Burim energjie brendshem per trupin e njeriut


Me fillimin e pranverës, në vend të shpërthimit të shumëpritur të energjisë, ju mund të ndjeni dobësi e pashpjegueshme, apatinë dhe lodhje. E ashtuquajtura beriberi pranverë, e cila preku ju. Gjatë dimrit trupi ka varfëruar rezervat e vitaminave dhe mineraleve, dhe tani ai nuk ka nevojë për mbështetjen tuaj dhe të ushqyerit e realizueshme. Pranvera nuk është patjetër koha më e mirë për dietat. Ngrënie në këtë kohë të vitit duhet të jetë i balancuar dhe për qëllim marrjen e vitalitet. Kjo mund të ju ofrojë produkte të caktuara. Ky është ushqimi më i dobishëm për njerëzit. Para së gjithash, shikoni për perimet dhe frutat. Sigurohuni që të përfshijë ato në dietën tuaj, por të jenë të kujdesshëm - ata shpesh i pasur dozë kalë i nitrateve, dhe mund të shkaktojnë helmim akut.

Mundohuni të blerë produkte në shitore me pakicë që rregullisht kalojnë inspektimin sanitaro-epidemiologjike. Gjithashtu, përpara se të hahet mbushur e tyre me ujë për gjysmë ore dhe pastaj pije përsëri në ujë të ri. A nuk nxitojnë për të parë, ka qenë vetëm fruta dhe perimet - ata shpesh prishin atë me doza të larta të substancave të dëmshme. Thith disa javë, palët e mëposhtme do të jetë më e lirë dhe më të sigurt. Limit futje tuaj të yndyrave shtazore. Ato shkaktojnë lodhje dhe apati, dhe nuk do të lejojnë sasinë e duhur të energjisë për të trupit. Është më mirë për të zëvendësuar ato me vajra bimore - janë të përfshira në ulliri, luledielli, misër dhe vajra të tjera.


Gjithashtu përfshijnë në dietën e acideve yndyrore polyunsaturated Omeha3, më aktiv në peshk yndyror detare. Nuk është çudi para se fëmijët ishin dhënë për të pirë vaj cod mëlçisë. Kjo është një efekt pozitiv mbi gjendjen e përgjithshme të trupit të njeriut, duke rritur metabolizmin dhe aktivitetin e trurit. Të jetë i sigurt për të ngrënë në mëngjes. Mëngjesi - një çështje e zakonit, dhe në qoftë se ju thonë se ju nuk mund të bëni një të zgjohen shtytje, të fillojë për të studiuar me mëngjes fundjavë. Për vazhdën e hershme deri pak më herët se zakonisht, të bëjë një ushtrim pak pakomplikuar dhe të marrë një dush të ftohtë - kështu që ju të zgjoheni trupin dhe të përgatisë atë për të marrë ushqim.

Burim ideal i energjisë së brendshme për trupin e njeriut - një qull. Ato përbëhen nga karbohidratet komplekse dhe të japë një ndjenjë e plotësi në ditë. Nëse kësaj i shtohet fruta ose perime, djathë dhe kafe pa sheqer, një ditë të plotë fillim ju ofrohen. Duke pasur mëngjes, ju mbroni veten nga snacking para darkë, dhe më në fund zgjohen dhe konfiguruar për punë produktive. Dreka duhet të jetë 50% e kalorive të marra për një ditë. Çfarë saktësisht ju keni varet në aftësinë tuaj dhe zakonet. Shmangni snacking vsuhom'yatku me ndonjë gjë, dhe sigurisht nuk vdavaytesya ndihmën e ushqimit të shpejtë.

Ky ushqim nuk jep një kuptim të duhur të ngopje, dhe do të mbetet në trupin tuaj të kolesterolit "të keq". Darka nuk duhet të jetë vonë. Por koha e tij e saktë varet nga koha e gjumit tuaj. Mos hani pas gjashtë - klishe në të vërtetë të thyer në mes të ngrënies dhe kohën e gjumit duhet të jetë dy-3: 00. Darka nuk duhet të jetë i shëndetshëm, për të mos mbingarkoj punën stomak. Sepse është mëngjes kalori, por carbs komplekse janë në vendin e vet. Darkë më i mirë do të jetë peshk ose mish ligët në formë të zier apo të pjekur (por jo i skuqur), te kompletuar me sallatë, të cilat ju mbushin me vaj ulliri.

Nëse gjatë ditës dhe tërheq ju hani, hiqni nga vendin e punës dhe pamje llojet e biskota, ëmbëlsirat dhe pasta. Ata do të japin energji për një afat të shkurtër, por nuk do të humbasë mundësitë për të zgjidhur në bel tuaj dhe kofshët inç shtesë. Blej dhe gjithmonë të mbajnë me arra fëstëk ose ndonjë tjetër, kap një prunes qese apo kajsi, të larë dhe të vënë përpara një mollë.
Këto snacks nuk do të ndikojë në formën dhe forca do të bëjë atë për drekë ose darkë. Për më pak të uritur gjatë orarit të punës çdo orë të pini një gotë ujë. Çfarë ushqime duhet patjetër të përfshijnë në dietën tuaj për të mos ndjehen avari konstante?

Pini çaj jeshil, ajo ka një efekt sigurues dhe pronat antioxidant. Gjithashtu, çaji jeshil ndihmon trupin të absorbuar vitaminë C. Ajo gjithashtu nuk e harroni që të përfshijë në menynë tuaj si piper, u rrit, agrume. Për shëndet të mirë dhe jam optimist proceset e të menduarit duhet të hani peshk - harengë, sardelet, ton, skumbri, etj shumë energji që ju do të mish të ligët gjithashtu - gjeldeti, mish pule, lepuri. Është më mirë për të piqem ose vlim. Në arra dhe fara, natyrisht, një shumë të kalorive, por ato përmbajnë yndyrna polyunsaturated dhe të japë një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë. Të jetë i sigurt për të përfshirë në prodhimet e detit tuaj menu, mëlçisë, vezë, djathë - ata japin trupit thelbësor gjurmë elemente të tilla si zink, selen, etj Nëse keni mundësi, të përpiqen për të shpërndarë të gjitha ushqimet ngrënë në ditë, në p ' Pesë ose gjashtë pritjet.

Kjo do të sigurojë një të qëndrueshme nivelin e sheqerit në gjak që nuk do të shfaqen marrje mendsh dhe dobësi. Gjithashtu regjim i ngjashëm një ndikim pozitiv në gjendjen tuaj të përgjithshme - energjinë e brendshme të trupit të njeriut do të jetë replenished dhe shpenzohen në mënyrë efikase nga trupi në sasi të mjaftueshme. Catherine