Elecampane - pronat medicinale, contraindications, foto


Elecampane: përshkrim. Elecampane - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë medicinale nga 60 -150 cm Sipas klasifikimit të caktuar të familjes Compositae.. Rhizome mnohohlavoe mashtruese, me mish, të trasha, dhe shtesë jashtë të saj prapa. Në bimët e njerëzve të drejtë, malohillyastym, pubescent, grooved, me qime të shkurtra të bardhë rrjedhin trashë. Lë fund gri, top, e gjelbër, alternative, kadife. Basal lë petiolate, shumë i madh, më i ulët - rrjedhin gjethet janë të shkurtër, i zgjatur-ovate; sipërme - sessile, theksoi, heshtak. Lulet mblidhen në pads në krye të rrjedhin ose shporta, duke formuar furçë të lirshme.

Fruta - achene me të trasha bangs që piqen në gusht-tetor. Gabimet e lulëzuar në korrik-shtator lule të verdhë.
Foto Elecampane.


Rritet elfwort? Bimët mjekësore elfwort shpërndarë në pjesën evropiane të Rusisë, Siberi Perëndimore, Azinë Qendrore dhe Kaukaz. Ajo rritet në pyje gjetherënës, pyjet me pisha, livadhet, skajet e pyjeve, së bashku lumenjve, në livadhe me lagështi. Elecampane mund të jetë rritur në kulturën në ndonjë tokë me lagështi dhe të mbuluara në mënyrë të drejtë. Përgatitja elfwort. Në mënyrë që të grumbullojnë ilaçe rhizomes me rrënjët. Ata gërmuan në vjeshtë, atëherë larë me ujë të ftohtë, rrënjët prerë në copa gjatësi 10-15 cm provyalivayut Përjashta 2-3 ditë.


Pastaj të thata në një zonë të ventiluar ose në një tharëse në 40-50S, përhapur një shtresë e hollë. Rrënjët e mira të thata duhet të thyejnë kur prirje. Afati i ruajtjes së lëndëve të para - 3 vjet. Përbërja kimike e lartë të mashtruese. Në rrënjët dhe rhizomes gjetura naftës esenciale, lactones, polysaccharide inulin, resins, saponins, i hidhur dhe substancave mukoze. Elecampane - pronat medicinale. Një shumëllojshmëri e substancave aktive që gjenden në barishte elfwort rrënjë, mund të përdoren shumë gjerësisht. Pronat expectorant Elecampane japin pasurinë, baltak. Si agjent antifungal dhe antiviral ajo lejon alantolakton përfshihen aty.

Centrali gjithashtu ka gabime diuretik, protivoponosnym, choleretic, anti-inflamator pronave, antiseptik dhe anthelminthic. Përdorimi i mashtrimit në mjekësi. Elecampane si një bimë medicinale përdorur për të reduktuar sekrecionet bronkial në sëmundjet kronike apo akute respiratore. Nën ndikimin e impiantit është reduktuar shumë veprimtarinë sekretore dhe peristaltikės zorrëve. Ekstrakt bimë medicinal rrit sekretimit biliare, sepse ajo ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të traktit biliar. Përgatitjet janë të rrejshme antimicrobial dhe diuretik lehtë. Supë përdoret jashtmi çorientues si një agjent antifungal.

Përveç kësaj, lëng mishi larë dobët shërimin e plagëve, shpëlarje e gojës dhe fyt inflamacion. Elfwort trajtim. Infuzion i sëmundjeve gastro-intestinale. 1 tsp. Copëtuar rrënjët elfwort derdh një gotë me ujë të zier të ftohtë dhe të lënë për 10:00, dhe pastaj profiltruyte. Pini sasi të vogla gjatë gjithë ditës. Infusion (nga jashtë) në skuqjen e lëkurës. 100 g të Rrënjët elfwort krijoj litër ujë të vluar, të lënë për 04:00, filtruar. Aplikoni trajtimin e skuqje të lëkurës, të shoqëruar me kruarje. Supë sëmundjeve të frymëmarrjes. 1 tbsp.

copëtuar rrënjët barishte qelqi elfwort oblyyte e ujit (250 ml) të valë. Nxehtësia gjysmë ore në një banjë me ujë të valë për të ftohur në temperaturën e dhomës për 10 minuta, filtruar, lëndëve të para shtrydh. Supë të sjellë ujë të zier në 250 ml. Pini në formën e nxehtësisë për gjysmë ore para ngrënies 2-3 herë në ditë. Supë është mashtruese si kollë e mirë. Art. lugë rrënjët dhe rizomat derdh 1/2 litër ujë dhe vlim për një çerek ore në ngrohje të ulët. Supë të ftohtë, filtruar, lëndëve të para shtrydh. Pirë gjatë gjithë ditës në 2 tbsp. lugë çdo orë. Supë për përdorim të jashtëm në artritin. 100 g rrënjët freskëta konfuze derdh një litër ujë dhe zierje për ngrohje të ulët për një çerek ore që të këmbëngulim, filtruar, i holluar me ujë të ngrohtë 38 ° C.

Aplikoni për nyje dhimbshme si tabaka. Tretësirë ​​në sklerozë. 30 g copëtuar rrënjët e bimëve mashtruese mbushur një tas me syze të errëta të thata. Pastaj derdh një pintë vodka, mbush 40 ditë, dhe pastaj të filtruar. Pini tri herë në ditë për gjysmë ore para një vakt për 20-25 pika. Medikamente elfwort farmaci. Rhizome me rrënjët elfwort disponueshëm në qese letre e 75 g është përdorur si një expectorant në formën e decoctions. Produkti medicinal "Allanton" - përdoret si fonde anti-inflamator dhe antiulcer. Elecampane - contraindications.

Përgatitjet barishte elfwort mund të përdoren vetëm me recetë. Në rast të mbidozë mund të jenë simptoma të helmimit. Përdorimi i drogës në iluzionin është i kundërindikuar në shtatzëni dhe nefrit, arteriosklerozës dhe sëmundjeve të rënda të zemrës.