Dermatitis, ekzemë thatë në trajtimin duart


Ekzemë thatë (asteatoticheskaya) semundja zakonshme inflamatore të lëkurës, e cila është një dermatitis eczematous. Sëmundja karakterizohet nga tharjen tepruar, plasaritje i lëkurës. Ajo ka një fokus të sezonale. Shumica e shpërthimit të ndodhë në dimër kur është lagështia e ulët atmosferik. Sëmundja mund të ndodhë në çdo pjesë të lëkurës, por më shpesh ndikon gjymtyrët. Çfarë simptome duhet sëmundje, si për të trajtuar këtë sëmundje të pakëndshme, si dhe trajtim efektiv për njerëzit unë flasin për ju në faqen tonë të internetit, në artikullin "pezmatim i lëkurës, ekzemë thatë në duar, të trajtimit." Çfarë simptome duhet thatë ekzemë (pezmatim i lëkurës eczematous)?

Simptomat e para të sëmundjes filluan ka thatësi e tepruar. Si të sëmundjes duket kruarje të rënda dhe inflamacion të lëkurës. Ndoshta ndjesi djegie, plasaritje dhe crusts. Nëse koha nuk e shihni një mjek për ndihmë, mund të shfaqet të kuqe të ndritshme, ashpër papules eczematous, më vonë u bashkua në arna të gjera. Lëkura është si porcelan plasaritur apo tharë shtrat mëngë. Nuk janë të dhimbshme. Si sëmundja përparon, ekzemë është e rëndë, ka qarë lëkurës formuar crusts dhe eritemës intensive.
Si për të trajtuar ekzemë thatë?


Kur ekzemë, pezmatim i lëkurës pacientët nevojë për ndihmë të ekspertëve dermatolog. Mjekimi është përshkruar zakonisht, dhënë fazë e sëmundjes dhe shkalla e inflamacionit. Zakonisht të kufizuara në përdorim lëkurë të thatë sapun. Dhe të përdorin zbutjen e rekomanduar, moisturizer, vazelinë, krem ​​përmbajnë laktik ose acid glycolic, ure. Inflamacion është hequr ointments që përmbajnë forca të kortikosteroideve mesme. Trajtimi duhet të vazhdojë deri në eliminimin përfundimtar të simptomave dhe pastaj për parandalimin e rikthim. Me shpërthime të shpeshta akute, keni nevojë për një ekzaminim mjekësor miqve alergjik dermatit.

Kur papules ose plagë, për lehtësimin inflamacion, i përdorur me sukses pako shpuese mjekësore dhe krem ​​përdorimit kortikosteroid veçanta. Përdorimi i antibiotikëve sistemike të përshkruara për sëmundje komplekse me inflamacion të rëndë, pamja e qara ulcerat dhe crusts. Mjetet juridike popullore për trajtimin e ekzemë thatë, pezmatim i lëkurës * Nëse sëmundja u shfaq vetëm mund të jetë e mjaftueshme për të vënë në paketat e lëkurës të dëmtuara nga balta e bardhë holluar në vodka. Kompresa duhet të ndryshohet çdo 03:00. * Nëse ka peshore për heqjen e tyre, thith një pjesë të s / pëlhurë vaj ulliri e bardhë.

Kjo leckë përfundoi zonat e dëmtuara. Trajtim për duart vazhdojnë 12:00. Gjatë kësaj kohe peshore razmyahchatsya dhe zhduken. Ndihmë me ekzemë e thatë mund të sigurojë një ilaç popullore: Mix 50 g të katranit të pastër farmaceutike pishe, 10 g pluhur shell vezë, 3 g klorur amonit (blerë në barnatore), 2 gram farmaci pastrohet squfurit. Add disa pan skuqura thatë cornmeal. Të gjitha me kujdes bluaj deri qetë, si një brumë. Nga kjo provë, e bëjnë pilula-sized kokërr misri, misri i mbështjellë në miell dhe dele në një kuti. * Merrni në ditën e parë - 1 tabletë tri herë në ditë, ditë tjetër dhe 5 ditëve të ardhshme, të marrin 2 tableta tri herë në ditë.

Së bashku me të, duke marrë pilula, dhe të marrë një zierje e bimëve. Për ta bërë këtë, përzierje 2 lugë. l. thatë lë Yarrow bari, lule lulemine, barishte trumzë, nenexhik bar i thatë, Çikore, kone grimcuar hop. Shto në 3 h. L. gentian dhe centaury. Të gjitha përzierje mirë. * Hidh 2 tbsp. l. 0,5 bar litër. ujë, Tomita vluar rreth ngrohjes ulët 20 minuta. Cool, tendosje. Larë poshtë me këtë pilula zierje. * Nëse ekzemë thatë goditi kokës, do të përgatisë një ilaç:. Mix 1 h L. Gjuetia me pluhur barut, mjaltë, tul i freskët hudhër. Të gjitha me kujdes bluaj, përzierje lyej plagë.

Pastaj vihet në një kapak plastike, të përfundojë kokën me një peshqir. Pas 20 min. shpëlarje zierje e flokëve të krunde. Gjatë trajtimit, mos harroni racional ushqim, të shëndetshëm. Ndihmë në trajtim mund të sigurojë ushqime të pasura me proteina me përmbajtje të moderuar yndyrë. Carbs Limit, sheqer, gjalpë, ëmbëlsira, ëmbëlsirat, etj zvogëlojë sasinë e kripës në enët, por disa ditë të gjithë atë për të dhënë. Limit futje fluide për 1-1,5 litra. në ditë. Të përjashtuar nga dietë e pikante, i kripur, turshi, ushqim të konservuar, erëza, vezë, çokollatë, kafe dhe kakao. Më shumë Hani fruta të freskëta, perime, pini lëngje të freskëta, hani produktet e qumështit.

Në prani të peshë ditëve shpenzojnë agjerimi. Kujdesi parësor për ekzemë thatë dhe pezmatim i lëkurës ju jap ofruesin e kujdesit shëndetësor. Në rekomandimet e tij, ju zgjidhni ilaç popullore për trajtimin e simptomave të sëmundjes dhe një shërim të shpejtë. Cheers! Svetlana,