Pemë e zezë verr


Black përshkrim Alder Botanik. Alder ngjitës i quajtur ndryshe verr e zezë - Familja thupër. Alder është një dru gjetherënës në 30 metra të lartë. Pemët Adult Alder zezë jetojnë në 80-100 vjet të vjetra, por në gjendje të mirë verr e zezë është 120 vjeç. Pema rritet mbuluar shpejt me leh kafe të errët. Leh e degëve të rinj - të kuqe-kafe. Në të janë pak pubescent, ngjitës, chechevychky bardha. Lë obovate ose rrumbullakuar, Blunt apo notched në krye. Gjethet e reja janë me flokë ose hairless, me shkëlqim dhe ngjitës, dhe kështu pemë mori emrin e tij; Por të rriturit - të zhveshur, fund e gjelbër dritë, jeshile të errët, me petioles glabrous dhe venave të shquar.

Lulet mashkullore janë të grupuara në 4-7 cm palë vathë të errët ngjyrë kafe, lule femër - e gjelbër, gjatësi prej 1 - 2 cm. Pemëve frutore - arrë krahut të ngushtë, të formuara në axils e shkallët e një palë vathë. Humbje e ngjyrës verr zezë vërejtur në prill. Frutat piqen në maj të vitit të ardhshëm. Rritet verr zi? Pemë verr Black zakonshme në stepë dhe pyjeve zona të CIS Evropian është Siberia Perëndimore. Ajo formon pyje të vogla. Rritet në humus-gley dhe torfe dheut në floodplains, ligatinat në ultësira, e cila toleron përmbytjet pranverë. Acar Alder, të lehta, shoots reduktuara pnevoy.


Alder foto e zezë. Përgatitja e verr zi. Për të përgatitur përgatitjet korrur kokat pjekur farë. Kone e ashpër duhet të jetë 1,3 cm në diametër, deri në 3 cm, me peshore të hapura. Degëz e cila është ngritur kon - rreth 1,5 cm Materiali thata rozstelyvshy shtresë të hollë nën një tendë në një vend të ventiluar.. Lëndë e parë thatë i mbledhur nuk humb vetitë e tij për 36 muaj. Përbërja kimike e verr zi. Verr Zi rrjedh përmbajnë steroid, triterpenoids, taninet, acid phenolcarbonic, acid ellagic, vaj yndyror, flavonoids, alkoole të larta alifatike, acide yndyrore të larta.

Me verr zezë lë quercetin izoluar dhe hyperoside, protokatehinovyy, chlorogenic dhe acid caffeic. Në pemë leh gjetur vitaminë PP, triterpenoids, taninet. Në veshka - flavonoids dhe triterpenoids. Përdorimi i verr zezë në mjekësi. Nxjerrjen e ujit nga kone verr ngjitës përdoret për enterit kronik dhe akut dhe kolit, ulcera peptike, mostretje dhe dizenteria. Dhe si një astringent jashtë për inflamacion të lëkurës dhe djegie, për të forcuar mishrat, shpëlarje gojën dhe fytin. Kone Zi Alder përfshirë në pagesën për trajtimin e stomakut. Zierje Uji i kone zezë verr përdorin në kolit kronik dhe akut dhe enterit, dizenteria dhe diatez exudative, si laksativ i butë.

Trajtimi verr e zezë. Kone supë. Pronat medicinale e verr e zezë është përdorur në enterit kronik me diarre dhe gastroenterit. Hidh 50 kone g verr litër ujë, të sjellë një çiban. Pini 1 lugë gjelle 4 herë në ditë. Zierje e leh. 15 gram lëvore të zezë verr derdh 200 ml ujë, të sjellë një çiban. Merrni pas ftohjes 1 tbsp. l. 4 herë në ditë. Infuzion i kone. Kolit i zgjatur, dizenteri përgatisë kone infuzion. Hidh 1 h. L. para 250 ml ujë të valë për të 01:00, pini 1/4 filxhan per kolit kronik, dhe 1 gotë dizenteri 4 herë në ditë.

Pini infuzion të nxehtë. Kone tretësirë. 1 ch. L. kone Alder derdh 100 ml vodka, ukuporte, thith dy javë në një vend të errët, lëkundje. Merrni 25 pika tri herë në ditë me një gotë ujë. Tretësirë ​​e leh dhe kone. Përgatitja e një kone 25% tretësirë ​​dhe leh. Merrni 30 pika të tretësirë ​​3 herë në ditë. Kundërindikimet Alder e zezë. Nuk u gjet. Alexander