Buckwheat - prona të dobishme


Për t'u bërë shumë vajza dhe gra të pakta janë të gatshëm për të shumë. Kjo agjërimi për anoreksi dhe të ndryshme "efektiv" dietë. Më e kujdesshme, ata janë në asnjë nxitim për të përpiqen dhe të vlerësojnë rezultatet e, deri tani, pa korrigjimin vizuale. Por kreu i dëshpëruar menjëherë nxitojnë në vorbull të dietë popullor të ri. Prandaj turmë të etur për të humbur peshë të fillojë duke përdorur përsëri vetëm përshkruara ushqime të shëndetshme dietë dhe për të blerë paketat e tyre nga raftet dyqan. Ata nuk u ndal as që e mira proreklamovani "mrekulli produktet dietë" janë procedurë dhe duke shëruar efekt mbi përdorimin e tyre plotësisht mund mungon.


Dhe në qoftë se ju doni të shpenzojnë kohë dhe para për eksperimente ushqimore dëshpërimisht prekje "të mirë" produkte prona e të cilëve nuk janë të qarta që në fillim? Kur në çdo dyqan ose treg ju mund të bleni produkte me pronat dietik që nuk janë në dyshim në shumë brezave? Ndër ushqim të përballueshme dhe të shëndetshme është padyshim një efekt pozitiv mbi shëndetin tuaj, ju mund të zgjidhni një shumëllojshmëri të drithërave. Midis tyre qëndron pronat hikërror, të cilat janë të njohur mirë. Nëse ju nuk janë shumë të njohur me ta, të mësojnë rreth tyre më të pranueshme lexuar artikullin "Buckwheat -. Pronat e dobishme"


Gusto e drithërave dhe drithëra të gëzuar për shekuj jo vetëm sundimtarët, por edhe kombeve të tëra. Nuk është çudi që ka një fjalë e urtë që hikërror veten dhe lavdërim. Përveç kësaj, hikërror dhe mund të trajtohen. Pronat medicinale e hikërror mund të shpjegohet nga prania në të e kaq shumë të dobishme për shëndetin e njeriut. Përbërja kimike e hikërror gjetur yndyrë (3 g për 100 g drithërat, të cilat shumë), karbohidratet (70 g / 100 g), të plotë përbërjes aminoacideve për proteinat (12 g / 100 g). Yndyrna të pranishëm në hikërror rezistent ndaj oksidimit, e cila e lejon atë për të mbajtur në shtëpi pa degradimit dhe shije.

Gjithashtu, hikërror shumë vitamina (p.sh., B), i cili gjithashtu shpjegon pronat e saj të dobishme. Për vitaminave hikërror shumë drithëra të tjera të pasura. Dhe ai përmban të dobishme elementët gjurmë - fosfor, magnez, kalcium dhe hekur. Dhe për sasinë e hekurit ajo mund të krahasohet me peshk dhe mish. Ky milled në hikërror miellit të përdorur në mjekësinë popullore. Ajo është përdorur për të përgatitur ointments dhe poultices për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës. Në dyqane ju mund të gjeni dy lloje të hikërror. Ai synon yadrytsya dhe grimcuar - ndryshe mendjemadh. Për shkak të madhësisë më të vogël, kernelit grimcuar gatuar 20 minuta, 10 në vend të tërë.

Para se hikërror gatim mbani në mend se ajo është shumë e vështirë të ziera butë, plot me ujë, me çdo core rritet disa herë. Për ata që duan të humbin peshë, duhet të pyesin se hahet hikërror nuk do të çojë për të fituar peshë dhe trashje nuk shkakton pavarësisht nga fakti se çdo 100 gram e drithërave të vendosur 350 kcal energji. Pothuajse të marrë ushqim saj për mëngjes dhe darkë. Në këtë rast, energjia e karbohidrateve nuk do të grumbulluar dhe shpërndarë gjatë gjithë ditës, duke siguruar që ju performancën e duhur. Shpresë për të dashuruar e jetese të shëndetshme (mënyrë jetese të shëndetshme) njohuri se hikërror ka veti të dobishme nuk është i tepërt.

Dhe përsëri, është e qartë se hikërror ka të gjitha vetitë e dobishme, ajo duhet të jetë në gjendje për të marrë ato. Pra, ju sugjeroj receta të shijshme dhe enët e shëndetshëm nga hikërror. Këtu ata janë: Që hikërror Krupnik: gatuaj hikërror në qumësht, shtoni në të integruar djathë, kripë, sheqer dhe vezë. Të gjitha përzierje, të vënë në një tigan, pour krem ​​lartë, e vënë piqem në furrë për gjysmë ore. Qull hikërror me qumësht, gatuaj hikërror në ujë të kripur për rreth 10 minuta. Drain ujit të tepërt, kuzhinier më shumë, duke sjellë në gatishmëri, të ftohtë, të organizojmë në pllaka, derdh qumështin. Ju bëftë mirë!

Alexander,