Këshilla gji sapolindur ushqyerit nënën në muajin e parë


Pavarësisht nga fakti se dhënia e gjirit - një proces tërësisht i natyrshëm, dhe të gjithë paraardhësit tanë ushqyer të sapolindur në këtë mënyrë - nga problemet me të ajo nuk siguruara ndonjë nënën shtatzënë. Tani për shumë natyrore e gjirit të vëmendjes, ka konsulentët, video tutorials dhe mësime të thjeshta. Kjo është e kuptueshme, sepse gji me gji një fëmijë duhet të dy - dhe nënën dhe fëmijën. Ky është një kontribut i paçmuar për lidhjet e shëndetit dhe duke krijuar midis tyre. Pra, na le dhe ne do të flasim për foshnjat në gji, pleqsh mom këshilla për të dhënë muajin e parë. Çfarë është kaq e dobishme ajo është qumështi i nënës sime?

Së pari, gjëndrrat e qumështit të prodhuar një produkt të veçantë - colostrum. Ajo fillon të shfaqet gjatë shtatzënisë, dhe plotësisht vjen pas lindjes. Ky produkt është unik - ajo është e ulët në yndyrë, por në të njëjtën kohë të pasura në proteina, vitamina, qelizave të bardha të gjakut dhe antitrupave. Forma të Colostrum flora e zorrëve të fëmijës dhe ndihmon sistemin e tij ndihmon tretjen e ushqimit fillojnë të funksionojnë. Ngjyra e saj mund të shkojnë nga qartë në portokalli. Është e rëndësishme për prodhimin normal të colostrum dhe qumësht dhe vazhdojnë të kenë aplikimin e hershme fëmijën në kraharor. Idealisht, kjo duhet të bëhet menjëherë pas lindjes.


Përveç stimulimit të traktit gastrointestinal, colostrum tregon trupin e një meconium porsalindur dhe bilirubin qenë një parandalimi i shkëlqyer i verdhëzës patologjike. Atëherë ndryshimi vjen qumështin ngadalë mbron fëmijën. Shtohet gjirit dhe bëhet e vështirë. Nëse ju ushqyer fëmijën tuaj mbi kërkesën - ajo do të stimulojë prodhimin në kohë të qumështit. Qumësht njerëzor - një produkt aq unike që struktura e saj nuk është zbuluar plotësisht deri tani. Ne e dimë se nuk ka përzierje mund të jetë një zëvendësim i plotë për të. Ai përfshin gjithçka që ju nevojitet për rritjen e plotë dhe zhvillimin e fëmijës. Por kjo nuk është e gjitha, sipas studimeve, nënës në çast i përgjigjet gjendjes së fëmijës - ndryshime përbërja qumësht nëse foshnja nuk mund të fle apo të ftohtë.

Si për të organizuar dhënien e gjirit? Kjo duhet të bëjë më shumë në spital - shumë më e lehtë për të marrë atë të drejtë së pari se pas dhimbshme dhe retrain veten dhe fëmijën. Jo atë që ju zgjidhni për të ushqyer varet tërësisht në lehtësinë tuaj. Parëndësishme nëse i gjithë procesi do të jetë i shtrirë ose ulur, ose mbështetur pozicionin. Pozicioni fëmijën në mënyrë që thithi ishte në gojën e tij. Ai fillon të instinktivisht kërkojnë buzët e tij. Është e nevojshme që fëmijë mori një gojë rreth të plotë peripapillary. Mund të ju ndihmojë atë, duke mbajtur gishtat e tij areola dhe investime të gjirit në gojën e foshnjës.

Nëse ai është i gjirit e drejtë, biberon mbështetet në të në qiell dhe të fëmijës stimulon mishrat zgavër me qumësht. Nëse goja është gjetur vetëm biberon stimulon fëmija është i tij, u shkaktuar dhimbje dhe parehati nënë. Mos e detyroni fëmijën për të ngrënë. Një alternativë më të mirë do të jetë ushqyer në kërkesë. Në të njëjtën kohë të ushqyerit mund të ndryshojnë në varësi të dëshirave të fëmijës. Ai mund të hani vetëm disa minuta, dhe mund të varet në në orë të tij gjoks. Mos e merrni atë me forcë dhe zhvendoset në gji të tjera. Qumësht më e dobishme dhe ushqyese është konsideruar pasme. Dhe përveç kësaj fëmije mund të hani sa të shpejtë dhe të ngadalshëm, në varësi të urisë, humor dhe karakter.

Nuk janë disa këshilla të cilat do të lehtësojnë zbatimin e jetës dhe të ushqyerit nënë e re dhe fëmijën. Mos gatuaj gjoksin në gji, fërkim shtatzëninë e saj. Qasja e saktë supozon se fëmija nuk do të plagosë dalë që është vetëm qendra e gjoksit, pas së cilës vjen qumështin. A nuk e kulloj pas çdo ushqimi. Vështirësitë fillestare do të paguhet me interes, dhe qumësht do të fillojë të prodhojë atë në sasitë e kërkuara fëmijë. Pompimit mund të kërkohet vetëm në lactostasis, pa nënë, dhe me sëmundjen e saj. Jo dopoyuvaty nuk mbarojnë ushqyer fëmijën. Mos përdorni ndonjë kanaçe ose shishe ose teats, ose pads në gjoks.

Kjo mund të shkaktojë një fëmijë mohim nga gjiri. Mos i lani kraharorin para çdo të ushqyerit, prandaj mos përdorni sapun. Së pari, ajo thahet lëkurën dhe mund të çojë në plasaritje. Dhe së dyti, ju del me të larë parfum tuaj që pengon komunikimin normal me fëmijën. Të jetë i sigurt për të ushqyer vno fëmijën tuaj
chi. Ishte në këtë kohë vendosi normën e qumështit, të cilat trupi ka nevojë për të zhvilluar ditën e ardhshme. Nëse ju keni formuar lactostasis - nuk e bëni kompresa të ngrohta në gjoks. Ndihmë e mirë që ju dhe fëmija gjiri të ftohtë, bashkangjitur një vend të stagnimit, pesë minuta pas të ushqyerit. Nëse të çara biberon - ka shumë të ngjarë që ju vendosi në të fëmijën e gabuar.

Trajtojnë ata kanë nevojë në kohën e duhur, të tilla si lubricating Bepanten dhe me qumështin e vet pas çdo ushqimi. Nëse jeni të pasigurt nëse qumësht fëmijëve tuaj të mjaftueshme - mendoj statistika.
Vetëm tre për qind e femrave mund të keni vështirësi të ushqyerit për shkak të deficitit të saj. Ndiqni fëmijën. Nëse ai pees më shumë se 10 herë në ditë, kështu që është mjaft qumësht. Për të qarë fëmijë është shumë arsye, jo vetëm uri. Nëse dhënia e gjirit të ju shkakton siklet dhe dhimbje - është normale. Ky është një proces i natyrshëm. Për të ndihmuar në organizimin e një gji fëmijën - të kërkojë këshilla në kohë të një pediatër apo specialist ushqyerjes me gji.

Mos harroni se çdo përzierje nuk do të zëvendësojë qumësht fëmijën tuaj.
Catherine