Bimëve të egra në trajtimin e kafshëve


Rëndësia e përdorimit të bimëve të egra në trajtimin e kafshëve është i një rëndësie të veçantë, si bimët mjekësore dhe barna janë kimioterapia janë shumë më të lirë, më të arritshme, me më pak toksicitetit dhe ajo mund të përdoret për një kohë të gjatë pa efekte të rëndësishme anësore. Kur trajtimin e kafshëve të bimëve të egra duhet të dini dozen e saktë, agjentët e përputhshmërisë dhe përqendrimin e zgjidhjeve sipas moshës, llojin e kafshëve dhe gjendjen e trupit të tij.
Bimëve të egra në trajtimin e kafshëve dhe të preparateve të bazuara në to injektuar vullnetarisht dhe me forcë. Duke i dhënë vullnetarisht drogë vetëm nëse oreks të mirë në kafshët dhe aftësinë fizike për të marrë personel të pavarur mjekësor, si dhe duke përdorur drogë aromatik dhe të hidhura.

Nëse kafshët refuzojnë ushqim dhe pije, drogë injektuar me forcë me një shishe gome, shiringë, llambë gome, shiringë, filxhan Esmarch, lugë dhe pajisje të tjera. Shishe shpesh përdorin viçat dhe mëzat. Mjekim Liquid administrohet përmes sondës nosopischevodnyy. Është më mirë për të përdorur shishe të veçanta të gomës e rreth 0,5 litra. Ata janë më të sigurta se sa xhami. Para se futja e barnave të kafshëve të rregulluar, të ngrenë kokën pak. Gojë hapur ose dorë vonoj mbi faqen e tij dhe buzë pa dhëmbë apo vrimë të formuar në mes të dhëmbëve dhe faqe të hyrë në qafën shishe. Përmbajtja e saj gradualisht (6 - 8 pritjet) derdhur në gojën e tij, butësisht shtypur shishen dhe duke ngritur atë.


Në qoftë se kafsha është i shqetësuar, ai ka një kollë, administrata duhet të ndalet dhe të heqë kokën e tij. Në këtë metodë e administrimit të barnave të lëngëta të tyre derdhi nga goja e tij, kështu që dozimin e saktë nuk është gjithmonë e mundur. Vini re se disa mëza vonojë aktin e gllabërim në gojë dhe ata të grumbulluar një sasi të madhe të lëngjeve, të cilat mund të rezultojë në uljen e kokës. Kjo mund të parandaluar ritmike klikuar në fyt. Nëse lëngshme merr në trake dhe kafsha fillon të kollë, ju duhet të ulë kokën e tij sa më të ulët të jetë e mundur, dhe të lëngshme do të rrjedhin përsëri në gojë. Aplikoni zevnyk me këtë metodë, e lëre ekstrakt nga goja e gjuhës së kafshëve nuk mund.

Lugë ilaçe të lëngshme është administruar kafshët kryesisht të vogla: qentë, macet, derrat. Ata janë mbajtur në një pozicion në këmbë, të heqë kokën tuaj. Në Qentë dhe macet shpatull vonoj faqen në cep të gojës dhe Cheek zonën formuar pour ilaç. Ajo është më e vështirë për të kryer këtë procedurë në derra. Kur derr klithma, të lëngshme mund të merrni në mushkëri. Shiringë apo shiringë para-sterilizuar, të vënë në shkronja kapitale të gomës që janë të administruara në një faqe të kafshëve fikse, atëherë shtrydhur zgjidhje caktuar dozë. Gyp shiringa mund të zëvendësohen në fund të cilat vënë një tub gome. Kjo pajisje është përdorur për qengjat trajtimit masive.

Në tubin gome me një diametër prej 1 cm në një distancë prej 30 cm nga fundi i saj ndërfutet në një tub qelqi te kontrolluar lëngshme rrjedhin. Një fund të tub që lidh me lotim apo instrument vlerësohet, fundi i lirë është futur në qengjit gojë të gjuhës. Kryetari i kafshëve kur zgjidhja injektuar ngre. Pra, shpesh japin infusions dhe decoctions. Spastrim klizmë është përdorur për të hequr çështje fekal, produkte toksike, mukusit dhe mikroorganizmave nga mbrapa e zorrëve para se të hyjnë në përgatitjen klizmë mjekësore të bimëve të egra. Për ta bërë këtë, përdorni ngrohtë (35 - 40 ° C) ose ujë i kripur zgjidhje është injektuar nga një gotë e madhe Esmarch.

Kafshët Pozicioni - këmbë ose shtrirë. Tub gome me një tip të sterilizuar në ujë të vluar, ose fshij me alkool çnatyruar. Tip lyhet me vazelinë dhe futur butësisht në zorrën e trashë në një thellësi prej 20-25 cm viçat dhe mëzat, 10 - 15 cm - derrave dhe qengjave dhe të 5 - 10 cm - macet dhe qentë. Turi Esmarch lartohet dhe flukset lëngun nga graviteti. Gicat pak dhe qengja mund të hyjë në të lëngshme ngadalë me një shiringë Janet. Nëse kafsha duket të nxisim aktin e jashtëqitjes, fuqia e tanishme e lëngshme të zvogëluar ose ndaluar input presion në të njëjtën kohë kundër rrënjë të bishtit të anusit.

Nëse ju shkruani tip mbështetet në murin e zorrëve ose ndalesa e tanishme fluide, ju duhet tip me një tub gome për të nxitur më shumë dhe pastaj butësisht shtyjnë përpara përsëri. Viçat dhe mëzat mund të hyjë deri në 1 litër e derrave fluide - 100-150 ml qengja - 150-200 ml, Qentë dhe macet - 10-20 ml. Pas futjes së lëngshme të kryer një masazh të lehta të barkut. Viçat nën këtë procedurë do të jetë e vendosur në pjesën e pasme të zhizhestoku trupit për të ndoshta të ndotin më pak mbeturina në kafaz. Drogës terapeutik ose klizmë. Solucion për trajtimin e kafshëve të futura në zorrën e trashë në një numër të vogël (20 - 30 ml) shiringës me një tub gome në fund ose nëpërmjet një gyp.

Fundi i tub gome nuk duhet të dëmtojë rreshtim të rektumit, për këtë ajo rrumbullakuar me kujdes ose i shkrirë në zjarr, dhe kështu
OJ sterilizuar. Zgjidhje duhet të derdh ngadalë nën presion të ulët. Temperatura e zgjidhjes duhet të jetë 30-40 ° C. Pas prezantimi i zgjidhjes së bimëve duhet të shtrydh bishtin e kafshës në anus për 5-7 minuta. Viçat që vuajnë nga dispepsi, për qëllime terapeutike në rektum injektuar gjysmën e dozës së agjentit aktiv antimicrobial tretur në solucion fiziologjik apo një zgjidhje 0,5 për qind e novokaina. Infusions dhe decoctions e bimëve mjekësore të egra është futur në shumë prej 50-100 ml një herë në ditë.

Ujë të ngrohtë (40 ° C) redukton peristaltikës dhe mukozë lan mirë. Ajo nuk duhet të harrojmë se rubinet dhe ujë të distiluar kanë irrituese të rëndësishëm. Më pak acarim të shkaktuara iso-dhe zgjidhje hypotonic e kripë dhe sode. Zgjidhje trashë, decoctions, infusions zbutur lëvizshmëri. Zgjidhje hypertonic duke shkaktuar rrit peristaltikės. Alexander,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!