriut mund parazitoj rreth 250 lloje të helmintet helmintet disa faza të zhvillimit - ciklit të jetës. Larvat mund të zhvillohet në trupin e ushtrisë ndërmjetëm ose në mjedis, dhe të arrijnë pjekurinë seksuale vetëm në trupin e ushtrisë përfundimtar. Një njeri mund të jetë mikpritës si definitive, si një e ndërmjetme. Infeksioni ndodh përmes kontaminuar objekte, ushqim.


Helmintiasis zorrëve, simptomat helmintiasis në fëmijët e shkollës Ascariasis - Lloji më i zakonshëm i helmintiasis mesin e fëmijëve të shkollës. Burimi i infeksionit dhe host final është një human. Pasi të infektuar larvë nëpër murin e zorrëve në gjak, atëherë i tanishëm i saj hyn në mushkëri, ku në bronke përmes trake në gojë, pështymë është gëlltitur përsëri, duke rënë në traktin gastrointestinal. I tërë cikli zgjat rreth 3 muaj. Gjatësia e femrave është 30 cm. Një ditë ajo shtrihet 200 000 vezë! Vezë tokës mund të jetojnë deri në 10 vjet! Simptomet e ascariasis - kruajtje në hundë, kollë alergjik, skuqje, subfebrile i gjatë (organ 37C temperature), dhimbje të barkut, drooling, simptomat e intoksikimit (letargji, ul oreksin), humbje peshe, kruajtje në zonën anal.

Komplikimet. Gjatë migrimit roundworm larvave në organet e brendshme mund të bashkohet me infeksion sekondar, zhvillimin e inflamacionit (pneumoni, bronkit). Pengimi zorrëve është formuar kur ka një përqendrim të madh të roundworm pjekur në lumen të zorrëve. Enterobiasis është shkaktuar nga pinworms - Një krimb i vogël të bardhë. Gjatësia e femrave është 10 mm. në fund para është ënjtje me të është i bashkangjitur në murin e zorrëve. Vendi i banimit është shtojcë Pinworms, cecum. Cikli krimb zorrësh jeta fillon nga zorrë të njeriut. Atëherë ajo migrojnë në bigëzim, ku kushtet optimale për zhvillimin e saj (t 34-36S, lagështia e lartë), parashtron vezë, forcimin e tyre në folds e lëkurës kofshët dhe mollaqe.

Ajo shkakton kruarje intensive, lëkurës kërkuan pacientit. Getting në thonjtë e njeriut, ajo bëhet në të gjitha sendet për të prekur infektuar. Simptomat helmintiasis. Kruajtje të rënda rreth anus, perineum, duke rritur gjatë natës, oreks të dobët, vjellje, dhimbje barku, dhimbje koke. Komplikimet. Në vend të kruarje mund të bashkohen në një infeksion bakterial. Në vajzave, krimb zorrësh crawls në vaginë, duke shkaktuar vulvovaginitis. Giardiasis shkaktuara nga protozoa, parazitet janë në fshikëz tëmthit dhe lumenin e zorrës së vogël e njeriut. Nuk mund të ketë dy forma: celular dhe cysts. Cysts jashtë në mjedis me feces, tokën, ata janë mbajtur deri në 3 javë, 5 javë në ujë.

Simptomet e giardiasis butë ose mungon. Ndonjëherë fëmijët ankohen për dhimbje në bark e sipërme pranë kërthizë. Ka poteren, bloating, vjellje në mëngjes. Alternuara Diarre me kapsllëk, stools mund të përmbajnë mukus apo gjak. Toxocariasis (shirit qen) . Gjatësia e saj është deri në 30 cm, formë është roundworm shumë të ngjashme. Trupi i njeriut - një fund i vdekur për toxocara e mëtejshëm të zhvillimit, ajo nuk është lëshuar në mjedis.
Larvat e shirit qen transportohen me të qarkullimit të gjakut në të gjithë trupin, ata të merrni mbërthyer në organet, indet (sytë, hundë, mushkëritë, etj) duke shkaktuar dëme të mëdha për shëndetin e njeriut. Produktet e shkretuara të helmuar trupin, duke shkaktuar ndryshime nganjëherë të pakthyeshme.

Simptomat Tokosokaroza nuk janë tipike, ata manifestojnë shenja të trupit, e cila është e përfshirë në këtë proces. Toksakaroz shumë e vështirë për të diagnostikuar, duhet Immunoassay specifike. Në praktikë tim ishte një rast i tokosokarozom. Fëmijë i një moshe të dobët të familjes së 11 viteve, që vuajnë nga astma hormoneve formë të varur brenda 5 viteve. Trajtim marrë themelor (Kromoglikate sodium). Departamenti fëmijë ishte "shtëpi familje" e tij për ne ai ishte ushqyer një herë në javë me status astmatik, e cila kupyrovalsya shumë e vështirë. Në krimbat e ndryshme nuk shqyrtohet një herë. Toxocariasis dyshuar allergist.

Shënoi për imunoglobulinë gjakut A, G. Rezultati është zashkalyuvav pozitiv titri. Prolikuvaly fëmijë. Astma vazhdon, si sëmundje, por nuk arriti për të hequr hormone (!). Me statusin e një fëmijës astmatik ka pushuar të rrjedhin në departamentin. Fëmijët helmintiasis - sëmundjet e varfërisë, ato shkaktojnë pacientët që vuajnë përkeqësohet aftësitë njohëse në fëmijët e moshës shkollore, rritjen e tyre, të zvogëlojë kapacitetet në të rriturit. Kështu, një rreth vicioz që pengon tejkalimin e varfërisë. Alex,