Akute otitis media vesh, trajtimin e otitis media tek fëmijët


quajtur inflamacion otitis, e cila është e lokalizuar në veshit. Nëse nuk njoftim kohë dhe të fillojnë trajtohet, sëmundje mund të shkaktojë një sasi të konsiderueshme të gjitha llojet e acarimin, deri në një humbje të tërësishme të dëgjimit apo edhe vdekje. Trajtimi është më mirë që të jetë nën kontrollin e një mjeku të kualifikuar ose otolaringolog pediatri. Vetëm specialist i mirë do të ndihmojë të përshkruaj një regjim në mënyrë që të shmangen rikthim dhe përsëritjen e sëmundjes. Në vend të shfaqjes së sëmundjes në vesh është e ndarë në mes dhe e jashtme, e brendshme. Fëmijët e vegjël shpesh ndodh otitis media, e cila është një inflamacion i veshit të mesëm.

Ky hendek midis daulle e veshit dhe të veshit të brendshëm. Mbi rrjedhën e sëmundjes është akute ose kronike. Për t'ju ndihmuar të kuptoni më mirë akute veshin otitis media, trajtimin e fëmijëve, le të flasim rreth saj mbi detajet e faqes. Shkaqet e otitis media në sëmundjet e fëmijërisë shpesh është rezultat i strukturës anatomike të mitur. Sepse është një tub të shkurtër auditory. Prandaj, çdo ftohjet mund të shkaktojë inflamacion akut në vesh. Gjithashtu otitis mund të rezultojë nga çrregullime të imunitetit, mbinxehje ose overcooling, në diatez exudative dhe parregullsi në gji.


Gjithashtu, sëmundja mund të jetë shkaktuar nga faktorët trashëgues.
Si mund të otitis media? Më i vogël fëmija, aq më e vështirë është për të bërë. Fëmijët më të rritur mund të shpjegojë lokalizimin e dhimbjes, dhe humbje të dëgjimit. Në foshnjat me një diagnozë është shumë më e komplikuar. Ata janë simptomat që tregojnë otit akut të bëhet një e papritur duke qarë dhe i përgjithshëm ankth, ethe, oreks. Toddler vështirë për të zbutur dhe të vënë në shtrat, ai mund të prekin veshët restlessly dhe fshij kokën e tij kundër jastëk. Nëse babai butësisht shtypni në vesh - kjo do të shkaktojë klithma të larta dhe ankth.
Nëse fotografia klinike është e shoqëruar nga ndonjë shkarkim nga veshit - ju duhet të shihni një mjek menjëherë.

Në përgjithësi, dhimbje shumë të dyshuar për herë të parë veshi të jetë një shkak për këshilla mjekësore. Fëmijët otitis - një sëmundje mjaft të përbashkët. Shpesh nën moshën 3 vjet me atë përballet deri në 80% të fëmijëve. Trajtimi i otitis Në temperaturë të lartë dhe dhimbje për të vizituar mjekun, jepni acetaminophen fëmijën tuaj - është kjo një qetësi pak. Mos pikoj veshin bie në konsultim - ju mund të trokas mjek i hutuar brushing foto klinike. Le të bëjmë një shtupë prej leshi pambuku dhe lagur atë në alkool furatsylynovoy ose borik, të vënë në vesh. Alkoolit do të zhduket dhe do të zbutur ndikimin në procesin inflamator lokale.

Nëse nuk ka ethe - mund të bëjë një kompresë. Vini re se çdo rritje procedurat ngrohja sjelljen termike janë të kundërindikuar. Për të compress e përdorimit të alkoolit, i holluar me ujë, i lejuar shtimin e vaj kamfor. Nxehtësia lëngshme, thith garzë dhe e vënë atë rreth veshëve, pastaj të vënë polietileni dhe të lartë atë - leshi. Pasi ta kryesoj mbështjellë me një shall apo shall. Nëse mjeku do të përshkruajnë pika veshit duhet të marrin parasysh rekomandimet e tij për përdorimin e tyre. Në disa raste të paraqitura të pikoj direkt në veshit të tyre - copë leshi duhet të përdoret si një përshtatës.

Në çdo rast, pika duhet të para-nxehur në temperaturën e trupit. Për ta bërë këtë, ju mund të majë në dorën tuaj ose të vënë në ujë të ngrohtë. Bury nevojat ilaçe, duke e vënë fëmijën në shpinë të tij, dhe duke e kthyer kokën në një anë. Pas procedurës, ju duhet pak kohë për të shtrihen në këtë pozicion. Ear dhe ju mund të mbulojë të lartë me një shtupë pambuku të thatë. Terapia e barnave e otitis domosdo përbëhet nga antibiotikëve. Kjo duhet, në kohë për të parandaluar ndërlikimet e mundshme. Ata mund të emërojë tableta ose injeksione. Gjithashtu duke treguar pika në mënyrë për të ngushtuar enët e gjakut dhe trajtim adekuat lokal.

Nëse një fëmijë ka media akute trajtë otit, trajtimi duhet të jetë për pastrimin e tij të vazhdueshëm të shkarkimeve të veshit, duke kryer procedurat e dezinfektimit peroksid hidrogjeni. Otolaringolog mund të rekomandojë fizioterapinë ndryshme - ultravjollcë, UHF, elektroterapi, etj Trajtimi i akute otitis media kataral duhet të përfshijë fizioterapinë, domethënë ngrohje llambë blu. Përdorur edhe alkool, pako të alkoolit dhe ngrohjes e thatë. Është e rëndësishme për të siguruar hundë normale e frymëmarrjes. Foshnjat duhet të përdorin një të veçantë filamente mukozë thithje llambë e pambuku.

Gjatë trajtimit, është e nevojshme për të kufizuar fëmijë banje, duke e zëvendësuar atë me rubdown të ​​rregullt. Koka e foshnjës të duhet të mbahen të ngrohtë - një shall ose një kapak. Kur nuk otitis gjithashtu të jetë i varur me të dhe për të shmangur draftet. Pas normalizimit të poberehtysya nevojë për disa kohë - jo për të hequr kapakun dhe jo të marrë të përfshirë në shëtitje të gjata. Trajtimi i otitis akute kataral merr rreth një javë, dhe në qoftë se ajo është purulent - rreth dy. Por në çdo rast nuk të lejohet të vetë. Catherine


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!