Pemë Eucalyptus rrumbullakët


Përshkrim eukalipt rrumbullakët.
Shameless (raund eukalipt) - një pemë me një trungu të fortë për 150 metra në lartësi; rritje të shpejtë, gjelbërim të përjetshëm, i takon familjes Myrtaceae. Leh në trup - bardha - gri. Një tipar dallues i eukalipt është se ajo resets fruthi çdo vit. Në degët e rinj me gjethe rrumbullakuar formë amplexicaul, përballë, sikur i mbuluar me qiri; mbi degët më të vjetra - heshtak, lëkurë, alternative. Lule axillary, i vetmuar. Fruta është një kuti - top me katër brinjë. Blooms pemë në pranverë, dhe fara e saj piqen pas 1,5-2 vjet. Places në rritje të rrumbullakët eukalipt etiketë globulus eukalipt.

Pemë Eucalyptus erdhi raundi tek ne nga Australia. Ajo është mjaft e zakonshme në vendet subtropikale, dhe në Abkhazi dhe Adjara. Medikamente Eucalyptus raund. Tretësirë ​​e lë si një antiseptik dhe anti-inflamator. Bluaj gjethet e eukalipt dhe oblyyte e alkoolit (1: 5), thith nga 9 ditë deri 2 javë, filtër dhe të bëjë mbytje, duke shtuar qelqi 10 pika tretësirë. Merrni atë gojarisht 3 g. Per ditë për secilin që marrin 15 pika pas ngrënies. Infuzion i lë. 2 h. L. pemë melchennyh eukalipt lë Brew Round 200 ml ujë të valë dhe vlim për 1,5 minuta, prisni derisa infuzion të ftohtë dhe të përdorni për mbytje (250 ml ujë - 1 orë.


l. infuzion) dhe për gargarë dhe goja. Zierje e lë. Merrni një lugë gjelle e lë imët melchennyh dhe oblyyte 250 ml ujë të vluar në një tenxhere me smalt, pastaj vlim e tyre në një të qetë ngrohjes 3 minuta, rrjep për 20 minuta, filtër. Para se të marrë supë llokoçis sedimenteve. Zierje për të trajtuar plagët. Së pari të shpërndarë në 250 ml ujë 1 tbsp. l. zierje e lë, dhe pastaj thith një tampon me garzë dhe trajtuar lëkurën ngjitur me plagë. Ky zierje është përdorur për abscese, phlegmon, kronike akute mielita, mastitë qelbëzues, salcë për ulcerat kronike deje këmbë, për ujitje.

Supë eukalipt 2 - 3 vjet ditë dritë Ynhalyruyut në sëmundjet e traktit të sipërm respirator.. Çorape. Përgatitjet për të qenë gjethe të rrumbullakëta të eukalipt. Përbërja b kimike. Letra e zbuloi eukalipt vaj esencial që përmban cineole, kaprilik, aldehidet izvalerianovyy, amyl etil dhe alkool izobutil, taninet. Pronat farmakologjike. Vaj eukalipt është një antiseptik i fortë. Mjekësi e aplikimit. Vaj Eucalyptus është përdorur në temperaturë, pneumoni, bronkit dhe sëmundje të tjera infektive. Ajo është përdorur për të trajtimin e muskujt, fistulat, plagët. Medikamente eukalipt rrumbullakët (infuzion) duke luftuar me agjentin e dizenteri dhe difterisë, bacileve të tifos dhe Streptococcus.

Kur difterisë dhe fruth i keq ato janë përdorur si anti protyhlysni dhe shpenzimet. Tretësirë ​​pengon E. coli. Përdorimi i njëkohshëm i infuzione dhe antibiotikët ndihmon shërohet shpejtë. PS Nëse ju do të zgjidhë një mister fjalëkryq dhe ju të gjeni një pyetje - çdo pemë të quajtur paturpshëm, ju e dini se përveç eukalipt globulus njohur edhe si pemë lulushtrydhe që rritet në Krime. Alexander