Lëng shegë karakteristika të bukur recetë


Granat Atdheut, e cila është një kokrra të kuqe është konsideruar të Persisë. Tani pemë shegë rriten në Detin e Zi dhe bregdetin e Mesdheut, në Azinë Qendrore, në vendet e Mesme dhe Lindjen e Afërme. Këto pemë jashtëzakonisht i bukur dhe madhështor. Gjatë lulëzuar ato duket lule të madhe të kuqe, joshës të gjithë me pamje. Shega - një pemë që sjell shumë përfitime. Është e vështirë për të llogaritur se sa kohë një person ai është i njohur. Gjatë gërmimeve, arkeologët kanë gjetur prova se këto fruta janë të njohur për romakët e lashtë. Pronat shumë të dobishme e lëng shege vlerësuar edhe tani. Në to ne edituar faqen sot dhe flasim, them, lëng shegë të dobishme, karakteristika të bukur të japë recetë.

Recetë e lëng shege Lëng shegë - një natyrore, i madh etje-kalitje pije. Gatuaj atë në shtëpi është e lehtë, madje edhe në mungesë të juicers. Për ta bërë këtë, ju duhet shegë së pari me kujdes zgjas gishtat tuaj për të zhvishem, pastaj kurorën prerë dhe shtrydh granata si portokalli ose limoni. Lëng të freskët mban përfshin të gjitha vetitë e shegë, të çmuar kështu që nga kohët e lashta healers dhe përdoren ato për trajtim. Si për të pirë lëng shegë? Nëse nuk ka detyra të veçanta, njerëzit lëng shegë të shëndetshme rekomandojnë pirë një gotë rreth tre herë në ditë, holluar në gjysmë me ujë dhe duke shtuar në të një lugë gjelle mjaltë.


Lëng pije nëpërmjet një kashte është më e mirë. Çfarë bëni pronat e dobishme e lëng shege? Lëng shegë është shumë më superior për të gjitha lëngje frutash. Ajo është e përbërë nga shumë ushqyesve - rreth 15% sheqer, acide të ndryshme organike dhe limoni përfshirë, e cila i jep një të këndshme, freskuese shije. Shumë e pasur me kuqe dhe mineral përbërjen, magnez, kalcium, hekur, natrium, fosfor. Në përmbajtjen e lëng shegë kaliumi është shumë më superior për të gjitha lëngje të tjera frutash. Ajo kalium luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e metabolizmit-ujë kripë, është e nevojshme për funksionimin e duhur të muskujve të zemrës dhe të trupit në tërësi.

Prandaj, ajo mund të përdoret për njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, dështim të zemrës. Në shegë lëng përmban, si dhe një shumë të pasura me vitamina - C, PP, grupi B, carotene. Kjo është përmbajtja e lartë e folacin, acid Pantothenic, vitaminë B6. Ata janë të gjithë shumë të rëndësishme për një person si të përfshirë në procesin e sintezës së proteinave në trup. Normalizuar metabolizmin e karbohidrateve dhe yndyrave, dhe folacin në lloje të caktuara të anemia prek gjakun. Thanks folacin, pektin dhe taninet (taninet) lëng shegë është shumë e dobishme në disa sëmundje të traktit gastrointestinal.

Gjithashtu lëng tregon veti të fiksuara në çrregullimet e zorrëve. Lëng shegë përmban isoflavon dhe antioksidantë që janë pronat e natyrshme anti-inflamator. Lëng shegë rregullon veprimtarinë e stomakut dhe stimulon oreksin. Ai ka choleretic diuretik, analgjezik dhe antiseptik. Në veshkave dhe fshikëzës - lëng shegë janë edhe qëllime medicinale. Studimet shkencore kanë treguar se shegët përmbajnë shumë polyphenols. Ata, sipas hulumtimit - neutralizuar efektet negative të radikaleve të lira, të cilat janë në gjendje të infektojë qelizat e shëndetshme funksionimin normal të trupit të njeriut, në mënyrë që ata të mund të degjenerojë në qelizat e kancerit.

Edhe radikalet e lira kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjeve të tilla si artriti, diabeti, arteriosklerozës, sëmundja Alzheimer dhe plakjen e parakohshme. Lëng i varieteteve të thartë shegë dobishme në diabet. Lëng shegë është konsideruar produkt vysokovitaminnym, kështu që është e rekomanduar për të përdorur për lodhje, atherosclerosis, anemi, ftohjet, grip, astma dhe kur rrezatuar me rrezatim. Dhe vetëm si një ilaç restauruese për kthimin e të gjithë organizmit pas sëmundjeve dhe operacionet. Futje e përditshme e një gotë me lëng shege për shkak të pronave të saj antioxidant në kombinim me aktivitetin fizik dhe një dietë të shëndetshme përmirëson ndjeshëm cilësinë e jetës së njerëzve që kanë probleme në sferën intime.

Çfarë dëmi mund të furnizimit me lëng shegë? Para se të blej lëng shegë dhe të pjekur shijshme për të gatuar atë, ju duhet të i kushtoj vëmendje për një numër të protypoka ekzistuese