Hirit druri


Përshkrim Ash. Ash ose pemë gjerësisht dhi. Familja ulliri Ash. Lartësia e pemës së hirit - deri në 40 m trungut Tree qetë, me leh qetë gri.. Lë 9-15 krehër-ekstreme, heshtak, gjethe zgjatur, imparipinnate. Lule lule para se të lë në prill - Maj, të purpurt ose ngjyrë kafe të errët. Pemëve frutore - Të Lionfish, piqen në Tetor - nëntor. Shpërndarja. Përhapja esh dru në Krime, Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë. Ash Photos. Çorape. Në mënyrë që të përdorin medicinale pemë hirit leh dhe fletët e tij.

Lë të mbledhura maj-qershor dhe të thata në një zonë të ventiluar. Tree leh mbledhura në pranverë, gjatë rrjedhës sap, të thata në diell. Përbërja kimike. Në hirit pemë leh dhe gjethet e saj përmbajnë carotene, karbohidratet, acid Askorbik, vaj esencial, quercetin, inositol, tanin. Ash pronat medicinale. Ash ka astringent, Hemostatic, antipiretik, plagë shëruese, antispasmodic, laksativ, diuretik, tonik, antitussive dhe veprim antihelminthic. Aplikimi.
Pemë Ash - ilaç popullore për trajtimin e shumë sëmundjeve. Pra zierje të lëvore dhe gjethet e hirit është përdorur në trajtimin e sëmundjeve kronike respiratore, ethet, ishias, reumatizma, dizenteria, cermës, fshikëzës, sëmundjet inflamatore të veshkave.


Praktikisht gjinekologjik zierje përdoret për dhimbje dhe inflamacion i uterusit. Supë fruta nga pema është përdorur si një qetësues në sëmundjet nervore. Në mjekësinë popullore, infuzion e gjethet e pemëve të pirë me diarre, zierje e lë është i dehur si laksativ, me radiculitis, për të dëbuar krimbat. Fruta supë Ash përdorur për të rritur fuqinë seksuale, rritjen e makinë seksi. Tree leh zierje është përdorur në sëmundjet kataral. Mjekim Ash. Infuzion. 20 g të lë Ash derdh 200-250 ml ujë të vluar, të lënë për 50-60 minuta, filtër, lëndëve të para e mbeturinave shtrydh.

Pini një lugë gjelle tri herë në ditë pas ngrënies. Infuzion me reumatizma muskulare. Kupa e ujë të valë i hedh një lugë gjelle e lë hirit, të lënë prej dhjetë minutash, filtër, mbeturinave të lëndëve të para shtrydh. Pini 2-3 gota në ditë. Zierje e lë. Hidh 400-500 ml të ujit 3 teaspoons e lë Ash, 10 minuta çiban rreth flakë të mesme të zjarrit, cool, tendosje. Pirë gjatë gjithë ditës. Fruta supë. Lugë ash fruta derdh një gotë me ujë të valë, pastaj gjysmë ore për të insistojnë në një banjë me ujë, pastaj ftohur në temperaturën e dhomës për 10 minuta, i filtruar, e përdorur materialet e papërpunuara të shtrydh.

Pini tre herë në ditë në një lugë gjelle për gjysmë ore para ngrënies. Leh i freskët është përdorur për shkurtime. Aplikoni Ash plagët leh në anën lëng dhe të ndryshojë 2-3 herë në ditë. Contraindications. Ash - pemë me përmbajtje helmuese e brendshme, kështu që kur marrin barnat duhet vetëm ndiqni dozen. Alexander