Dhimbje akute në fyt, trajtimi i fëmijëve dhe të mjeteve juridike popullore farmaci


Një këqija të tmerrshme për të gjithë prindërit kanë sëmundjen e fëmijës së tyre. Kur ai kishte një dhimbje të fytit, menjëherë ngre pyetjen "çfarë të bëni?". Si për lehtësimin dhimbje të fytit në fëmijët në mënyrë efektive dhe të shpejt? Dhimbje të fytit mund të jetë një shenjë e, dhe mund të jetë vetëm manifestim i sëmundjeve të caktuara. Më dhimbje të fytit akute tregon sëmundje në zgavrën me gojë, fyt apo faring shkaktuar nga inflamacion apo infeksion.
Ajo mund të jetë grykët, laringjit, faringjit. Gjithashtu, dhimbje mund të jetë një shenjë e një abscese frikshëm. Përveç kësaj, dhimbje mund të shkoni në lidhje me simptoma të tjera që tregojnë fruth i keq, difterisë, alergji, plagosje, etj Në këtë artikull ne do të diskutojmë mjetet e mundshme për të lehtësuar një dhimbje të fytit në infeksionet respiratore akute.

Në tregun e sotme ka shumë droga farmaceutike reklamohen nga një dhimbje të fytit. Por jo të gjithë prej tyre mund të zbatohet për fëmijët. Dhe ata që mund të, dhe nuk do të jetë e dëmshme për të rriturit ... Do të thotë trajtim farmaci Përgatitjet e dhimbje të fytit janë të ndarë në aerosols, shpëlarje dhe tableta (karamele) për gjiri. Aerosols janë shumë të përshtatshëm për t'u përdorur. Ata mund të përdoret në vend të drejtuara dhimbje, ndersa ato përmbajnë një përqendrim lartë të përbërës aktiv. Kameton - spray, e cila ka efekte antiseptik, anti-inflamator dhe analgjezik. Ajo mund të jenë të shpërndara në gojë, dhe zgavrën e hundës.


I zbatueshëm vetëm pesë vjet. Orasept - llak që përmban fenol. Ofron efekt antiseptik dhe anestetik. Mbulua në zonën e përflakur. Nuk përdoret para moshës 2 vjet, dhe në mbindjeshmërisë. Ka sprays të tjera për të trajtuar fyt i lënduar, por ato nuk japin efekt analgjezik, por anti-inflamator dhe antiseptik (Ynhalypt, Kamfomen, Kollustan, stopanhin). Një mënyrë popullore për të hequr qafe të lozenges fyt i lënduar akute dhe tableta janë për gjiri. Dhimbje efektive mund të quhet fenol-përmbajnë lozenges dhe tableta me zink. Por përdorimi i tyre nuk është i rekomanduar për fëmijët.

Ka disa opsione që mund të jepet për fëmijët. Bronhykum në pilulë - ka anti-inflamator dhe veprim antimicrobial ndihmon të shpëtoj të kollë. Dr. Mom - edhe një alternativë e mirë për gjiri ëmbëlsira. Shitur në variacione të ndryshme shije. Këto dy opsione janë të mira, por ata kishin znebolyuyut. Një efekt më e theksuar tableta dhënë për gjiri: - Anti -Anhin, por ajo është e kundërindikuar tek fëmijët nën 6 vjet. Ajo ka efekte antiseptik dhe lokale anasteziruyuschim. Në gjendje të pengojnë excitability e receptorët dhimbje. Fast vepruar - Efekti i parë - një minutë pas resorption. -Septefryl.

Vetëm pas 5 vjetësh. Ajo ka një spektër të gjerë antimicrobial të aktivitetit. Por ka jo që të shpejtë. Efekti maksimal - pas 10 minuta pas shpërndarje. -Farynhosept. Aplikimi i tre vjet. Nuk ka asnjë të shpejtë, por efektive. Përqendrimi maksimal i substancës në pështymë festohet në disa ditë. -Septolete. Futje e rekomanduar pas 4 vitesh. Antiseptik, ka efekt antitussive. Thanks mente znebolyuye. Fillon të veprojë shpejt, për 10-15 minuta.
sebidin
Drogës nuk është bërë obligim për fëmijët nën 12 vjet. Antibacterial dhe antiseptik. Ka një orë techenii2h pas resorption.


Dekatylen
Treguar pas 4 vitesh. Një agjent antibacterial dhe antifungal. Ju mund të merrni shpesh (Tabela 1 në 03:00).

Strepsils
Aplikoni për fëmijët nga 5 vjet. Varësi të llojit të sëmundjes janë prodhimi ndryshueshme. Efekti më i madh analgjezik ka Strepsils mente dhe eukalipt.
Gjithashtu, ju lutem vini re se veprimi lokal gjë e hidhur është e rekomanduar agjentët antibacterial dhe për të diskutuar zbatimin e tyre me një mjek në secilin rast. Mjetet juridike popullore trajtim Një nga mënyrat më popullore kundër dhimbje të fytit është gargling. Shpesh, ata mund të përdoren në fëmijët.

Tregoni fëmijës tuaj se si ju mund të gargarë për shembull. Ju mund të gatuaj shpëlarje me lule kamomil (daisies 1ch.l 1 filxhan ujë të ngrohtë, të lënë, të lënë të ftohtë). Shpëlarje efektive është jod nga kripë dhe sode. 1ch.l të shpërbëhet kripë dhe 1 lugë. Pjekje sode l në një pintë ujë, shtoni disa pika të jodit. Shpëlaj kjo zgjidhje është zakonisht shumë e pakëndshme, por efektive. Ka edhe ilaçe që mund të aplikohen edhe tek fëmijët foshnjat. Kjo, për shembull, tonzilgon. Kjo përgatitje bimor që është i përbërë nga ekstrakte nga bimët medicinale (luleradhiqe, lisi, arre, yarrow, horsetail, rrënjë alte, kamomil).

Vetëm contraindication mund mbindjeshmëri ndaj çdo komponent që mund të shkaktojnë një reaksion alergjik. Nevoja këshilla pediatrin kur caktimin fëmijë. Pra, kemi biseduar në lidhje me çfarë të bëni nëse ka një dhimbje të fytit akute, trajtim i fëmijëve dhe Drogat e njerëzve që konsiderohen farmaci. Ajo duhet të mbahet mend se ankesat e fëmijës deri në dhimbje të tillë duhet të kërkojnë kujdes mjekësor. Trajtimi i këtij problemi mund të jetë rrënjësisht i ndryshëm në varësi të sëmundjes. Një trajtim serioz mund të fillojnë vetëm pasi do të dinë diagnozën e saktë. Brandy,