Përfitim grejpfrut dhe dëm, si hahet grejpfrut


Siç e dini, grejpfrut dhe agrume takon si dhe portokalli (mandarinë dhe pomelo hibrid) është një hibrid i pomelo dhe portokalli.
Ky hibrid origjinal dha asnjë njeri nuk e ka krijuar vetë natyra e tij pa ndihmën e njeriut. Ashtu si të gjitha frutave agrume, grejpfrut përmban shumë rëndësi për organizmin e njeriut. Ky frut mund të mburremi e vitaminave B2, D, C, provitamin A - carotene, kalcium, fibra, kalium, vajra esenciale dhe acide organike. Por, siç e dimë të gjithë, pa marrë parasysh sa tërheqës ai nuk ishte një produkt, ajo e ka të jetë pothuajse gjithmonë disa contraindications. Në këtë artikull, ne do të vazhdojmë në këtë site folur për grejpfrut, përfitimit dhe dëm, si hahet them grejpfrut.

Dëmtimi grejpfrut Ndoshta me mediat ju dëgjuar se Kaliforni dhe përpjekjet Hawaiian përbashkëta të shkencëtarëve të kryer një studim dhe në bazë të tyre kanë gjetur se konsumi ditor i më shumë se 1/3 gratë grejpfrut rrit me rrezik 33% e zhvillimit të kancerit të gjirit. Por kjo vlen vetëm për ato gra që janë në menopauzë dhe jetojnë në pjesë të globit me klimat e nxehtë, të ekspozuar ndaj diellit direkt. Nëse një grua është të paktën disa probleme të mëlçisë, trupi mungesë ekuilibri i saj vërehet e hormoneve estrogjenit, duke rezultuar në një shumëllojshmëri të kancerit mund të lindin.


Prandaj, në rast të problemeve (edhe më e vogël) e mëlçisë duhet të mos hani grejpfrut. Fakti se grejpfrut përmban një numër të madh të frenuesit që ngadalësojnë mëlçinë, duke rezultuar në mënyrë dramatike rritur numrin e estrogjenit në gjak. Estrogjenit tepërt mund të shkaktojë shfaqjen e tumoreve malinje në gji. Gjithashtu lëng grejpfrut mund të ndikojë negativisht në disa ilaçe. Prandaj, në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme që lidhen me organet e brendshme të trupit të njeriut, nuk është e rekomanduar për të përdorur atë në të gjitha. Nëse përdorimi i njëkohshëm i grejpfrut dhe drogës mund të rritet përqendrimi i drogës në gjak (deri në 200%), duke çuar në efekte anësore.

Duhet të theksohet se efektiviteti i pilulave kontraceptive, ndërsa duke marrë me grejpfrut ose lëng i saj ul në mënyrë të konsiderueshme. Prandaj, në këtë rast të rrezikut të rritjes së papritur të shtatzënisë. Përdorimi i lëng grejpfrut me stomak bosh mund të shkaktojë efekte të pakëndshme në mukozën e lukthit, ezofag, dhëmbët dhe mishrat, pasi ky fryt ka një aciditet të lartë. Gjithashtu e di se grejpfrut është i kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga aciditetit të stomakut. Përfitimet e grejpfrut Përdorimi i grejpfrut në një efekt të vogël të dobishme për trupin e njeriut. Grejpfrut dhe lëng e saj është e shkëlqyer rrjedhin lëngshme tepërt.

Ky frut ndihmon për të pastruar trupin e njeriut nga toksina dhe humbje peshe. Grejpfrut vajra esenciale dhe acide organike luajnë rol të rëndësishëm në stimulimin e metabolizmit, përmirësimin e tretjes, tretje dhe prodhimin e lëngjeve të tretjes. Në fruta grejpfrut përmban një sasi të madhe të fibra që rrit peristaltikės. Prandaj, përdorimi i grejpfrut është një masë e mirë parandaluese për kapsllëk, e cila kontribuon në çrregullime metabolike. Pranimi i një sasi të vogël të freskët poslablyayusche lëng grejpfrut ndikon në trupin e njeriut. Përveç kësaj, ajo forcon sistemin nervor, veçanërisht nevojën për lodhje fizike dhe mendore.

Grejpfrut normalizes gjumë. Prandaj, është e dobishme për të përdorur për pagjumësi. Kur depresion dhe apati përdorur në Aromatherapy aroma e grejpfrut. Ajo ngjall interes në jetën, uplifting, përkeqëson kujtesën dhe vëmendje, dhe shfuqizon dyshime. Grejpfrut - produkt të ulët kalori. Prandaj, ky fryt është përdorur për të bërë desserts të ndryshme të shijshme në ditët e agjërimit. Gjithashtu pronat e dobishme e grejpfrut përdorur gjerësisht në kozmetikë. Si për të ngrënë grejpfrut? Shpesh duke prerë në gjysmë grejpfrut dhe spërkatën me sheqer të lartë. Por ka edhe një konsum ritual nga ky fryt: 1.

Grejpfrut lahen në ujë të ngrohtë me zgjidhje sode. 2. Fshini fruta dhe vihet në një pjatë. 3. zhvishem prerë horizontale të lartë, ndërsa lakuriq, por nuk do të ndikojë në mishin. 4. Nga qendra e frutave, të hequr "kolonën". 5. Pastaj merr një lugë çaji dhe të shitur në formimin e lëng tul. 6. pushim bërë lugë çaji, i hedh 2-4 lugë sheqer, pastaj me kujdes lugë tul shitur dhe i hedh lëng në një tas të veçantë. Mbetur derdh lëng me tul. 7.
Rezultuar përzierje e lëng, tul dhe sheqer derdh në gota. Dantellë franceze Hanyeva,