Elecampane dhe përdorimi i saj në mjekësi tradicionale


Në mjekësinë popullore oman përdorur për një kohë të gjatë. Hipokrati, Plini dhe Dioscorides përmendur në veprat e bimëve mjekësore e veprimit në trupin e njeriut. Për më tepër, në lashtë Greqia dhe Roma rrënjët mashtruese ngrënë, dhe në Mesjetë, ajo është kultivuar gjerësisht në kopshte të manastirit. Sipas mitologjisë greke, emri i dhënë në speciet bimore dhe me emrin Helen - bija e Zeusit, me lot cila, sipas legjendës dhe të rritura gabime. Pra, ai - centralit më të vjetër, e cila përdoret për të trajtuar njerëzit. Emri i tij vjen nga fjala latine "të pastër" dhe pikat për vetitë shëruese të rrënjës mashtruese. Në Rusi ishin të bindur se Elecampane ka fuqi të jashtëzakonshme magjike dhe mund të shërohen njerëzit nga nëntë sëmundjet më të vështira dhe emrin e tyre (Oman - nëntë forcave), bimore ishte për shkak të pronave të saj shëruese.

Popujt sllavë nderuar atë si një mjek për kujdestari të sëmurë dhe si për njerëz të shëndetshëm. Prandaj gabime barishte dhe përdorimi i saj në mjekësinë popullore e njohur që nga kohërat e lashta.
Elecampane mund të gjenden në pyjet dhe fushat. Bimore pëlqen klimë me lagështi dhe rritet përgjatë lumenjve, liqeneve, në mesin e shkurre, livadhe me lagështi dhe kënetë topyah. Materiale medicinale para janë konsideruar rizomat dhe rrënjët mashtruese. Pajisur ata me fillim të vjeshtës para acar. Rrënjët mashtruese në mjekësinë popullore për rregullimin e lëvizshmëri të zorrëve, në sëmundjet e rrugëve të frymëmarrjes. Ajo gjithashtu ka efekte të dobishme për metabolizmin dhe për këtë arsye rekomandohet për trajtimin e diabetit të butë, reumatizmi, verdhëz dhe diatez.


Përgatitjet në bazë të gabuara pacientët ndihmë TB (ajo redukton kataral, soothes dhe zbut kollën). TEAS dhe tinctures nga rrënjët e bimës kanë antibacterial dhe diuretik. A efekt terapeutik mirë është zierje uji i rrenjet në trajtimin e diarre infektive, kolit dhe gastritit. Mjekësi Elecampane tradicionale përdoret gjithashtu në trajtimin e hidropizi, ethet, astma, hipertension, ishias dhe sëmundjet e lëkurës të ndryshme. Supë shpëlarje fyt dhe gojën në inflamacion të ndryshme, oozing plagë jo të larë. Tani që ne kemi gjetur se pronat e shërimit të gabimeve, le të përgatisë një shumëllojshmëri të drogës.

Infuzion. • Një lugë çaji tharë grimcuar në rrënjët e bimëve pluhur derdh një gotë me ujë të ngrohtë zier dhe të lënë gjatë natës. Në tendosje në mëngjes. Pini infuzion filxhan së tretë gjysmë ore para ngrënies. • 1 tbsp. l. rizomat grimcuar me rrënjët derdh një gotë me ujë të valë dhe të lënë për 4:00. Merrni një lugë gjelle para ngrënies tre herë në ditë Merrni infuzione për diarre, mëlçisë, stomakut, hemorroide, sëmundjet gjinekologjike, skrofull dhe për të vrarë parazitët në trup. • Pritini një keqkuptim të vogël cekët rrënjë rreth 10 g Vendos rrënjët në një shishe verë të kuqe të thatë (0,5 litra).

Medicines insistojnë në një vend të errët për 2 javë. Merrni në pH të ulët të stomakut dhe sëmundjeve të tjera të brendshme të një gotë të tretë për 20 minuta para se të darkë dhe para gjumit. Supë. • lugë gjelle copëtuar finely rrënjët derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për 10 minuta në ngrohje të ulët. I ftohtë dhe tendosje. Pini një lugë gjelle çdo 2:00 si një expectorant në sëmundje të mushkërive të tilla si choleretic, anti-inflamatore dhe përmirëson mjeteve tretje. • 2 tbsp. l. rrënjët grimcuar kuzhinier për 10 minuta në gjysmë litër verë port (verë vetëm blej natyrale, jo larë kimike, e cila është pranuar nga çështja port).

Merrni 50 gram produkt para se të hahet tri herë në ditë për dobësi të përgjithshme të trupit si forcimin dhe tonik. Pomadë. • Një lugë çaji i rrënjëve pluhur përzierje konfuze dy teaspoons nutryanoho sallo (mund të zëvendësojnë gjalpë ose vazelinë). Well fshij. Aplikoni nga jashtë për sëmundjet e lëkurës. • Dy lugë grirë bimët rrënjë kuzhinier për 20 minuta në një gjysmë gotë me ujë. Tendosje. Supë, përzierje me një lugë gjelle sallo, vaj peshku dhe xhelatinës të naftës. Lyej yndyrat lëkurë të dëmtuara me lëndimet, plagë dhe ekzemë. Tretësirë.

Abuzosh në tretësirë ​​të përdorura në atherosclerosis, dhimbje koke, zhurma në kokë në sfondin e tij. Kjo lehtëson gjendjen të mirë në të moshuarit. Kryetari rrallë do të shqetësojë pothuajse tërësisht zhduken tringëllimë në veshët. Por për të arritur këtë, ju duhet të marrë ilaçe infuzion mashtruese. Merrni 40 gram e rrënjëve të thata elfwort, derdh 500 ml vodka në shishe prej qelqi të errët për 14 ditë, shkundur shishe çdo ditë. Merrni tretësirë ​​në 25 gram në ditë. Gjatë trajtimit duhet të pini 1,5 litra tinctures alkoolit, që do të thotë ajo duhet të përgatisin tri herë dhe të gjatë përpara në fund një tjetër shishe. Merrni tretësirë ​​çdo ditë pa ndërprerje.

Recipes për trajtimet e mashtruese doni të përfundojë qull, e cila gjithashtu ka veti medicinale. Qull mjekësor me Oman. Në të valë përzierje e qumështit dhe ujit, të marra në pjesë të barabarta, bollgur Vendos dhe terren në rrënjët pluhur konfuze (tre prej drithërave dhe një rrënjë). Sezonin me kripë dhe sheqer. Vlim deri tenderit rreth ngrohjes ulët, atëherë vendosni një gjalpë mess dhe për të shërbyer. Qull për mëngjes për të dhënë të dobishme dobët nga sëmundje të fëmijëve dhe të rriturve për hyrjen në fuqi dhe kthimin e shëndetit. Siç mund ta shikoni, mjekësia tradicionale ka pasur sukses në përdorim konfuze e të lartë, dhe të prodhuara në këtë mënyrë p