Chaga përdorim kërpudha, pronat e të dobishme


Kërpudha chaga - një shumë të veçantë ndërtuar-up në breg. Ajo është quajtur gjithashtu kërpudhat thupër apo eshkë. Kjo është një parazit kërpudhat që ka një formë të rrumbullakosura dhe të zezë ose të errëta ngjyrë kafe. Në vlerë prej raft kërpudhat mund të arrijnë 40 cm në diametër. Ajo karakterizohet nga një rritje vetëm në pemë të gjalla, ndryshe nga kallamishtet tjetër. Mjekësisë tradicionale ka kohë që përdoret kërpudha chaga, përdorimin, pronat e të dobishme të burgosurit në atë për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Chaga mund të gjenden në zonat pyjore në të gjithë vendin. Shpërndarjes së tij të shpjegojë depërtimin e sporeve të këtij kërpudhat në plagët apo poret në leh thupër.

Ajo rritet shumë ngadalë, në mënyrë që të arrijë madhësinë maksimale të mundshme ajo mund të marrë deri në 15 vjet. Por norma e rritjes mund të ndryshojnë në varësi të drurit dhe të sipërfaqes, të cilat ishin të diskutueshme. Chaga prekje shumë e vështirë si guaskë arre, por brenda tij është një pëlhurë të butë dhe të lehta që është venat e zeza e të trasha.
Kjo kërpudhat mund të ndodhë në pemë të tjera, por preferon thupër në gjendje të mirë jo kalbur. Vetëm Chaga thupër konsiderohet kurative. Për mbledhjen e saj ka kohë të caktuara. Mark ajo është më e lehtë në pemë me gjethe të rënë. Trupi i kërpudhat është e rekomanduar për të ndarë drurin bashkë me një sëpatë, dhe pastaj të pastruar, duke hedhur më shumë dritë brenda.


Pastaj predhë të jetë eshkë thatë dhe të pres në furrë në 50C. Cila është vlera mjekësor i këtij kërpudhat? Kryesor pronat minerale kërpudhat për qëllim stimulimin e organizmit biologjike. Ajo është në gjendje për të aktivizuar sistemin imunitar, të ndihmuar ndërtimin e qarkullimit të trurit, të stimuluar organet e vendeve të punës dhe sistemeve. Efekti pozitiv Chaga në përçueshmëri e bronkopneumonare nervore fibrave punës dhe sistemet kardiovaskulare, rrit prodhimin e enzimeve, ka veprim antiseptik dhe antimicrobial, pengon zhvillimin e formimit të kancerit. Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin kërpudha chaga për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal, sëmundje peptike ulçerë, dhe kancer.

Mjekësi zyrtar përdor droga të bazuara në trajtimin kërpudhat e kancerit. Studimet shkencore konfirmojnë ndarjen ndaluar e qelizave të kancerit gjatë trajtimit me këto barna. Ata janë në gjendje për të lehtësuar gjendjen e pacientit edhe në fazat e fundit të sëmundjes, duke siguruar efekt analgjezik. Si pjesë kërpudhat të jetë 12% e hirit dhe të lartë në kalium. Këto prona sugjerojnë radioaktivitet të lartë të këtij kërpudhat, dhe që ai i detyrohej atyre efekt anti-kancer. Në chahe përmbajtje të lartë të acidit oksalik, - formik, acetik, butirik, vanillic, iononotovoy, oblikvinovaya, paraoksybenzoynoyi. Ajo gjithashtu e pasur në fibra, fenolet, polisakarid pteriny, lignin dhe lanosterol.

Si të përdorin siç duhet chaga për të trajtuar sëmundje të ndryshme? Një mënyrë shumë e zakonshme për të përdorur këtë kërpudhat është duke marrë atë si një tretësirë. Për ta bërë atë të nevojshme për të larë një pjesë të kallamishtet, pastaj plotësoni atë me ujë të pastër të zier dhe të lënë gjatë natës. Pastaj chaga duhet të hiqni dhe riciklimi në një mulli mishit apo duke përdorur një blender. Atëherë slurry rezulton duhet të jetë përzier me një lëng që ka mbetur i njomje kërpudha në një raport prej 1: 5. Uji është më i mirë për të ngrohtë deri në këtë 50C. Kapaciteti duhet të hiqen në një vend të errët për dy ditë, pastaj thahet dhe shtrydh një shumë me një shtresa pak e napë.

Hidh ujë të ftohtë zier të vëllimit origjinal. Rezultuar ekstrakt mund të ruhen në frigorifer, por jo më shumë se katër ditë. Ky mjet mund të merret në kancer të ndryshme. Është e rekomanduar për të pirë të paktën tri gota në ditë, pjesë të vogla. Koha më e mirë për të përdorur - për gjysmë ore para ngrënies ose dy orë pas. Kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë tre me pesë muaj, me pushim mujore rekomanduar për dhjetë ditë. Sëmundjet ulcerative e stomakut dhe duodenum konsumit të rregullt të kësaj infuzion ndihmon ulcerat zarubtsyuvaty dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Nëse arsimi gjendet në pjesën e poshtme të trupit - në legen janë të inkurajuar të aplikojnë për microclysters kërpudhat infuzion. Kjo dozë nuk duhet të kalojë 50 ml në një kohë. Ju mund të bëjë deri në dy trajtime në ditë. Në kancerit të fytit, gojës dhe fytit - është e rekomanduar për të përdorur infuzion për mbytje, shpëlarje gojën dhe ujitjes. Kur trajtimin chahoy duhet të ndjekin ushqim diete bazuar në konsumin e qumështit dhe produkteve bimore. Nuk është e rekomanduar që të hani skuqur, yndyror, tymosur, me aromë, dhe produkte të konservuara të mishit, dhe bukë të bardhë. Për trajtimin e kancerit të traktit gastrointestinal provoni duke përdorur një infuzion recetë.

Mix pjesë të barabartë të pluhur chaga dhe rrënjë spirale dhe derdh dy lugë të përzierje zier ujë. Insistojnë në një termos 00:00. Infuzion tendosura Merrni një lugë gjelle tri herë në ditë, gjysmë ore para ngrënies. Në kancereve të ndryshme dhe mund të ndihmojë në futjen e kërpudhat. Përzierje tre lugë kërpudhat dhe rrënjë spirale dhe derdh një gjysmë litër vodka. Insistojnë bankën e qelqi të errët në një vend të errët për dy javë, lëkundje herë pas here. Merrni një lugë gjelle në pesë herë në ditë. Efekti i kërpudhat mund të merret vetëm nga kushtet kompetente dhe të rrepta

në përdorim të matur. Catherine