Dyspnea - gulçim, trajtim për Popullit


Termi nënkupton dyspnea dyspnea, mungesa e ajrit të thithur. Në një person të shëndetshëm kjo situatë shpesh ndodh kur kryejnë punë të rënda fizike, të zgjeruara stërvitje afat të gjatë. Gjithashtu, shteti i dyspnea mund të ndodhë në sfondin e kardio ndryshme - sistemin e enëve të gjakut dhe Sëmundjet të tjera. Varësisht nga shkaku gulçim, e përdorur trajtime për këtë gjendje. Sot në vend, ne do të flas me ju në lidhje dyspnea - gulçim, mjetet juridike popullore trajtimin e kësaj gjendje, dhe unë do të flasim për shkaqet dhe simptomat e saj. Simptomet e gulçim Shenja më e zakonshme e mungesës së ajrit është letargji.

Një person që vuajnë nga dyspnea perceptuar keq ndjenjë të, mezi iu përgjigjur atyre. Gjithashtu, njerëzit nuk mund të mbajë një kokë të drejtë poshtë saj. Kjo është ajo që indet, muskujt kanë mungesë të oksigjenit që ndikon në gjendjen e tyre. Mungesa e oksigjenit gjithashtu ndjen trurin. Njeriu mezi mund të përqëndrohen në harresë të shfaqet qarqe, përshkruan të objekteve të paqartë. Pacienti nuk është në gjendje për të marrë një të gjatë, fraza të komplikuara, duke u përpjekur për të marrë frymë thellë, për të kompensuar mungesën e ajrit. Nëse ju keni një shortness të rënda në frymëmarrje, mungesa e ajrit të thithur, ndërsa gjatë frymëmarrje dëgjoni wheezing, fishkëllimë tinguj, ju duhet të kërkoni vëmendje urgjente mjekësore.


Gjithashtu të jetë i sigurt për të parë një specialist, në qoftë se të gjitha këto simptoma të bashkohet squeezing ndjesi, dhimbje në gjoks, fyt dhe ndjerë praninë e një objekt të huaj. Shkaqet më të shpeshta të dyspnea Ka mungesë kronike dhe akute e ajrit gjatë frymëmarrjes. Shumica e këtij vuajnë njerëzit me kardio - vaskulare sëmundje (sëmundje të zemrës, aritmia), sëmundjet e bronke dhe mushkëri. Kjo gjendje mund të ndodhë si një komplikacion pas vuajtje të gripit, dhimbje të fytit. Me zhvillimin e astmës alergjike shfaqet shpesh. Si rezultat, personi përjeton vështirësi frymëmarrje, mungesa e oksigjenit.

Gjithashtu, mungesa e ajrit të thithur, gulçim ndodh kur mbipeshë, trashje, hipertensionit. Shkakton në familje simptomat e dyspnea shpesh ndodhin në hapësira të mbyllura, një tubim të madh të njerëzve. Sidomos kur ajër i freskët është i pamjaftueshëm, dhe numri i dioksidit të karbonit exhaled është mjaft i madh. Nëse simptomet e tilla janë shfaqur, të tilla si metro, do të zbres në stacionin më të afërt, të ulen pak, marr frymë ajër të pastër, të pijë ujë. Gjithashtu duke kontribuar në shfaqjen e gulçim - modern dritare. Ata nuk rrjedhje e ajrit, kufizimin e oksigjenit në dhomë.

Si rezultat, dioksidi i karbonit ndërton, dhe sasia e oksigjenit në dhomë është zvogëluar. Pra, në qoftë se shtëpia juaj ose zyra janë të tilla dritaret sa më shpesh të jetë e mundur hedh në dhomë dhe të lënë dritare të hapur një herë. Kjo është veçanërisht e vërtetë e dhomave të fëmijëve dhe dhomat e gjumit. Trajtimet tradicionale Përballja me gulçim, mungesa e ajrit të thithur në mushkëri testuar mjetet juridike popullore për të ndihmuar në trajtimin e dyspnea. Unë sugjeroj që ju përdorni mjetet juridike popullore që do t'ju ndihmojë të eliminojnë simptomat e dyspnea, të lehtësuar gjendjen tuaj: 10 * Crush kokat peeled hudhër, rezulton përzierje slurry me lëng prej 10 limon.

Të gjitha të fshij mirë dhe përzierje me 1 kg mjaltë natyrore. Përzierje të përkthehet në një kavanoz qelqi të pastër, të përfundojë kavanoza qafën copë të pastër të përbërë nga 2-3 shtresa të garzë, të lënë në një vend të freskët të errët për 24 orë, rregullisht llokoçis përzierje. Pastaj ha 1 tbsp. l. gjumit 2-3 muaj. * Mundohuni një ilaç popullore: copëtuar 1 lugë L.. i freskët rrjedh celandine, përzierje me 1 tbsp. l. mjaltë.
Vendi përzierje në një tigan smalt, pour 0,5 litra verë natyrore të bardhë. Të gjitha Llokoçis deri sa të qetë, vlim, Tomita në ngrohje të ulët deri vëllimi përzierje nuk është reduktuar nga tre të katërtat.

Atëherë hiqni automjetin nga ngrohjes, të ftohtë, të marrë para ushqimit për 1 st. l. për një kohë të gjatë, derisa simptomat. * Mix së bashku 0,5 kg qepë copëtuar (mish i grirë), 1 tbsp. l. Mjaltë maj, 1/4 filxhan sheqer, 300 ml lëng të freskët karrota, 100 ml lëng selino, rrepa e kuqe. Hidh përzierje 1 litër ujë të pastër, vlim, Tomita në ngrohje të ulët për të paktën 03:00 lëkundje pan rregullisht, por pa hapur kapakun. Atëherë kjo tendosje ilaç popullore. Për trajtimin marrë 1 sec. l. në ditë, të ruajtur në frigorifer. Këtu është një tjetër shumë e efektshme trajtim ilaç popullore: grij një gjysmë kilogram limon me lëvozhgë, shtoni 0,5 kg mjaltë, copëtuar 20 nucleoli nga gropa kajsi.

Të gjitha përzierje, vend në shelfin e poshtme të frigoriferit. Hani 1 tbsp. l. në mëngjes në një stomak bosh. Shteti i dyspnea, të cilat mund të trajtojnë ilaçe tradicionale, ende ka nevojë të ndiqet nën mbikëqyrje mjekësore dhe mbi diagnozë të saktë. Nëse gjendja është shkaktuar nga ndonjë sëmundjes, trajtimi i saj kryhet në lidhje me trajtimin e sëmundjes themelor. Mundohuni për të monitoruar shëndetin e tyre, lë pirjen e duhanit, të merrni një stërvitje të realizueshëm, shpenzojnë më shumë kohë jashtë. Më të hedh në dhomë në të cilën lokacion. Cheers! Svetlana,