Bimëve të egra ushqimor në pyll


Pyll trajtim farmaci gjelbër formuar bazën e mjekësisë bimore. Njohuri Mjekësi përmirësuar, ekzistojnë edhe tretmane të reja të sëmundjeve tableta, por kjo zonë e shkencës mjekësore ende është dhe do të jetë në arsenalin e mjekëve moderne për një kohë të gjatë. Dhe të gjithë që natyra fsheh shumë sekrete më shumë. Dru - një thesar i bimëve të egra që mund të ushqejnë dhe trajtojnë personin. Kjo është në lidhje me këto dhurata të natyrës ne jemi sot me redaktorët e faqes dhe të flasin, flasin për bimëve të egra ushqimor në pyll. Boronicë e kuqe Shkurre e vogël me gjelbërim të përjetshëm. Manaferrat e saj ngrënshëm që piqen në pyje në fund të verës, është e rekomanduar si një mjet për të multivitamin.

Boronicë ul presionin e gjakut, shëron gastrit. Infuzion i kokrra të kuqe etja mirë pije. Virgjëri Mund të gjenden në drizë qumeshtit pyjeve. Frutat e kulpër zakonshëm (drupes) mund të përdoret si një diuretik. Ato janë të pasura me vitamina dhe është një komponent i tarifave vitaminë. Fruta është e dobishme për të normalizuar zemrën. Lëng Kostyanok me mjaltë në vend të çajit të pijshëm në sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes. Lulushtrydhe Kjo është një bimë shumëvjeçare. Luleshtrydhe të egra në pyll shpesh gjenden në zonat pyjore dhe stepë. Fruta e ëmbël e dredhëzave të egra rekomanduar në hipertension. Manaferrat janë të pasura me carotene dhe vitamina C, B1.


Ata mund të trajtuar ulcers stomak, arteriosklerozës, cholelithiasis. Frutat argumentojnë me gjethe dhe pini një tretësirë ​​si një diuretik. Piper i kuq Ajo i takon familjes Solanaceae. Mature fruta të thata me një shije të athët është përdorur si një nevralgji tretësirë ​​dhe sëmundjet e nyjeve, janë përdorur si erëza në gatim. Raspberries Kaçubë e mprehtë rritet në clearings pyjore, kodrat e zonës pyjore. Pjekur ngopur acide organike dhe përmirëson tretjen. Antipiretik mirë. Tea me mjedër të sjellë lehtësim për ftohjet. Dëllinjë Ajo i takon familjes së selvi.

Ajo rritet këtë halorëve drizë shkurre me gjelbërim të përjetshëm në pyjet gjetherënës. Bimë të pjekur janë shishkoyagody ngrënshëm korrur në vjeshtë. Në interes janë plot lëng, me shije rrëshinor, duke shkaktuar oreksin. Ajo përmban një numër i madh vaj esencial. Ndihmon tretjen. Bëni fruta dhe pije infuzion si një diuretik. Lisi Qën dru i lartë dhe i fuqishëm. Fryti i lisi (acorns) lehtë pjekur, bluarje dhe pini kafen. Assist me skrofull. Thupër Kjo pema rritet në buzë. Light-Birch rritet deri në 25 metra dhe të jetojnë për 150 vjet. Në mars, ajo na jep vitaminë mënyrë të shijshme - llogore thupër.

Kërpudha Birch Gjetur në pyjet thupër. Ajo rritet në trungjet e pemëve. Mushroom korrur, grimcuar dhe të thata pjesë solide. Shumë të dobishme për gastrit dhe ulçerë. Aplikoni një zierje. Përmirëson gjendjen për kancer. Ekstrakti i kërpudhat thupër është pjesë e tonik dhe drogës analgjezik. Buckthorn Pëlqime të vendosura në livadhet dhe edges pyjore. Rritje shkurre. Wild buckthorn fruta Medicinale - një pastrues i madh, sepse ato përmbajnë flavonoids, antratsenproizvodnye dhe laktinovye çështje. Me farën e koriandrit Një fabrikë vjetore. Frutat janë vlerësuar për shkak të përmbajtjes së naftës thelbësore.

Koriandër përmirëson tretjen, është agjent choleretic. Wild karrota Barishte. Pjekur të përpunuara në ekstrakt të lëngshme dhe përdorim në sëmundje të ndryshme të sistemit urogjenital dhe traktit biliar. Aronia Rowan Fruta të freskëta janë të pasura me vitaminë lëng R. shtrydh është përdorur për vitaminë mangësi. Rowan aronia është e dobishme në hipertension. Boronica "Raven-kokrra të kuqe", siç u quajt në ditët e vjetër, një kaçubë e bukur që është renditur në kuptimin e mangan dhe hekuri. Vitamina A në të dy herë më e lartë se në qumësht. Lëng boronicë përmirëson shikimin, heq gurët në veshka, anemi, reumatizmi.

Ferrëbardhë Ajo rritet në shkurre. Fruti është çmuar shkak përmbajtje të lartë të acidit askorbik dhe vaj. Në të egra u rrit kompleks të pasur të vitaminave, duke e bërë të domosdoshëm në lodhje dhe anemi.
Oil mënyrë efektive trajton. Krushynovydnaya Seabuckthorn Rritje shkurre me gjemba. Bimët e saj të egra mund të gjenden pranë ujit. Shtrydh lëng nga fruti, të qëndrojë për 2 ditë dhe janë hequr nga sipërfaqja e naftës. Ky vaj buckthorn detit është konsideruar cilësisë më të lartë. Tortë të naftës ndarë nga lëng dhe pour grimcuar vaj luledielli. Dërgo qëndrim dhe filtri. Ky vaj është vlerësuar më poshtë. Ajo ka një efekt shërimi dhe është përdorur për lezione të lëkurës, gërryerjet, ulcerat, hemorroide brendshme.

Karamele mente Gjethet përmbajnë vaj esencial, i cili është pjesë e Corvalol. Tretësirë ​​e karamele mente trajtuar sëmundjen e stomakut. Pirjes përzier, të vjella. Nenexhik dhe përdoret si një cholagogue. Verr Ajo i takon familjes së thupër. Alder rritet arra të vogla. Vjeshtë vonë të mbledhur kone. Ato janë të pasura me taninet dhe një gjaku të mirë të ndaluar dhe agjent trashë. Vadhëz amerikane Në pyll, shkurre në rritje, i pëlqen hije. Fruta astringent dhe të hidhura Berry-si janë korrur gjatë acar e parë. Ata janë të këndshme për shijen, hidhërim zhduket. Manaferrat janë të pasura me carotene dhe nuk japin majdanoz, det-buckthorn dhe karrota.

Gjithashtu, ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C. fruta është përdorur në ushqim për trajtimin e beriberi dhe lëng pije me format e dizenteri. Blackcurrant Rritet në pyje me lagështi dhe lumenjtë pranë. Përdoret si një ilaç i shkëlqyer multivitamin për çdo lloj të vitaminës mangësi. Infusions të thata fruta vitaminës bilancit mbështetje në çdo kohë të vitit. Përdorim në trajtimin e bimëve ushqimor si një burim natyror e bimëve medicinale, natyra dhuruara njeriut, dhe fat mirë! Helen Shane,