Cardiomyopathy displastike në fëmijët, karakteristikat sëmundje


i quajtur shkelje displastike cardiomyopathy e integritetit të indeve të muskujve të zemrës dhe zëvendësimin e tyre të mëvonshëm për fibrat lidh, jo-elasticitet. Si rezultat i disfatës, pëlhura nuk janë mjaft të aftë për të përballuar në mënyrë efektive me përgjegjësitë funksionale. Kjo, nga ana tjetër, të çon në simptomat e dështimit të zemrës. Kardiomiopati karakterizohet nga kordat displastike jonormal dhe prolapsi mitrale valvula, dhe mund të jetë i lidhur me ndryshimet reumatike në trup. Pse cardiomyopathy displastike te fëmijët, karakteristikat sëmundje që ajo është e shoqëruar nga simptomat, trajtimin e sëmundjes, ne do të flasim me ju sot në këtë faqe interneti.

Pse kam cardiomyopathy në fëmijët? cardiomyopathy në fëmijë janë të zakonshme. Ata mund të jenë të lindura dhe të fituara një shumëllojshmëri arsyesh. Shpesh ata janë shenjat e para shfaqen në të rinj, të moshës së mesme shkollore. Në rast se dukuria e sëmundjeve që lidhen me lezione të sëmundjes reumatike ose të lindura të zemrës, simptomat cardiomyopathy mund të ndodhë në moshë shumë të hershme në lindjen e foshnjës.
Gjatë zhvillimit pubertal, adoleshencë ato ndodhin në sfondin e ndryshimeve të hormoneve në trupin e fëmijës. Kështu një i ri ka dobësi, letargji ngadalëson metabolizmin, ka shenja të dështimit të zemrës.


Teen merr të lodhur shpejt, ajo redukton trupit të përgjithshëm. Ai mund të humbni peshë pa arsye, shpesh sëmundje karakterizohet nga gulçim, madje edhe me një qetësi, hap panxituar. Çdo simptomat e çrregullimeve kardiake, ankesat adoleshente të ndjeheni mirë, duhet të lajmërojnë prindërit dhe të jetë baza për një apel për mjekun. Gjithashtu i kushtoj vëmendje për lojërat në natyrë të fëmijëve të moshës më të re. Nëse ju të ndryshojë sjelljen e fëmijës gjatë lojës: lodhje e shpejte, gulçim, lëkurë të zbehtë, duhet të kryejë ekzaminimin e saj nga një kardiolog specialist. Është e nevojshme për të hequr elektrokardiogramë fëmijëve.

Zhurmave në zemër nuk është monitoruar gjithmonë. Me takikardi dukshme, aritmi mund të flasim për cardiomyopathy mëvonshëm manifestimit te fëmijët. Prandaj, është e rëndësishme për të zbuluar këtë patologji. Kjo duhet të ruajtur shëndetin e fëmijës, të ndjekin masa parandaluese, dhe të paktën një herë në vit për të dalë në një pritje në kardiolog, me inspektim të detyrueshëm .. Pra, siç e dimë, një sëmundje që karakterizohet nga prishja e zhvillimit normal fiziologjik indeve të zemrës. Kjo mund të çojë në ndryshime në normë të zemrës, uljen e gjakut të derdhur nga të zemrës, kardiak, insuficienca pulmonar, edemë.

Simptomat Shfaqja e cardiomyopathy në fëmijët Shenjat, simptomat e cardiomyopathy, përfshirë displastike varet nga lokalizimin e procesit patologjike. Çdo dëmtim në atrium të drejtë, barkushe, sëmundje karakterizohet nga karakteristikat e mëposhtme: dobësi të Përgjithshëm, lëkurë të zbehtë, trekëndësh kaltërosh nasolabial, puls të shpejtë, dhimbje të zemrës. Gjithashtu, nuk ka lodhje, aktivitet fizik gjatë intolerancën. Çdo dëmtim të sëmundjes majtë të muskujve të zemrës dashuria karakterizohet nga simptomat e mëposhtme: gulçim, madje edhe me ecje të qetë, djersitje e tepruar, shurdhim në të muskujve të zemrës, të shpeshta kollë, pa shpërblim.

Mjekimi i sëmundjes Në identifikimin e procesit primar patologjike është kryer gjatë provimit, të plotë të procesit të ndryshimit të integritetit të indeve të muskujve të zemrës. Pas kësaj, kardiolog do të vendosë një diagnozë të saktë. Aktualisht kjo patologji kuptuar mjaft mirë, dhe niveli i mjekësisë lejon ju për të kuruar plotësisht edhe rastet më të rënda. Kështu me minimale regurgitation mitrale valvulave dhe minimale, nuk ka trajtim është e nevojshme. Ka forma të cardiopathy fituar formular kongjenitale (funksionale). Për më tepër, më e zakonshme është kjo formë. Ai zhvillon në shumë të lartë stërvitje (nganjëherë të tepruar), ose shtet të përhershëm shtypur emocionale.

Në fakt, forma funksionale e cardiomyopathy është një reagim i procesit të metabolizmit të fëmijës në këto shtete. Prandaj, në këtë shtet, sport zgjeruara fëmija kundërindikuar. Ju duhet gjithashtu të mbrojtur atë nga stresi të vazhdueshëm dhe emocionet. Patologji të mesëm mund të fillojnë të zhvillohen në fëmijët kundër infeksioneve të fundit. Cardiomyopathy dytësor shpesh ndodhin në fëmijët e mëposhtme infeksioneve kur mikrobet e dëmshme thekshëm gjakun ndikojë në muskujve të zemrës, duke shkaktuar atë të parregullt. Prandaj, për të eliminuar, të parandaluar këtë formë, është e nevojshme për të kryer një trajtim të plotë, të shpejtë e sëmundjeve infektive tek fëmijët duke përdorur drogë.

Është gjithashtu e rëndësishme për të ndihmuar fëmijët të zhvillojnë një imunitet të lartë të trupit të mjaftueshme. Këtu ne kemi ekzaminuar karakteristikat dhe displastike sëmundje cardiomyopathy tek fëmijët. Në nevojën për trajtim, vendimet e tij mënyrat e mundshme duhet të marrë mjekun kardiologun dhe pediatrin. Cheers! Svetlana,