Kujdesi për fëmijët në dietë phenylketonuria, simptomat


Phenylketonuria - një sëmundje shumë e zakonshme e trashëguar që lind nga mungesa e një gjen të nevojshme për konvertimin e phenylalanine amino acid në tyrosine. Pa të, kjo amino acid është konvertuar në një acid toksike vepron si një substancë toksike. Sëmundja manifestohet shpejt pas lindjes dhe shkakton nevojën rënda për rregullimin e furnizimit. Kjo është arsyeja pse ne flasim sot për atë dietë shëndetësor fëmijë për phenylketonuria, si simptomat sugjerojnë se fëmija ka këtë sëmundje. Phenylketonuria është gjetur në mesin e popullatës së botës, por sipas statistikave, shumica raste të sëmundjes ndodh në vendet nordike, pavarësisht nga gjinia dhe mosha.

Nëse e bëni këtë rregullim nuk në kohë të të ushqyerit gjatë kësaj sëmundje - ajo kërcënon zhvillimin e komplikimeve të ndryshme të deri në vonuar mendor. Kjo është rezultat i helmimit të tërë toksina trupit dhe mungesa e proteinave të nevojshme për të bërë aktivitetin nervor dhe për të ndërtuar indet. Çfarë është simptoma phenylketonuria? Simptomat phenylketonuria mund të vërehet nga ditët e para të jetës.
Fëmija është shumë emocionuese, ose anasjelltas shumë i përgjumur. Duket oreksin dhe gjumin. Gjithashtu, fëmijët që vuajnë nga phenylketonuria mund të mbulohet me ekzemë dhe ata duket të vjella.


Phenylketonuria është vonesë e dukshme të zhvillimit - fëmijë më vonë ngre kokën, zvarritje dhe vendos më vonë nuk mund të përgjigjet për lodra. Në foshnja mund të duket konfiskimet, ajo mund të bie të fikët dhe i bezdisshëm lëvizur kokën. Fëmijët e sëmurë pak më të vjetër të drejtë jashtë nga turma - në këmbë, ata vënë një këmbë të gjerë, ndërsa lakimi ato në gjunjë dhe hip joints. Ata shkojnë në një figurë të vogël, hap pas hapi, ndërsa dribotyachy. Nëse prapambetje të theksuar të fëmijës mendore - ajo mbaron për vetë këmbët. Pacientët me phenylketonuria gjithmonë kanë flokët flokëverdhë dhe sy, ata vuajnë nga djersitja e tepruar, i shoqëruar nga një erë e theksuar.

Ato nuk mund të qëndrojë diellin, dhe lëkura e tyre është e lehtë të lëndimeve dhe djegie. Diagnoza vetëm mund të vënë pediatrin për fëmijë arrin një muaj të jetës. Diagnoza është bërë duke përdorur kimikate të veçanta. Ata pikoj mbi pëlhurë me lajle në njollat ​​urinë errësirë ​​në diagnostikimin e gjelbër mund të konsiderohet konfirmohet. Bazat e të ushqyerit të fëmijëve në phenylketonuria Ushqime të veçanta të fëmijës për foshnjat me këtë sëmundje është emëruar menjëherë pas diagnozës. Ajo përfshin kufizimin e phenylalanine në dietë. Ky artikull është një proteinë, që do të thotë përjashtimin pothuajse të plotë të proteinave nga dietën e një fëmije.

Ai përfshin mallrat e pjekur, peshk dhe mish i produkteve dhe derivateve të tyre, bishtajore, drithërat, arra dhe çokollatë. Disa produkte janë ende të lejuara - perime, fruta, qumësht - të kërkojë llogaritjen konstante përfshihen aty phenylalanine. Ju merrni në kërpudha ushqimor, drithëra të veçanta janë të ulëta në proteina, drithëra, fruta dhe perime, vaj gatimi, reçeli, mjaltë, lëngje të ndryshme. Numri i phenylalanine lejueshme llogaritet thjesht individ - në 15-50mh 1 kg peshë trupore. Më të vjetër fëmija bëhet - më pak ai ka nevojë phenylalanine. Si për proteina, atëherë është e pamundur për të krejtësisht të heqë dorë - ai e nevojshme për rritjen e të gjitha qelizat e trupit.

Të ushqyerit kështu i sëmurë fëmija bazuar në konsumin e substancave të veçanta - proteinave hydrolysate. Ajo është përdorur së bashku me supave, pure ose lëng dy herë në ditë që nga viti i parë. Kec yndyrë mund të merren nga bimore ose gjalpë, si dhe vaj peshku. Në mënyrë që të përgatiten formulën e fëmijës për vitin e parë të jetës, duhet të përzierje të naftës me niseshte misri, proteina hidralizat, qumësht të gjirit, ujë dhe sheqer. Përzierje rezultuar duhet të vlim dhe shtoni lëng. Tani ju mund të bleni përzierjet të veçanta të destinuara për fëmijët e vegjël me PKU që thjesht holluar me ujë.

Një fëmijë me këtë sëmundje shpesh kërkon ushqime të hershme bezbilkovomu - fruta të veçantë të konservuar dhe perime, patate pure dhe drithëra. Viti i parë i jetës në dietë përfshijnë bukën proteina pa dhe makarona. Efektiviteti i dietës varet nga mosha në të cilën ajo filloi të përdoret. Nëse vakt i veçantë u emërua në dy muaj - kjo do të shmangë problemet me zhvillimin mendor. Nëse jo, atëherë trajtim i tillë një kusht për foshnjën më të lehtë në të ardhmen. Nëse përgjithësisht nuk dietë e fëmijës rregulluar - fëmija është duke pritur paaftësi të thellë. Për të përcaktuar se çfarë efekti ka aplikuar dietë terapeutik - të kryejë teste të veçanta mund të zbuluar praninë e phenylalanine në gjak.

Kur shenja të stabilitetit për gjashtë apo shtatë vjet lejojë mohim të ushqyerit klinike. Që phenylketonuria është një kusht i trashëguar, lindja e një fëmije tjetër në familje, ku ka të sëmurë, ajo e bën analizën pa dështojnë. Kjo do të caktojë trajtimin e nevojshëm në muajt e parë dhe për të siguruar zhvillimin normal. Në kryerjen e shqyrtimit në masë të një muaji të jetës, ne mund të përcaktojë praninë e sëmundjes në mungesë të simptomave. Kjo është esenciale për trajtimin e duhur. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!