Buckwheat, gëlqere, mjaltë lule, pronat e dobishme e mjaltit


Natyra i dha njeriut një delikatesë të mrekullueshme dhe produkti medicinal çmuar - mjaltë. Kjo është një depo unike e ushqyesve të nevojshme për funksionimin e trupit të njeriut. Pronat medicinale me të gjitha llojet e mjaltë, por paraardhësit tanë e dinin se e ndryshme mjekësore ndryshe për të përballuar me sëmundje, të tilla si ftohjet më të mirë ndihmë limonit, oduvanchikovyy - verdhëz dhe tërfili është e mirë për gratë. Megjithatë, shumë lloje të mjaltit. Pra, sot ne do të flasim më në detaje në lidhje me të vetmin hikërror, gëlqere, mjaltë lule, pronat e të dobishme. Llojet e mjaltë Varietetet e mjaltë një shumë dhe ata janë të gjithë të ndryshëm në shije, aroma, pamja dhe ngjyra.

Absolutisht të përcaktojë se çfarë lloj i takon një mjaltë të veçantë mund të jetë në laborator, shqyrtoi polen, e cila është domosdoshmërisht i pranishëm në të, dhe gjetja e një bimë që i takon. Nëse bletët nektar i mbledhur më shumë se 50% nga të njëjtat lloje të bimëve lulëzuar, ky mjaltë është quajtur "monoflerny" ("mono" -. Një francez «Fleur» - lule). Kjo është më pak e zakonshme se mjalti poliflernyy - nektar të luleve të ndryshme. Ajo rezulton se koha jonë në bazë të sjelljes së mësuar refleksornoho bletarëve bletët mësuar lehtë të dërgoni ato duke fluturuar në fushë me bimë të drejtë. Kështu, ata ishin në gjendje për të rritur numrin e mjaltit monoflerny treg.


Shkencëtarët kanë gjetur se mjalti ka çdo lloj dallimet në përbërjen kimike, përmban pronat më shumë ose më pak të caktuara mjekësore dhe antimicrobial. Populli është shumë popullor Mjaltë dhe mjaltë Buckwheat (klasa monoflerny). Pronat e dobishme e mjaltë gëlqere Mjaltë të bardhë është e çmuar për një shije të këndshme, aromë të gëlqeres dhe cilësi të lartë (një nga varietetet më të mira). Ngjyra me dritë qelibar ose pa ngjyrë. Pas rreth pesë apo gjashtë muaj kristalizohet dhe bëhet dritë të verdhë, me strukturën gjobë-trashë (të paktën - me një kristalizimit). Kjo mjaltë ndryshon e theksuar fort veti antibacterial.

Prandaj menduar gjerësisht të shkëlqyer "mjek" nga të ftohtë, kollë, hundë i lëngshëm, dhimbje fyti, bronkit, astma, dhe sëmundjeve të lëkurës. Kjo është një expectorant i mirë dhe bën të dalë djersë. Mjaltë të bardhë është përdorur në trajtimin e stomakut dhe zorrët, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe veshkat. Vetëm ajo përmban kalcium kristale oxalate. Ajo është përdorur në mënyrë efektive si një ilaç tonik për zemër dhe sëmundje vaskulare. Shpesh, ky mjaltë të konsumuar në nivel lokal, me inflamacion në gjëndrrat e qumështit, ekzemë, djegiet, etj Kjo ndihmon për të zbutur, të mpirë, dezinfektoj, për të përshpejtuar procesin e shërimit. Kjo mjaltë është e pasur me vitamina dhe minerale, vajra esenciale, biologjikisht substancave aktive ajo përmban të përdorura farnesol në parfume.

Në mjaltë kombëtare të trajtimit të mbledhura nga lulet e bli njohur si një mjet efektiv kundër fruthit, shytave, gjykata e fëmijëve, dhe në kombinim me qumësht dhie - tuberkulozin. Mjaltë hikërror më shumë? Kjo mjaltë identifikohet lehtësisht nga të njëjtën ngjyrë të errët (nga e verdhë në ngjyrë kafe të errët dhe të kuqe të errët). Ai është në mesin e varieteteve më të mira e mjaltit konsiderohet i shëndetshëm. Kristalizim ndodh shpejt (të dy mëdha dhe të vogla). Në mjaltë hikërror aromë të veçantë me aromë dhe shije, e cila mund të mbyllur edhe në fyt. Krahasuar me varieteteve të bardha ajo tejkalon dy herë përmbajtjen e amino acidet esenciale.

Gjithashtu përmbajtje të lartë të proteinave dhe mineraleve (sidomos hekurit, bakrit dhe magnez). Mjaltë hikërror mbledhura nga bletët nga hikërror zgjidhni për të trajtuar aneminë dhe nedokriv nofkën për normalizimin e gjakut.
Ky është një agjent i shkëlqyer tonik. Për shkak të rritjes përbërjen e mineraleve dhe vitaminave ata trajtojnë beriberi rekomandoj një masë parandaluese në trajtimin e llojeve të ndryshme të hemorragji, hipertension (me terapi të drogës), sëmundjet e sistemit nervor, si dhe fruthi, fruth i keq, sëmundje rrezatimi. Kjo mjaltë është konsideruar gjithashtu një antiseptik i shkëlqyer, si aplikohet për të plagëve purulent, ulcerat deje, etj

Gama e përdorimit të mjaltit hikërror për të trajtuar një të gjerë, enët e gjakut, sistemin nervor, lëkurës dhe nyjeve, traktit gastrointestinal, mëlçisë, traktin biliar. Prona lule mjaltë Honey (poliflernyy) është më e zakonshme. Ajo përmban një të bukur të artë-verdhë apo të verdhë-kafe ngjyra, shije të këndshme dhe aroma. Ndryshe mjaltë gëlqere dhe hikërror shumë më e gjatë se ai nuk kthjelloj. Për mjaltë lulesh, i quajtur gjithashtu livadh, bletët mbledhin nektar nga lule të ndryshme livadh, luleradhiqe, trumzë, tërfili, jonxhë, trumzë, i urtë, bedstraw dhe shumë të tjerë. Secili prej bimëve medicinale me nektar dhe polen të bletëve hoqi dorë pjesë të pronave të tyre të dobishme, që i bartën në mjaltë të ëmbël e ëmbël.

Ajo përmban një buqetë me aromas. Si mund të mendoj vetitë shëruese të mjaltit lule për shëndetin e njeriut do të varet mbi të cilat mjaltë ishte më. Nëse çel urtë me bollëk, e cila trajton inflamacion mirë të lëkurës, ulcerat, plagë, atëherë ky mjaltë është e shkëlqyer për të ndihmuar me sëmundje të ndryshme të lëkurës. Nectar mjaltë lulëzuar trumzë shton veti diuretik, bën të dalë djersë, astringent, protivohnilostnym. Honey Kamomil pasurojnë anti-inflamator pronave. Mjaltë Thanks barbarozë ka veti të dobishme që mund të ndihmojnë në sëmundjet e zorrëve, stomakut, veshkave, përdhes dhe dhimbje prapa.

Bletët e prokuruara nga lule shëruese akte mbi aktivitetin e zemrës, dhe rrugëve të frymëmarrjes, dhe mëlçisë. Ajo është e mirë forcon sistemin imunitar dhe rejuvenates gjithë trupit. Honey, të mbledhura nga lulet në maj, të quajtur në maj. Kjo është veçanërisht e dobishme në atherosclerosis, sëmundje të mëlçisë. Soothes shkëlqyer, relakson dhe ndihmon me pagjumësi dhe Sëmundjet nervor. Gjithkush e di në lidhje me shumë prona të dobishme të mjaltit. Tani ju e dini pak më shumë se varieteteve të ndryshme të ndryshme të mjaltit, dhe ju mund të zgjidhni një të drejtë që ju përshtatet më shumë. LDSveta,