Kalë gështenjë zakonshme


Përshkrim. Kalë gështenjë është zakonisht një pemë deri në 30 metra të gjerë me kurorë të dendur. Takon konskokashtanovyh familjes. Leh në një pemë portbagazh plasaritur, të errët ngjyrë kafe, degët e rinj dritë ngjyrë kafe. Gjethet e pemës pylchato-pjekura tehe, të gjatë, të gjatë, palchatoslozhnyye, përballë, me 5-7 fletëpalosjeve, back-ovate, sessile. Lulet janë panicles piramidale drejtë, të bardhë, të mëdha, të kuqe ose të verdhë spote në bazën e petals janë të vendosura në skajet e degëve. Frytet e gështenjë kali - me thumba të mprehta kuti me mish të rrumbullakosura. Farërat të ndritshme, ngjyrë kafe, me një vend gri në bazë, të mëdha të mjaftueshme për 2-3 cm.

Blooms pemë në maj dhe frutat piqen në shtator-tetor. Shpërndarja. Family kali gështenjë - Greqi. Horse pemë gështenjë e zakonshme në Rusi dhe Ukrainë edukuar si një fabrikë dekorativ në parqe dhe kopshte. Çorape. Për qëllime terapeutike, duke përdorur leh, fara, lule dhe gjethe. Leh e pemëve korrur 3-4 vjeçare degët e vjetra të pranverës dhe të thata menjëherë në ajër të hapur. Lulet janë korrur gjatë lulëzuar. Pas picking up ndarë nga buds e tyre dhe të thata në diell dhe pastaj thahen në ajër të hapur nën një tendë. Gjethet janë korrur në fund të qershorit - fillim korrik. Përhapja e një shtresë e hollë e lë pa gjeth janë tharë në ajër nën mbulimin ose në dhoma të ajrosura posaçërisht.


Frytet janë korrur plotësisht të pjekur, të thata në një tharëse në 50-60C.

Përbërja kimike. Kali gështenjë leh zakonisht përmban vaj yndyror dhe taninet, glycosides: eskulin, fraksyn, escin, triterpene saponin; fruta, përveç që përmban koll dhe glycosides flavonoid. Në gjethet e pemëve të gjetura aspralhin, flavones komponimeve spireozid, rutin dhe carotenoids. Fara - saponin shumë niseshte artrestsin, escin, kaempferol, quercetin, sheqerna, vitamina B, C, dhe K, taninet dhe proteina, yndyrna. Në lule - pektin, quercetin, flavonoids, rutin, izokvertsetin. Pronat farmakologjike.

Pronat medicinale e drogës gështenjë kali për shkak të pranisë së glycosides triterpene ajo escin. Escin ndikon si anti-edemë dhe agjent anti-inflamator, rrit sasinë e limfatike ngurta mbetje dhe gjithashtu redukton rrjedhjen limfatike, redukton plazmolimfaticheskoho penguese depërtueshmërisë. Aplikimi. Preparatet gështenjë kali janë të dobishme për trajtimin e edema post-traumatik, trombozë post-operativ dhe parandalimin e tyre, thromboembolism dhe inflamacionit. Kalë gështenjë përdoret për venat me variçe në shtatzëni dhe lindje dhe si mjet Antyhemoroyidalni. Kur droga administruara e bëjnë këtë antisclerous pemë dhe veprim analgjezik.

Në mjekësinë popullore përdoret ekstrakte të farave, lule dhe pemë leh si një astringent dhe ulës temperature, për të trajtuar dhimbje të nervit shiatik, sëmundjet e ndryshme reumatike. Gjithashtu infusions me sëmundje fshikëz e tëmthit, venat me variçe në këmbë, rrufë bronkiale, vrull të enëve të gjakut, sëmundjet e mukozën e hundës, përdhes, dispepsi kronike, trajtimin hemorroide dhe plagëve të gjatë shërimit. Medikamente gështenjë kali. Infuzion i farave. Një lugë çaji i fara e kali gështenjë krijoj 1/2 litër ujë të vluar, dhe pastaj infused për 02:00, filter. Pini 1/2 filxhan katër herë në ditë para ushqimit.

Infuzion i leh. Një lugë çaji i copëtuar pemë leh krijoj 1/2 litër ujë të vluar, pastaj të lënë për 2 orë, filtruar. Pini para ngrënies 1/2 kupën kater here ne dite. Gastrit infuzion. 1/2 c. copëtuar pemë leh kali gështenjë krijoj zakonisht 2 gota uji dhe pastaj të lënë për 8:00. Pastaj infuzion vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban, filtër. Për të pirë një ditë për 1/2 filxhan katër herë. Lëng nga venat me variçe. Lëng Drink lule të freskëta 25-30 pika 2 herë në ditë. Tretësirë ​​e venat me variçe. 50 gram lule gështenjë Brew 1/2 litër vodka, dhe të insistojnë në një vend të errët për 14 ditë, herë pas here lëkundje, profiltruyte.

Pini 30 minuta para ngrënies 30 pika tre herë në ditë. Tretësirë ​​për përdorim të jashtëm. 20 g me lule të thata gështenjë Brew 1/2 litër 70% alkool dhe pastaj të lënë në një vend të errët për 2 javë, filtër.
Aplikoni nyje fërkim në artrit reumatoid. Preparatet farmaceutike. "AESCUSAN" - redukton inflamacion, përmirëson venat tonesh, redukton pėrshkueshmėrisė kapilar. Ajo përdoret në çrregullimet e qarkullimit venoz. "Esflazid" - e përdorur për hemorroide, thrombophlebitis, phlebitis. "Reparyl" - e përdorur për të detyruar të rivendosur funksionet e indeve dhe organeve pas lëndimit, me phlebitis, pas kirurgjisë, hemorroide, venat me variçe.

"Reparyl-xhel" - përdoret për lëndimet nga bruises, radiculitis, me hematomas, që shtrihen ligamentet. Contraindications. Administrimi i barnave me gështenjë kali është i kundërindikuar në shtatzënisë dhe laktacionit. Në dështimin e veshkave dhe hepatike me gështenjë drogës duhet të përdoren nën mbikëqyrje mjekësore.