Elm Tree qetë


Përshkrim. Elm, elm (Ulmus laevis) -. Pemë deri në 35 m dhe një diametër prej 1,5 m Ajo i takon familjes së elm. Leh pemë me fissures thellë, të lehta me ngjyrë kafe, fidaneve të rinj - të verdhë-kafe. Gjethet janë të mëdha në bazën dyfish-dhëmbëzuar, alternativ, elipsovydni, nerivnobichni. Lulet janë të gjelbër-verdhë, të vogla, të mbledhura në furçë. Pemë Medicinale elm blooms qetë mars-prill. Frutat e saj piqen në muajin maj dhe janë arra me lionfish. Rritja Places. Elm zakonshme në malet e Krime dhe Kaukaz, e cila ngrihet në një lartësi prej 1,5 km mbi nivelin e detit. Çorape. Për të përgatitur drogën gjethet dhe leh e pemës përdorura.

Elm leh është korrur gjatë rrjedhës sap nga ato pemë që do të shkurtuar. E saj të thata e parë në diell dhe pastaj të thata në një tharëse në 60 ° C. E lë të ruajtur ato në një mot të thatë në qershor. Ata janë të thata në hije, duke e kthyer herë pas here. Leh dhe lë të mbajë deri në 24 muaj. Përbërja kimike. Leh përmban steroid (stigmasterol, dehidroerhostsrin), triterpenoids (fridelin), catechins, taninet, leykoantotsianidiny acid phenolcarbonic, mukozë. Letrat gjetur flavonoids (kaempferol, rutin) fenolkarbonovye derivatet e acidit leykopelarhonidina, leykopeonidina dhe acid Askorbik. Në arra të thata përmbajnë vaj yndyror.


Pronat farmakologjike. Medikamente Ulmus laevis kanë diuretik, astringent, anti-inflamator, bën të dalë djersë, gjak-pastrimi, antiseptik dhe pronat plagë-shërimit. Mjekësi e aplikimit. Leh zierje është përdorur si një diuretik për edemë, cystitis, dhe përdhes, reumatizmi, ulcerat e lëkurës, skuqjen, me leje. Leh zierje është përdorur për diarre, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë, inflamacion kronik të mukozës gastrike, dizenteria. Gjethet supë ndihmon në dhimbje barku i veshkave dhe të zorrëve, vepron si një ilaç shërimi për skuqjen, ekzemë, djegiet, shërimi zgjatur dhe plagët ekzemë.

Medikamente. Supë për kremra. 2 tbsp. l. melchennoy leh pemë elm me një vendas të qetë 2 gota ujë të vluar, pastaj Gray në një ngrohje të qetë derisa gjysmë të lëngshme ka avulluar, pastaj të ftohtë dhe filtër. Përdorni një 4 - 5 vjet Një ditë.. Tretësirë. 90 gram e thata ose të freskëta pemë leh pour 0,5 litra alkool dhe të lënë për një javë, pastaj thahet dhe filtër.
Pini 10 pika 10-15 herë në ditë. Supë. 2 tbsp. l. melchennoy leh elm butë filxhan krijoj ujë të valë, thith 01:00, filtër. Pini 3 - 4 vjet Ditën 1 tbsp.. l. Supë. 1 tbsp. l. elm leh krijoj 0,5 litra ujë të vluar, banjë me ujë të nxehtë në një tenxhere smalt për 15 minuta, thith 40 minuta, filtër, shtrydh dhe të shtoni në vëllimin e parë me ujë të zier.

Pini 20 minuta para ngrënies 3 - 4 vjet Një ditë për 1/4 filxhan..