Chervonoboki Dardhë evropian


Evropian shtëpi Dardhë chervonoboki ose dardhë - një nga frutat më të njohura, dhe me sa duket nuk është një njeri që nuk do të donte dardha. Ndoshta kjo është arsyeja pse, sot ka më shumë se 5 mijë. Kultivarëve të pemëve frutore. Në dardhë njohur për një kohë të gjatë. Shumë përmend nga këto fruta është "Domostroi" në heronj ruse. Korrje dhe qese magazinimit. Materiale medicinale para janë të lë dhe të thata dhe fruta të freskëta. Fruta të thata me mish të fortë dhe një pak qelizat shkëmbore. Për ta bërë këtë, të lajë ato dhe pastaj prerë në lagjet, duke hequr farë slot. Atëherë ata menjëherë përbëjnë zgjidhje 1% të verës-rock apo acid limoni.

Në tretësirën e acidit dardha feta mund të zgjasë deri në një orë. Atëherë ata blanshuyut 1-3 minuta, kullimin dhe të lejojë të vënë në furrë. Tharë fillimisht në 80-85 ° C, pastaj në fund të tharjes për të ulur temperaturën 60-65 ° C. Store materialet në përfunduar çanta kanavacë pezulluar ose kavanoza qelqi të mbyllura në një vend të thatë jo më shumë se 2 vjet. Përbërja kimike e dardha. Frutat dardha janë normale pektin, fibër, enzimat, taninet dhe niseshte.
Në fund të pjekur varieteteve të niseshte me pak dhe ajo prishet shumë shpejt kur e koncentrimit të sakarozës.


Dardha jeshile përmbajnë sorbitol. Dardha gjenden në malic dhe limoni acid, chlorogenic, nikotina, bor, acid quinic dhe caffeic. Në dardhë pjekur duket acetik dhe acid laktik. Dardha pjekur përtyp nëpër qelizat shkëmbore të përbërë nga celuloza lignified dhe lignin, por numri i tyre zvogëlohet gjatë ripening. Shumë të varfër dardha vitamina A dhe C, por ato përmbajnë B vitamina B, flavonoids, të paqëndrueshme dhe glycoside Arbutin. Dardha përmbajnë relativisht i lartë në kalium, zink (më shumë se kajsi, pjeshkë, mollë, kumbulla, luleshtrydhe, manaferre), bakër, kobalt dhe mangan.

Zbuluar si hekur, molibden, vanadium, jod, fluorit, nikel, dhe disa sende të tjera. Pronat medicinale e dardha. Dardha dhe përgatitjet prej tyre posedojnë astringent, antibacterial, anti-inflamator, diuretik, sosudoukreplyayuschim, protyvosklerotycheskym, cardiotonic, hematopoietic, zaluzhnyuyuchu dhe pronat e spastrimit. Forcimi-vendos taninet veprimit kryer. Efektet nxit urinimin dhe cardiotonic për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit, të cilat nxisin sekretim të kripës dhe të ujit të tepërt dhe ka një efekt të fuqishëm mbi oschelachyvayuschee mjedisit të brendshëm. Veprim antibacterial në florën e zorrëve dhe mikrobet patogjene që shkaktojnë inflamacion të fshikëzës dhe veshkat, ofron glycoside Arbutin.

Ajo ka veti antibiotik, ajo gjithashtu tregon glycoside dezinfektues, anti-inflamator dhe diuretik në sëmundjet e traktit urinar dhe veshkat. Dardha - një burim i rëndësishëm i acidit folik për të derdhur gjak. Për shkak të përqendrimit të lartë të acidit fenolike dhe flavonoids, dardha ekspozitës aktivitet P-vitamine, duke rritur forcën e capillaries gjakut, anti-inflamator dhe protyvosklerotycheskoe veprim. Përmbajtja e lartë e pektin pastron trupin e toksinave dhe kripërat e metaleve të rënda në zorrë. Dardha e aplikimit. Aktualisht, treguesit kryesore për përdorimin e barnave konvencionale dhe dardha në bazë të një shkencë kombëtare dhe mjekësi janë çrregullime gastrointestinale, të shoqëruara me diarre, nephrolithiasis, prostatitis, sëmundjet inflamatore të sistemit urinar të shkaktuara nga infeksioni, ënjtje e origjinës kardiake dhe renale, kushte me temperaturë, sëmundje të mushkërive, të shoqëruara me kollë, atherosclerosis, brishtësisë enëve të gjakut, të manifestuara me gjakderdhje të brendshme, dhe lodhje të përgjithshme.

Si fruta të zakonshme dardhë me vlerë të ulët të energjisë, mund të rekomandohet për përdorim të rregullt në shumë prej 250 g në ditë për trashje, diabeti, sëmundjet e rrugëve urinare, dhe sistemet e bile-nxjerrës. Pears thata (por në një sasi shumë më të vogël) është rekomanduar edhe në këto sëmundje. Në diabet dobishme rregullisht për gjysmë ore para drekë për të bërë lëng dardhe nga 60 ml dhe me durim të mirë gradualisht të sjellë dozën në 1 filxhan. Në mjekësinë popullore, është mjet jashtëzakonisht e thjeshtë dhe shumë efektive për trajtimin e prostatitis - një dardhë komposto. Brenda pak ditësh të përdorimit të saj vjen një përmirësim të shënuar, dhe përdorimi i zgjatur çon në një kurë.

Pra, të gjithë meshkujt mbi 45 aksioneve deri për dimër rekomandojmë fruta të thata (mund wildings) dhe pini deri në komposto pranverë të bëra prej saj, jo vetëm terapeutik, por edhe si një masë profilaktike. Zierje e dardha të thata etja mirë Quencher gjatë ethe ka antiseptik, analgjezik, diuretik dhe fiksimin e pronave. Dardha zierje Uji ndihmon me diarre. Për të bërë këtë kupë drogës gdhendur gatuar dardha të thata 04:00 në 0,5 litra ujë, atëherë filtruar. Pini 4 herë në ditë për një gjysmë gotë për 20 minuta përpara se të hahet. Me zierje e frutave të bërë kremra mbi kokë me dhimbje koke.

Dardha zierje ujë që përdoren për gurë në veshka, pezmatimi i fshikëzës. Supë Bollgur me dardhë dhe dardhë pelte ndihmon me diarre te fëmijët. Për ta bërë atë një gjysmë gotë me dardhë kombinuar me 3 tbsp. l. bollgur dhe kuzhinier, Bay 500 ml ujë, pastaj të qëndrojë një orë, të filtruara nëpërmjet 2 shtresa të napë. Pini një gjysmë filxhan supë me 4 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Dardha pjekur dhe ndihmë i zier me tuberkulozi pulmonar, astma dhe kollë. Kundërindikimet për dardha. Dardhë evropian nuk duhet të hani për së
poret dhe në fazën akute e sëmundjeve kronike ose akute të sistemit tretës.