Grejpfrut pronat e dobishme e frutave dhe contraindications


Duke ecur e kaluara raftet, ne me dëshirë zgjedhin midis frutave agrume - mandarina, portokall dhe limon, ndërsa me kujdes duke kërkuar në grejpfrut. Përse? A është kjo për shkak të komplekseve të çuditshme, "jashtë"? Nuk ka asgjë për t'u habitur në këtë, një njeri gjithmonë të frikësuar se ai e di, por në të njëjtën kohë dhe prymanyuvaly, sepse ajo është e panjohur për ta! Ndoshta ne duhet ta takuar më afër .... Come on, që ju të mos merrni humbur në xhungël të informacionit, le të flasim për pronat frutore grejpfrut të dobishme dhe contraindications. Që të filloni gjurmë nga ku ai erdhi tek ne dhe se si duket. Përmendja e parë e saj gjendet në ishullin Barbados në shekullin e XVIII.

Besohet se djepi i këtij fruti mund të quhet India, Amerika Qendrore, dhe vetëm në fund të XIX fidanë e saj u dërguan në Florida. Ata thonë se grejpfrut - një hibrid i pomelo me portokalli, por sërish këtë mrekulli e natyrës në laborator, ende nuk ka punë nuk ka një Breeder. Për të qenë më të saktë, grejpfrut, këtë frazë. Në anglisht - një "fruta" dhe "rrushit", sepse frytet e saj janë të afërt me njëri-tjetrin, si rrushi. Nga Latine - "agrume" dhe "Parajsa", dmth parajsë agrume. Kjo pemë, duke arritur një lartësi prej 12 m., Me rrumbullakosura gjethet me gjelbërim të përjetshëm.


Frutat e madhësi të konsiderueshme, peshë mund të jetë deri në 0,5 kg, sferike, me një erë të këndshme, mishi lëng me një ari të pasur ose portokalli -. Ngjyrë të kuqe, me një shije karakteristike e hidhur për të. Zhvishem ajo ka të fortë (35% sipas peshës të frutave), hard prapa tul është qelibar dhe ngjyrë ndonjëherë të ndritshme të kuqe. Përbërja kimike e grejpfrut frutash grejpfrut në anëtarësimin e saj përfshin një shumë të mineraleve të dobishme dhe vitamina të ndryshme. Këto vitamina A, C, E, PP, beta-karotene, thiamine (B1), riboflavin (B2), pyridoxine (B6), pantotenik (B5) dhe folik (B9) acid. Makro - minerale: kalcium, magnez, sodium, kalium, kalium, fosfor dhe hekur.

Vlera ushqyese e përmbajtjes së saj në proteina, yndyra dhe shumë shumë karbohidratet. Ai përmban fibra, acide organike, ujë, hirit dhe mono- dhe disaccharides, vaj esencial, pektin, të paqëndrueshme, pigmente. Faleminderit glycosides Naringin ne ndjeni hidhërim në mish. Pronat e dobishme e grejpfrut grejpfrut të dobishme për të gjithë - lëkurë, ndarëse të brendshme, pulpë, fara dhe lëng. Është e rekomanduar për qëllime parandaluese në atherosclerosis, për të eliminuar anomalitë strukturore në mëlçi. Ai përmirëson zemrën, enët e gjakut, tretje, promovon biliare, redukton kolesterolin dhe insulinë, forcon sistemin nervor, të pastruar kujtesën.

Një ilaç i mrekullueshëm për peshë në stomak, depresion, lodhje, apati, mungesa e oreksit, pagjumësia, ndihmon për t'u përqëndruar. Ajo ka antibacterial, dezinfektues dhe veprim antioxidant. Ajo është gjithashtu e dobishme presion të lartë të gjakut. Por një komponent në fruta, lëng grejpfrut, përdorimi i njëkohshëm i barnave të reduktuar presionin e gjakut, ilaqet kundër depresionit dhe hormonet, të aftë për të theksoj toksicitetit të tyre, në këtë mënyrë të pengojnë absorbimin e cilësisë, e cila të çon më tej në Side Effects. Përshkruan më Displays fruta të përkryer grejpfrut lëngjeve të tepërta nga trupi, duke kontribuar për të përmbysur mbipeshë, pastrimin e toksinave, duke aktivizuar drejtimin përgjithshme për djegien yndyrë.

Mos e humb mendjen kontribut në cosmetology. Vajra esenciale të frutave përdorur me sukses në prodhimin e krem ​​të ndryshme, xhel, kremra. Produktet e nxjerra kozmetike të ndihmojë për të luftuar ënjtje, cellulitis, të bëjë kadifeje lëkurës, i përkulshëm, stabilizon metabolizmin yndyrë, vonesë plakjes. Të veprojë si një dezinfektues fondeve. Në shtëpi lëng grejpfrut të eliminuar Freckles, duke i dhënë të brendshme të lëkurës. Për të hequr vendin brirë, ju mund të përdorni llapa nga zhvishem dhe tul. Masazh duart e saj - ata do të bëhen më të butë, për më tepër, kjo procedurë do të përmirësojë cilësinë dhe rritjen e thonjve.

Rifitojë forcën e humbur pas punës së madhe, banjo ndihmë në ujë cili shtuar lëng dhe disa pika vaj esencial të frutave ekzotike. Mos harroni për grejpfrut dhe confectioners. Ajo është përdorur edhe vajra esenciale, esenca dhe lëng për të bërë pije të ndryshme dhe ëmbëlsira. Për të parandaluar dëmtimin e shëndetit është e rëndësishme të përmendet
diçka që ka contraindications frutash. Për shkak të lartë askorbinki përmbajtjes, grejpfrut nuk është e rekomanduar për veshkave, stomakut, zorrëve, v. Të. Irriton rreshtim të këtyre organeve. Kjo cholecystitis, nefrit, kolit, hepatiti, enterit, ulcerat stomak, hyperacidity.

Në qoftë se ju përdorni lëng të freskët për të parandaluar smaltin e dhëmbëve nga shkatërrimi, nuk duhet neglizhuar për një kashtë koktej. Ne nuk e rekomandojmë grejpfrut admiroj ata që janë alergjik ndaj agrume. Për të rritur tonin propozojë për të përdorur një ëmbëlsirë recetë: zhvishem dhe filmit segmenteve 1 dhe 3 portokall grejpfrut. Share dhe dele e tyre në një filxhan të thellë. Lëng që derdhur nga tul, hedhur në enët e vogla, duke shtuar se ka 2 tbsp. l. lëng limoni, një filxhan mjaltë çerek dhe 1/3 orë. l. kardamom, e vënë atë në një pjatë. Kuzhinier në një zjarr të qetë. Pas 10 min. hiqni. Oholodyvshy të t 25 gr. C, i hedh një përzierje të frutave.

Shërbyer një e katërta e një orë. bakinka,