Pemë siberian larsh


Përshkrim. Kjo pemë është 30-45 metra të lartë, me hala, obpadayuchoyu dimrit. I takon familjes së pishave. Trungu i linjës pemë, kon - thickened në fund. Leh siberian çarje druri larsh, të trasha, pak gri-kafe; në fidaneve vjetore janë të ndritshme, me shkëlqim, të butë, me kalimin e viteve - errësojë. Larches Crohn rinj - uzkopyramydalnoy i rrallë në pemë të pjekur - një i madh, shirokokonusovidnaya, vysokopodnyatye. Degët e tij janë të vendosura në bagazhin në një kënd prej rreth 90 gradë, shikoni lart në skajet. Hala gjatësi 13-45 mm, jeshile të lehta, e butë. Blooms larsh në maj dhe farat piqen nga shtatori në tetor.

Hala e pemës shkërmoqet në fund të tetor. Pemë Siberian larsh është shtëpi për rreth 500-900 vjet. Shpërndarja. Ka rreth 20 lloje të larsh. Larsh është e zakonshme në Evropën Qendrore dhe Siberi perëndimore, nga liqenit Baikal në Detin e Bardhë dhe të sipërme të lumit Lena. Përhapur në pyjet e Altai, Sayan dhe Siberia Perëndimore. Ajo rritet si vargjeve të vetme dhe të vazhdueshme. A mund të rritet në të gjithë Rusinë. Prokurimi i lëndëve të para. Droga e bëra nga leh, rrëshirë, hala pishe, buds dhe fidaneve të rinj. Prokurimi i lëndëve të para të prodhuara në pranverë. Edhe pse është e mundur për të ruajtur hala dhe gjatë gjithë verës, por pronat e tij shëruese janë më të fortë në fund të qershorit dhe fundit të gushtit.


Përbërja kimike. Në hala gjetur vaj esencial (barneol, pinene, Lindur-acetate, ngjitëse, acid Askorbik). Në lëvore gjetur çamçakëz, taninet, flavonols, catechins, acidet organike dhe anthocyanins. Në kolofon çamçakëz dhe përmban vaj esencial. Pronat e dobishme e larsh siberian. Përgatitjet e larsh siberian kanë antimicrobial, qetësues, mbrojtur, deodorizing, shkëputur, pronat e të bezdisshëm, antiscorbutic dhe anthelmintic. Përdorimi i larsh siberian në mjekësi. Përgatitjet larsh jashtë duke përdorur një fonde vëmendjen dhe irrituese.

Me fidaneve dhe ekstrakte leh përgatitur nxehtë me menstruacioneve të rënda dhe hernia. Gum dhe zam sekretuar pemë, e përdorur si mjet enveloping. Infuzion banje bërë nga twigs të freskëta shumë të dobishme në përdhes dhe reumatizma. Për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme duke përdorur kërpudhave që ushqen në trungjet larsh. Medikamente larsh siberian. Supë siberian bronkit kronik larsh me mukozë dhe departamentin e qelb, kollë, fryrje, gurët në veshka, si laksativ dhe ilaç për shirit.
1 tbsp. l. melchennyh shoots rinj të pemëve larsh siberian krijoj 250 ml qumësht të vluar, të ngrohtë në një ngrohje të qetë për 15 minuta, rrjep për gjysmë ore, filtër.

Pini 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan gjysmë ore para ngrënies. Supë larsh siberian si një ilaç për poshtër dhe hipertensionit. 1 tbsp. l. hala melchennoy larsh krijoj 250 ml ujë të vluar, të ngrohtë në një zjarr të qetë rreth 10 minuta, rrjep për gjysmë ore dhe filtruar. Pini një gjysmë ore para ngrënies 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan.