Manchurian Aralia Tree


Përshkrim. Aralia Manchurian Aralia ose të lartë ose gjemb-pemë ose pemë Ferris - një pemë e vogël 2 - 3 metra të lartë, e cila është e ngjashme në dukje me pëllëmbë. I akuzuar për familjen Araliaceae. Aralia Lartë ka gjethe të gjera dhe buds shëndoshet me një numër të madh të cadra se Aralia Manchu, megjithatë, këto shenja janë jo gjithmonë të plotësohen në mënyrë rigoroze dhe të pasur të konsiderueshme. Prandaj të dy Aralia të konsiderohet një specie. Leh e Aralia Manchu rrudhur, në bagazhin usadzhena spines të shumta të mëdha. Gjethet Tree janë të mëdha, deri në 1 metër gjatësi peristoslozhnyye, alternative. Lulet janë të vogla, të bardhë, të mbledhur në një çadër, duke formuar një tufë lulesh të ndërlikuar.

Frutat - 5 drupes edukate, kaltërosh-zi, të vogla, piqen në tetor. Blooms Aralia Manchurian muajit Korrik - gusht. Shpërndarja. Pemë Manchurian Aralia rritet lartë në ishujt Kurile të rajonit Amur, Primorsky dhe Khabarovsk Territoret, Sakhalin. Një pema rritet në grupe me nga skajet e pyjeve, tokë me gurë të shpatet malore, djegien dhe prerjet. Çorape. Medicines përgatitura nga rrënjët e një pemë Aralia Manchu. Ata fillojnë të korrjes në fillim të pranverës para burbuqe dhe gjethe nga shtator në fund të vjeshtës. Rrënjët e pemëve janë të gatshme, të pastruar, prerë në copa 10 cm të gjata, rrënjët e trasha më tej të ndarë së bashku.Thatë e tyre në hije nën qepalla ose në tharëse në 50-60 ° C. lëndëve të para të gatshme të depozituara në një zonë të thatë - deri në 24 muaj. Përbërja kimike. Në rrënjët e pemëve Aralia Manchurian gjetur aralozidy A, B dhe C, vaj esencial, çamçakëz, substancave rrëshinor, niseshte, proteina, aralin alkaloid, karbohidratet, minerale, choline, vitamina C, V. Pronat farmakologjike. Përgatitjet Manchurian Aralia përmirësojë gjumin dhe oreksin, lehtësimin e lodhje, të përmirësuar punën fizike, rrit kapacitetin e mushkërive dhe forcën e muskujve. Në diabetikët, ato reduktojnë sheqerit në gjak.

Droga Galen Aralia ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror (CNS), e cila ka një efekt më të madh se nga droga apo siberian xhensen xhensen. Aplikimi. Droga përdorura në Aralia vehetonevrozah, depresion, pafuqi dhe histeri. Ndikimi pozitiv i tretësirë ​​Aralia vërejtur në fazat fillestare të arteriosklerozës cerebrale. Aralia tretësirë ​​rrit oreksin, përmirëson shëndetin e përgjithshëm, performanca, ka një efekt stimulues në sistemin nervor dhe kardiovaskulare qendrore, nxit rritjen e muskujve dhe kapacitetit të mushkërive. Medikamente e saj përdoren në lodhje fizike dhe mendore.

Medikamente. Tretësirë. 70% alkool derdh rrënjët Manchurian Aralia e një pemë në një raport prej 1: 5 dhe të lënë për dy javë. Pastaj tendosje, shtrydhur nga dhe pini për mëngjes dhe në mbrëmje për 30-40 bie me ushqim. Ftohjet supë, diabeti, sëmundjet gastrointestinale. Hidh një gotë me ujë të valë një lugë gjelle rrënjët Aralia dhe çiban për 30 minuta në një banjë me ujë. I ftohtë për 10 minuta, kullimin me napë, të sjellë supë të marra në 250 ml. Pini 20 minuta përpara se të hahet një lugë gjelle 3 herë në ditë. Preparatet farmaceutike. "Tretësirë ​​Aralia" - stimulon sistemin nervor qendror.

Ajo është përdorur në lodhje dhe hipotension. "Saparal" - është përdorur si një tonik për astenodepressivnyh dhe kushtet asthenic, hipotension, krizë nervash, si dhe lodhje mendore dhe fizike. Kundërindikimet b. Shmangni përdorimin e drogës pagjumësi Manchurian Aralia, rrit excitability nervor dhe hipertensionit. Mos e merrni ilaçe në mbrëmje.