Mosfunksionim tiroide në të moshuarit


Vitet kalojnë, dhe trupi ynë po ndryshon gjëndrat endokrine, si dhe organet e tjera të trupit. Rreth 60-65 vjet për të ulur funksion tiroide në të moshuarit. Në veçantitë e këtyre ndryshimeve do të doja të them. Çfarë moshe janë ndryshimet në funksionet e gjëndrave endokrine, të shkaktuara nga zbatimi i trupit të njeriut. Ndikim të madh në këtë proces të ofrojë mjedise që e rrethon. Në varësi të gjëndrës tiroide e tyre në të moshuarit mund të zbehet shpejt ose më ngadalë. Ndryshimet intensive në sistemin hormonal që ndodhin në kufirin 50-60 vjet moshë është e plakjes.

Më parë ju kishte kushtuar vëmendje për shëndetin e tyre, atëherë kjo është vetëm një orë për mirëqenien e tyre, të mendojnë për një mënyrë jetese të shëndetshme dhe trup të shëndetshëm. Tirotoksikozë në moshë të vjetër Takikardi, dobësi e muskujve, kruajtje, exophthalmia - simptomat tipike të hyperthyroidism (ose hyperthyroidism - i tepërt i hormoneve tiroide në gjak). Të moshuarit janë më pak të shprehura se në të rinj. Summer është e karakterizuar nga alopecia, diarre, ndryshimet në sistemin nervor. Nëse gjëndër tiroide zgjeruar në të moshuarit ka ndodhur pak, është e nevojshme që të këshillohet me një endokrinolog, monitorimi i rregullt i tiroide.


Me moshën, mundësia e rritjes keqdashje, kështu që çdo vula (rruzull) në gjëndër mund të jetë kancer ose adenoma. Nëse sëmundja është zbuluar në kohë, efikasiteti dhe shpejtësia do të jetë trajtim shumë më efektive. Nëse pacientët e moshuar diagnostikuar me "hyperthyroidism", mjeku duhet, përveç trajtimit themelor mjekësor me medikamente që ulin aktivitetin e gjëndrës tiroide, të emërojë trajtim të njëkohshëm të manifestimeve neuropsikiatrike të sëmundjes, promovon paqen e mendjes. Nëse hyperthyroidism running, goiter dhe e theksuar, personi i moshuar duke ofruar trajtim kirurgjik, dhe nëse kjo nuk është e mundur - trajtim me jod radioaktiv.

Hypothyroidism në Moshuarve Lidhur me hypothyroidism (funksioni i ulët i tiroides) tek një endokrinolog shpesh kthehet gra të moshës 50 vjeç e më të vjetër. Zakonisht rezulton se simptomat vërejtur në pacientët më parë, por nuk janë aq të theksuara. Simptomet e hypothyroidism në të moshuarit, dhe puffiness shekull persona, të reduktuar ethe, shprehjeve të fytyrës të varfër, humbje e flokëve, thonjtë brishtë. Pacientët ankohen për lodhje, dridhura, dobësimin e kujtesës, humbja e dhëmbëve. Një merr ndjenjën se lëvizja e pacientit është dhënë një kohë të vështirë, ata janë të ngadalta. Natyrisht, të gjitha këto simptoma listuara janë të ngjashme me shenjat e plakjes normale.

Por hypothyroidism provokon zhvillimin e arteriosklerozës, kështu mjeku mund të jetë e vështirë për të gjetur shkakun e shkeljeve, diagnozën e saktë dhe të fillojnë trajtimin e hershëm. Hypothyroidism në të moshuarit janë trajtuar në mënyrë të zakonshme: të zgjedhë një të përshtatshëm dozë pacient L-thyroxine (një analog sintetik i hormoneve tiroide). Trajtimi fillon me doza të vogla, rritur gradualisht dozën. Duke marrë parasysh moshën e pacientit, mjeku i kushton vëmendje të veçantë presionit të tij të gjakut, sistemin kardiovaskular, monitoron normë zemër, rregullisht dërgon pacientin në elektrokardiogramë. Ushqim dietik Mosfunksionim tiroide në të moshuarit kërkon atyre që të i kushtoj vëmendje për ushqim, për një përmbajtje adekuate jodit në ushqime dhe vitamina të grupit B.

Jodi është e përmbajtura në peshk detare dhe alga deti. Ujë mineral i dobishëm që përmban jod dhe mikro, makro. Nëse gjëndër tiroide është i shoqëruar me pamjaftueshmëri kardiovaskulare, është e nevojshme për të kufizuar të lëngshme kripë. Është e dëshirueshme që të jetë ushqime dietë që përmbajnë kalium, kajsi të thata, rrush, kumbulla të thara, fiq, trëndafili i egër, fiku. Svetlana44,