Përdorimi Diprospan, udhëzimet për përdorim, efektet anësore


Ka disa shtete trajtim të cilëve nuk është i mundur pa përdorimin e hormoneve, duke përfshirë glukokortikoideve. Dhe për fat të keq nuk janë të mjaftueshme. Ndërsa të gjithë e dinë se duke marrë droga e këtij grupi është i lidhur gjithmonë me një rrezik të lartë të efekteve anësore, por shumë shpesh rasti që pa ata thjesht nuk mund të bëjë.
Ky artikull do të konsiderohet për një nga përfaqësuesit e glukokortikoideve është diprospan, përdorimi, udhëzimet për përdorim, efektet anësore nga përdorimi i tij. Përbërja produkt Medicines prodhuar ampula për injeksion. Kutia 1 ose 5 Numri 1 ampula ml. 1 ml përmban 5 mg mjekim betametasone dipropionat dhe betametasone disodium 2 fosfat mg.

Udhëzimet për përdorim të drogës Diprospan ka disa veti terapeutike: desensybylyzyruyuschym, veprim anti-inflamator dhe imunosupressivnym. Përveç kësaj, ajo ka efekte mineralocorticoid (vonesa e joneve të natriumit në trup, dhe jonet kalium printime), por kjo nuk është e theksuar. Pronat medicinale e drogës nga ana e dy komponentëve diprospan - fosfat Betamethasone natriumi dhe Betamethasone dipropionat. Betamethasone sodium fosfat nga vendi i injektimit të zhytur shpejt dhe hyn në gjak, kështu drogës hyn në fuqi sa më shpejt që të jetë e mundur. Dipropionate Betamethasone në vendin e injektimit formon një depo nga e cila zhytur gradualisht, duke e lejuar të drogës ka vazhduar të operojë.


Që trupi është excreted pothuajse tërësisht brenda 10 ditë pas injektimit. Indikacionet diprospan Zyrtari tha se përdoruesit e drogës që është përshkruar për trajtimin e sëmundjeve të cilat kanë nevojë për të arritur efektin e duhur klinike. Është e rëndësishme që të marrë parasysh edhe faktin se ndonjëherë diprospan emëruar si një trajtim shtesë për thelbin, dhe ajo nuk ka zëvendësim për një regjim të tërë. • Sëmundjet e kockave, muskujve, indeve të buta, mioziti, tendosynovit, sinoviti, fibrozyt, epicondylitis (inflamacion të muskujve dhe ligamenteve në fushën e ngjitjes në kockë) dhimbje të nervit shiatik (ishias) COCCYGODYNIA (dhimbje coccyx), dhimbje mesi (dhimbje e fortë djegia në rajonin e mesit të shoqëruar nga tensioni i muskujve), bursit (inflamacion i nyjave), keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu, fastsyt, ankylosing spondylitis.

• sëmundjet autoimune: artrit psoriatik dhe rheumatoid, lupus eritematosis sistemik, scleroderma, periarteritis nodosa, dermatomiositi. • Sëmundjet alergjike: ethe hay, astma, rinitit alergjike dhe bronkit, reagimi për pickimin e insekteve, sëmundje serum, alergji të drogës. • sëmundjet dermatologjike: pezmatim i lëkurës kontakt, pezmatim i lëkurës atopic, pezmatim i lëkurës atopic, pemfigus, alopecia fole (humbja e flokëve me hope), photodermatitis, pezmatim i lëkurës herpetike, psoriasis, planus liken, puçrra fytyre cistike. • Trajtimi Hemoblastosis Limfoma dhe leukimi, duke përfshirë edhe fëmijët.

• Mungesa e lëvore veshkave: fillor dhe të mesëm. Që teknikë mineralocorticoid detyrueshme. • Kushte të tjera patologjike dhe sëmundjet: kolit ulcerative, në raste të rënda sindromi maladsorbtsii, sëmundje sy, nefrit, etj diprospan: contraindications për përdorim • candidiasis sistemik ose infeksione të tjera fungale. • injeksion intraarticular në një të përbashkët të paqëndrueshme. • Hyrje në hapësirën intervertebral nëpërmjet sipërfaqe të infektuar të lëkurës. • diprospan Individual intolerancës dhe përbërësit e tij ose glukokortikoide tjera. Zyrtari tha se udhëzimet e drogës që duhet të jetë me kujdes diprospan caktojë disa pacientë me sëmundjet: • Hypothyroidism.

• cerozë. • Sëmundjet e syrit të shkaktuara nga virusi herpes simplex. • kolit Ulçera-necrotic me kërcënimin e vrimë. • stomak ulçerë. • Çdo gjakderdhja nga trakti gastrointestinal. • Osteoporozën. • dështimi i veshkave. • anastamozy fundit zorrëve. • abscese dhe infeksion purulent. • Hipertensionit. • myasthenia gravis rënda. • trombocitopenike purpura (injeksion intramuskular) Diprospan Aplikimi Në sëmundjet dermatologjike droge të përdorur injeksion intramuskulare në rajon gluteal (thellë) 1 -2 ml. periarticular dhe vnutriartikulyarno 0,25-2 ml, në varësi të madhësisë së përbashkët.

B / c (në plagë), doza të 1 përsëri - për 0,2 ml / cm? dhe më pak se 1 ml në javë. Infiltrimi lokale: kur tendosynoviti dhe synovial kist - 0,25-0,5 ml, me bursit - 0,25-1 ml (faza akute - 2 mL) në fibrozyti, mioziti - 0,5-1 ml në tendonitis - 0,5 ml. Ndoshta përzierjen shiringë me anestezion lokal (1% lidocaine ose zgjidhje prokainë). Side Effects Lista e shumë të madh në këtë artikull janë vetëm ato kryesore. Më shumë informata mund të gjenden me të, lexoni zyrtar