Dakriotsystyt simptomat neonatale, trajtim, masazh


Qëndrimi lacrimal sac midis hundës dhe kendin e brendshme të shekullit, ajo quhet inflamacion dakriotsystyt. Shtytje per zhvillimin e saj dëmtohet qenët i qartë e kanalit lacrimal, pasuar nga shtimi i një infeksion sekondarë. Një vend të veçantë në mesin e të gjithë pezmatimi i harar lacrimal zë foshnjat dakriotsistit, simptomat, trajtim, masazh, arsye të cilat do të diskutohet në këtë artikull faqe. Çfarë dakriotsistit porsalindur? Pse është ai atje? Në fillim një fiziologji pak, që është, çfarë është normale. Lëng Tear është shumë e rëndësishme, ajo është prodhuar gjëndër vazhdimisht lacrimal, dhe jo vetëm kur qan.

Gjëndër shumë lacrimal është një gjëndër e vogël mbledhur disa së bashku. Ato janë të vendosura në pjesën e jashtme të syrit nën qepallë e sipërme. Gjëndër lacrimal prodhon lot (lot) të cilat omyvshy sytë, që rrjedh në këndin e tij të brendshme. Këtu janë kanalet lotsjellës, e cila merr lot në krye lacrimal dhe nga atje në Nasolacrimal kanalit rrjedh në zgavrën e hundës. Lidhur me kanalet lacrimal, dy prej tyre - të lartë (i quajtur nga qepallë e sipërme) dhe fundin (i quajtur nga qepallë më të ulët). Fundit më themelore rrjedh nëpërmjet saj rreth 90% të lëngjeve lotsjellës. Lotët kryen një funksion shumë të rëndësishëm, falë syrit të lagur, duke formuar një film mbrojtëse që mbron syrin nga tharje dhe marrjen e infeksioneve.


Në rastin e dakriotsystytu neonatal ky zinxhir është thyer, duke çuar në zhvillimin e sëmundjes. Arsyeja është Elementet bllokim ind embrional Nasolacrimal kanali që shkel rrjedhjen e lëngjeve lotsjellës. Pas kësaj lot stagnon dhe pushon të kryej funksionin e tij mbrojtëse. Kjo krijon kushte të favorshme për anëtarësimin e infeksionit sekondar dhe zhvillimin e inflamacionit purulent. Simptomat dakriotsystytu sapolindur • Shpesh, proces një-mënyrë, por 5-10% e sapolindur mund të preken të dy sytë. • simptomë kryesore - shfaqja e shkarkimit purulent nga syri i prekur për 8-10 ditë jetë.

Duke klikuar zonën lacrimal SAC, alokimi i karakterit purulent zgjeruara. • Ndonjëherë ka marramendës, edhe pse ajo nuk mund të jetë. • lëkurë në këndin e brendshëm të syrit me asnjë proces të komplikuar nuk është ndryshuar, ajo është e kuqe vetëm kur filloi sëmundja. Në mënyrë tipike, disa ditë gjatë trajtimit përfshin ilaçe dhe plug masazh Muco-zhelatinoznaya formuar në qeses lacrimal, shpërbëhet, duke rezultuar në restaurimin e të qenët i qartë Nasolacrimal kanalit. Proces inflamator më kalon, të gjitha simptomat zhduken pa lënë një asnjë pasojë.

Por në disa raste, rreth 1-7% e fëmijëve të ndodhë që zgjidhja e muco-zhelatinoznoy tape nuk mund të ndodhë, dhe Nasolacrimal kanalit mbetet e mbyllur. Ka infeksion depërtuar shkakton inflamacion që përparon. Rreziku dakriotsystytu porsalindur është kjo një fokus të vazhdueshëm të infeksionit kronik.
Si dhe kërcënimin e syve phlegmon ekzemë ulcerat në kornea e pasojave të rënda të syrit. Kur komplikime të procesit skuqje dhe ënjtje të lëkurës në këndin e brendshëm të syrit, qepallë më të ulët. Me simptomat e zakonshme në ethe ballë dhe shenja të dehjes, të cilat mund të rrezikojnë seriozisht fëmijën.

Në ESR dhe gjakut leukociteve (qelizat e gjakut të bardhë). Sapolindur trajtim dakriotsystytu Për trajtimin e porsalindur mund të jetë konservative dhe kirurgjikale. Mjeku i tij i rekomanduar vetëm pas krijimit diagnozën e saktë. Trajtim konservator konsiston në kryerjen masazh (6-8 herë në ditë) dhe sy emërimi sy tualet pika (collargol 2% albutsida 20%, etj) Për masazh porsalindur -. Është themeli i trajtimit konservativ. Qëllimi i tij - për të pastruar rrugët e lacrimal. Ai - arma kryesore në luftën kundër dakriotsystytiv në porsalindur. Masazh hera e parë që duhet të shpenzojnë mjekun që do të tregojë nënën se si për të bërë atë.

Teknikat masazh. Pikoj herët në këndin e brendshëm të syrit sy bie në një minutë gisht pak (gozhdë duhet të shkatërrohet "rrënjët", dmth nuk ka për të vepruar në gishtin) pikë pomassazhirovat i lotëve jo më shumë se 30-40 sekonda. Masazh duhet të jetë i intensitetit të mesëm. Pastaj kalojnë një tualet të ngrohtë sytë fizike. zgjidhje apo një zgjidhje e dobët e kamomil brewed fllad. Ju duhet të njomet bintik ose pambuku pads (jo pambuk!) Dhe lehtë në qoshe e jashtme të syrit për të hequr të gjitha papastërtitë e brendshme. Ky trajtim është i rekomanduar për rreth dy javë. Nëse nuk ka kirurgji efekt nevojshme.

Kirurgjia Kjo procedurë mjekësore, esenca e saj qëndron në kanalet lacrimal pastrim hetim të posaçëm futur në kanalin lacrimal. Ajo kryhet si nën anestezi të përgjithshme, kështu nën lokal. Rekomandohet që kjo procedurë deri në 6 muaj, ndryshe mucous dhe kongjestion zhelatinoznaya bëhet ind lidhës dhe duket elemente kërcor. Në një shënim të nënës sime! A nuk e varros me sy fëmijën e porsalindur qumështin gjirit tuaj! Ajo është tokë e përkryer të mbarështimit për patogjene të ndryshme! Kështu, ju vetëm të rrisë mbi dakriotsystytu! Alex,