Pemë Zi plep


Plepi i zi mbledh pluhur mbi gjethet e tyre, duke hapur ajrin e saj. Paqëndrueshme ndarë për to janë duke luftuar me shumë patogjene. Dru i zi druri plep është përdorur për të bërë prerje troughs lopata, lojë me birila, lugë. Dhe kjo nuk është e gjitha e mirë, prej të cilëve mund të thuhet. Përshkrim. Pemë Zi plep rritet deri në 25 metra. Ajo i takon familjes së shelg. Leh në degët e rinj të verdhë, por me kalimin e kohës ajo bëhet gri të pista. Pemët dhe shtrirjes së gjerë.
Rrënjët plep shkojnë thellë në tokë dhe përhapjen e gjerë për shumë metra. Gjethet janë të gjatë, alternativ, serrate diferencë, pothuajse trekëndësh.

Buds apikal e plepit të zi - serrate, shtresa, theksoi. Lulet mblidhen në vathë tufë lulesh të vogla. Lule për të leafing në mars dhe maj. Fruta maturohet në prill-qershor dhe është vezë, qëllimi, kuti të gjelbër-kafe me fara të vogla. Fara pjekur fluturuar sa më shumë të ulej nga druri mëmë. Një tjetër emër për të plepit të zi - plep. Fotot e Zi plepit. Plepi i zi: vendi i rritjes. Plep Zi rritet në lindore dhe perëndimore Siberi dhe Rusi Evropian dhe Azia Qendrore. Dendur atje e plepit të zi mund të gjendet në brigjet e liqeneve, floodplains, në sandbars dhe zhavorr.


Çorape. Droga për të trajtuar të përgatitur nga leh, sythe dhe gjethet e pemës. Veshkat korrur nga degët e hollë në pranverën e hershme, para se gjethet lulëzim, atëherë provyalivayut në një dhomë të ventiluar dhe pastaj të thata në një tharëse në 35 - 40 gradë Celsius ose në diell. Leh është korrur në fillim të pranverës për të shkurtuar degët apo prerë poshtë pemëve. Përbërja kimike. Buds përmbajnë vajra esenciale, karbohidratet, acidet organike, halkony, fenolkarbonovye fenolhlyukozidy acid, vajra yndyrore, flavonoids dhe leykoantotsiany. Në lëvore zbuloi tannins, alkaloide, flavonoids, hidrokarburet fenolhlyukozidy më të larta dhe taninet në gjethe - carotenoids, izoprenoidet, komponente fenolkarbonovye dhe organike acidet, alkaloide, lignin dhe fenolhlyukozidy.

Pronat farmakologjike. Përgatitjet e plepit të zi ka analgjezik, anti-inflamator, astringent, antipiretik, kunder kruarjeve, qetësues, antimicrobial, bën të dalë djersë dhe efektin antipiretik. Mjekësi e aplikimit. Droga përdorura në reumatizma, tuberkulozi, ethe të përhershme, përdhes, ftohjet, pezmatimi i fshikëzës dhe menstruacioneve të pakta në gratë - brenda si tinctures. Për poultices dëmtuara ligaments gilcë dhe nerva - jashtë. Në urolithiasis përdorimin e tyre si një ekstrakt të naftës. Në sëmundjet e joints, përdhes, vlon, trihomonadnyh trashje, djegiet, plagët ekzemë, kruarje të rënda, hemorroide, plasaritur nipples e gjirit dhe buzët, fungale dhe sëmundjeve streptokoksike të lëkurës - në formën e ointments.

Ndihmë dhimbje dhëmbi hequr lëng të freskët e gjethet e plepit të zi. Ajo është varrosur në vesh me zhurma dhe kumbues në kokën time. Veshkat photos zezë plepit. Medikamente plepit e zezë. Pomadë. Përzierje pluhur me veshkave dhe vazelinë ose gjalpë pakripur (1: 4). Tretësirë ​​e buds zezë plep. 250 ml vodka pour 1 tbsp. l. buds plepit, thith dy javë filtër. Pini 3 g. Per dite 15 pika në sëmundjet e listuara më sipër dhe kanceri i stomakut. Supë. 250 ml ujë të valë pour 1 tbsp. l. Gjethet e plepit, dhe vendin e saj në një ngrohje të qetë të ngrohtë për 5-7 minuta, rrjep për gjysmë ore, filtër.

Pini 3 g. Per dite para ushqimit për 1 st. l.