Metodat e retinës distrofi moderne të trajtimit


Eyes - esenciale për trupin e njeriut. Me ndihmën e rreth 80% e perceptuar mediat përreth. Prandaj, patologji vizuale organ - një problem shumë i rëndësishëm në mjekësi. Pjesa më e rëndësishme e syrit - retinë që është përgjegjës për transmetimin e informacionit të marra sy, tru, e cila përpunon atë. Ndonjëherë funksion retinal është ndërprerë për ndonjë arsye. Kjo mund të përfshijnë: • sëmundjet somatike (diabet, hipertension, aterosklerozës, sëmundje e veshkave); • patologjisë së syrit (miopia, inflamacionit); • Trashëgim. Të gjithë këta faktorë kontribuojnë në sëmundjet e qarkullimit të retinë, dhe janë, mbi të gjitha, për të reduktuar aftësinë për të parë në distancë dhe të perceptojnë ngjyrat si dhe të lundruar hapësirën lit dobët.

Se humbja e vizionit periferike. Ka lloje të degjenerimit në kokë në%
D0? Lokalizimi Symosty e lezioneve: qendror (tipike për të moshuarit) dhe periferik (në njerëzit që vuajnë nga nearsightedness kur zgjatim i syrit provokon shtrihen e retinë). Si dhe të lindura dhe të fituara: • pigmentuar - lidhur me një defekt të trashëguar prej photoreceptors përgjegjës për vizion të ngrysur; • senile - tipike për njerëzit mbi 60 vjet. Zakonisht kombinuar me moshën katarakt; • Precision-e bardhë - ndodh në fëmijëri, duke përparuar gjatë viteve për shkak të faktorëve të trashëgueshëm. Diagnoza e degjenerim retinal përfshijnë: • fusha të studimit; • acuity vizuale; • studim electrophysiological për të sqaruar qëndrueshmërinë e qelizat e retinës; • A dhe B ultratinguj skanon rajonet e brendshme të syrit; • Tomografia optike koherenca, e cila ofron një imazh tre-dimensional të retinë për të vlerësuar gjendjen e saj; • Ekzaminimi fundus; • matjen e presionit brenda syrit.


Retinal distrofi kohë të gjatë nuk mund të manifestuar asnjë simptomë, kështu që ju duhet për të vizituar një okulist të paktën një herë në vit, sidomos ata mbi 50, për të shmangur ndërlikimet e mundshme - shkëputje, prishet retinës, të cilat mund të çojnë në humbje të pakthyeshme të shikimit. Nëse diagnostikuar me retinës distrofia, trajtimet moderne mund të ndihmojë. Trajtimet aktuale për distrofia retinës në oftalmologji - është kryesisht argon lazer. Kjo procedurë është kryer në zyrë, duke përdorur pika lokale anestezion, zgjat 15-20 minuta. Thelbi i metodës është se veprimi i lazer, një rritje të mprehtë në temperatura, e cila çon në koagulimit të indeve.

Pra bashkangjitur fort në retinën e syrit, dhe nëse ajo është ndërprerë, ndërpritet përhapjen e saj të mëtejshëm. Pikë e mirë është se trajtimi lazer është pa gjak dhe ka ekspozim të lartë saktësi. Pas këtij trajtimi pacienti shëruar shpejt, megjithatë, ju duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme - të heqë dorë nga zakone të këqija përmbahen. Si jetëdhënës shtesë do të thotë vitamina përdorura, droga që përmirësojnë microcirculation (Trental), ATP, antioksidantë. Ajo duhet të jetë një trajtim adekuat i sëmundjeve oportune, që thellojnë proceset degjeneruese.

Aplikimi i terapisë fizike, me ultratinguj, electrophoresis. Pacientët me retinal distrofia ngritje peshe kundërindikuar, ushtrime, që përfshin bie, zhyten në një rrahje të thella në kokë, fytyrë. Ekzaminimi i rregullt nga një okulist për të ndihmuar në diagnostikimin e sëmundjes në një fazë të hershme, dhe trajtim menjëherë do të shmangur komplikime të rënda. Helen,