Deformim i fshikëz fshikëz e tëmthit tek fëmijët shkakton, trajtim, simptomat


Deformim i fshikëz fshikëz e tëmthit në fëmijë - një anomali në formën e saj. Incidenca është rreth 25% në mesin e fëmijëve. Për shkak të tendosje ndërprerë rrjedhën e biliare, duke rezultuar në atë stagnon. Kështu, kushtet për inflamacion, gurë në arsim fshikëz e tëmthit. Më shpesh, kjo patologji manifestohet klinikisht në adoleshentët kur për shkak të ndërtime të ndryshme, Kinks stagnimit janë formuar. Në këtë drejtim, njohuri se çfarë fillon deformimi fshikëz fshikëz e tëmthit në fëmijët, shkakton, trajtim, simptomat e kësaj sëmundje janë shumë të rëndësishme. Konsideroni ato në. Shkaqet deformim i fshikëz e tëmthit Deformim i fshikëz e tëmthit mund të jenë të lindura apo të fituara.

Nëse anomalitë kongjenitale, atëherë kjo është në shkelje të zhvillimit të fetusit. Bookmark organet e tretjes është në tremujorin e parë të shtatzënisë, atëherë ata i nënshtrohen diferencim. Çdo ndikim i jashtëm gjatë kësaj periudhe mund të prishin këtë proces: sëmundje akute infektive ose kronike të nënës, duke marrë medikamente të caktuara, pirja e duhanit (përfshirë pasiv), konsum alkooli, etj Nëse kjo patologji blerë, atëherë ajo mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të inflamator proceset në fshikëz fshikëz e tëmthit apo të sistemit të tretjes, që rezulton në deformim të jo vetëm fshikëz e tëmthit, por zonën e qafës-kanal, si dhe formimin e xhepat.


Kjo i jep pasazh (daljet) e biliare, ajo stagnon, e cila krijon kushte të favorshme për zhvillimin e inflamacionit dhe gurë arsimit. Ndonjëherë është e vështirë për të përcaktuar se cila tendosje është blerë dhe është i lindur. Për diferencimin e tyre të saktë e nevojshme për të kryer ultrasonhrafii (SHBA) para dhe pas mëngjes zhelchehonno administratë. Kur një anomali kongjenitale, formë e pazakontë e fshikëz e tëmthit, bel e tij dhe kthesa të ruhet pasi të hahet. Nëse blihet, ndryshimet formë flluskë. Deformim i fshikëz fshikëz e tëmthit te fëmijët, pavarësisht nga arsyet që çojnë në zhvillimin e tyre janë si ndërtime, diverticula (fryrë meshkovydnoe zonë të kufizuar të trupit uritur), Kinks, ose të ketë një formë shumë të çuditshme.

Simptomet e fshikëz e tëmthit gjë e shëmtuar në fëmijët Patologjia nuk mund të manifestuar veten ose si një kohë mjaft të gjatë, por përfundimisht si stagnimit të biliare, zhvillimin e të gjitha simptomat karakteristike e dyskinesia tëmth (DZHVP) ose gurë. E rëndësishmja nuk rol të parëndësishëm në zhvillimin e foto klinike e sistemit nervor. Në varësi të mbizotërimit të sistemit nervor parasympathetic dhe simpatik, ka dy variante të sëmundjes me simptoma të ndryshme: • opsion hypertonic-hiperkinetike. Ajo karakterizohet nga sëmundja paroksizmal. Barkut që ka dhimbje të forta, pamja e tyre është shkaktuar nga gabime në dietë (futje të bollshme, yndyrore dhe ushqime të skuqura, erëza, etj), stërvitje e tepruar, ecje të shpejtë, vrapim.

Pas ekspozimit në këmbëzës (shkakton) simptomat e sëmundjes manifestohet fuqishëm. Pranimi spazmolitokov heq dhimbjen. • opsion hypotonic-hypokinetic. Ajo karakterizohet nga i gjatë, dhemb dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë. Fëmijët më të vjetër se vini re praninë e hidhërim në gojë në mëngjes, nganjëherë të përzier, belching.
Ulur oreksin. Kur Keqësimi për të dy variantet e sëmundjes mund të zhvillojnë të gjitha simptomat e dehjes me shtimin e infeksionit: ethe, dhemb joints, të vjella biliare. Parimet e trajtimit Detyra kryesore - për të krijuar rrjedhën e biliare, të përzier simptomë e dhimbje, lehtësimin inflamacion.

Është e rëndësishme të mbani mend se për zgjedhjen e trajtimit nuk është rol të parëndësishëm variant të sëmundjes. • Regjim shtrati në kohën e mprehje nevojshme. Si faljen e dhimbjes, simptomat e dehjes ajo zgjerohet. Designed pijshëm të ujit të tepërt mineral përveç kësaj, ata janë të kundërindikuar në fazën akute, si mund të përkeqësojnë dhimbjen. • të ushqyerit klinike. Kur mprehje dietë më të mirë molochnotovorozhnaya. Mollë e lejuara, rrush, shalqi, nuk i ëmbël komposto fruta të thata. Gradualisht zgjeruar dietë, pacientët caktuar numrin tryezë 5 për Pevzner për një kohë të gjatë 1,5-3 vjet.

• antispasmodics, medikamente dhimbje. Në kohën e acarimit së shumti parenteral (w / m) administrimin e këtyre barnave: no-spa, Drotaverine, etj Nëse baralgin zhvilluar dhimbje barku tëmth, atëherë praktikohet injektimin e atropine (0,1%). Në raste të rënda, futja e Tramadol treguar. • trajtim Antibacterial. Përshkruesit spektër i gjerë, cefalosporinet I, II, III breza ampioks, augmentin, etj Mundësisht, kundër sfondit të fitimit (ose bifidum Lactobacillus). • terapi Detoxification. A është e nevojshme. • droga biliare. Emërohet vetëm përtej periudhës së acarimit dhënë tipit DZHVP.

Është e rëndësishme të mbani mend se çdo të drogës choleretic zvogëlon përqendrimin e antibiotikëve në fshikëz e tëmthit. • Rritja e reaktivitet imun. Emërohet vitamina A, vitamina E, C, B • terapi fizike dhe terapi bimor të kryer në një simptome akute zbutur në bazë të tipit të DZHVP. • ushtrim terapeutik. Është e rëndësishme, si përmirëson rrjedhën e biliare, pra, zvogëlon rrezikun e rikthim dhe gurë arsimit. Në të njëjtën kohë, ushtrimi i tepruar kundërindikuar. Alex,