Maynyk bifolia - veshët lule lepuri


Përshkrim. maynyk bifolia - lule veshët lepuri - është e njëjta lartësi medicinale bimore e 10-30 cm nga familjes zambak. Maynik bifolia ka ribbed, i hollë, i drejtë rrjedh. Gjethet janë në formë zemre maynik - heshtak, alternative, 2 të lulëzuar, 1 në fidaneve vegjetative. Lulet janë të bardhë, çel në maj dhe qershor, të mbledhura në furçë të dendur, të vogël, me një formë zile. Barishtore fruta, bimë shumëvjeçare - kokrra të kuqe. Shpërndarja.
Shpërndarë në pjesën evropiane të Rusisë, Perëndimit, në Lindjen Siberi. Maynik bifolia rritet në pyjet e përziera dhe halore, clearings, clearings pyjore.

Çorape. Në qëllime mjeksore prypasayut bar maynik bifolia. Koleksioni i saj është kryer gjatë lulëzuar, dhe pastaj të thata shpejt në një dhomë të ventiluar ose jashtë shtëpisë. Ndonjëherë grumbullojnë rrënjë dhe fruta. Përbërja kimike. Lule veshët lepuri përmbajnë glycosides kardiake, homoserina laktoni, saponins, acid Askorbik, acid organik. Pronat farmakologjike. Bimët mjekësore maynyk bifolia ka konfirmohen, antipiretik, diuretik, Hemostatic dhe pronat analgjezik. Aplikimi b. Infusions e ujit dhe decoctions e bimëve të përdoret për të trajtuar sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, hidropizi.


Ata janë përdorur për ftohjet si antipiretik. Bimë është në formën e poultices përdorura jashtmi per nxira dhe abscese. Sytë në inflamacion i larë me infuzion holluar. Zierje e rrënjët është përdorur në jostabilitetit maynik ciklit menstrual, gjakderdhje mitrës, gjakderdhje nga hunda. Medikamente. Infuzion Medicinale. Një lugë çaji i bimëve maynik bifolia filxhan krijoj ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për një orë, pastaj tendosje. Pini pesëmbëdhjetë minuta përpara se të hahet një lugë gjelle tri herë në ditë. Maynik zierje. Një lugë çaji i bimëve maynik bifolia derdh një gotë me ujë të nxehtë dhe ngrohjes për gjysmë ore në një banjë me ujë të valë.

Ftoh për 10 minuta në temperaturën e dhomës, dhe pastaj tendosje. Pini një orë e gjysmë përpara se të hahet një lugë gjelle tri herë në ditë.