Pamjaftueshmëri akute kardiovaskulare


Termi "dështim kardiovaskular" është mjaft e zakonshme në praktikën mjekësore. Kusht, që mjekët të treguar këtë term, shpesh shkaku i vdekjeve të pacientëve që vuajnë nga sëmundje të ndryshme të zemrës dhe enëve të mëdha. Ndonjëherë ky kusht është zhvilluar shumë shpejt dhe vdekja ndodh brenda disa minutave. Pra, të gjithë duhet të jenë të vetëdijshëm për këtë shtet të jetë e mundur. Pra, le të flasim me ne për mënyrën se si fillimin e dështimit akute kardiovaskulare dhe çfarë duhet të bëjmë për të shpëtuar njerëzit nga vdekja. Zhvillimi i kësaj gjendje ndodh kur furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në tru.

Si shumë e nxitojnë të gjakut në tru, ajo të fillojë të grumbulluar metabolitet. Kjo qendrat rregullimi vuajnë prodhimit të zemrës dhe rregullimin e normës së zemrës. Megjithatë, këto norma janë në rënie, duke çuar në një rënie të mprehtë në presionin e gjakut dhe zalisur. Pamjaftueshmëri vaskulare, furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut në tru mund të zhvillohet për shkak të faktorëve të ndryshëm. Më e zakonshme e këtyre është e zemrës dhe enët e gjakut, sulm në zemër, hipertension, atherosclerosis, defektet e valvulave të zemrës dhe enëve të gjakut aneurysm Arti dhe pushimet e tyre dhe më shumë. Përveç kësaj, rënia në gjak vëllimit kauzën gjakderdhje.


Numri i nxitojnë të gjakut në zemër është reduktuar, duke çuar në një rënie të prodhimit kardiak, rënie e tensionit të gjakut, etj Numri i madh i djegiet apo infeksion kronik provokon rritur pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, duke shkaktuar pamjaftueshmërinë e enëve të gjakut. Nëse gjendja vazhdon për një kohë të gjatë, ka një rritje prej simptomat e sëmundjeve kardiovaskulare, si këtë sistem të varfëruar gradualisht kompensimit. Në mënyrë të ngjashme, pamjaftueshmëri vaskulare mund të zhvillohet për shkak të dehje, anaphylaxis, të vjella dhe diarre të rëndë, lëndimet. Fotografia klinike e sindromit kardiovaskulare pamjaftueshmërisë është shkaktuar nga kolapsi ose shoku.

Së pari, pacienti ndjen një Shfaqja e papritur e dobësisë del mbi ballin djerse të ftohtë dhe presionin e gjakut bie. Ky impuls ngjallet, mezi të dukshme. Tjetra, një shtet i pavetëdijes, e cila është paraprirë shpesh nga marramendje. Zhvilluar më tej kolapsin - kolaps të qarkullimit të gjakut, e ndjekur nga rënia e ton enëve të gjakut dhe ul CBV. Rënia është e shoqëruar me hipoksi të trurit. Shpesh dështim kardiovaskular i shoqëruar nga dështimi frymëmarrjes. Në këtë rast shkurtësinë e pacientit në frymëmarrje, frymëmarrja bëhet e klokochuschym ai të kërkojë për të marrë gjysmë-ulur pozicionin për lehtësimin e kushteve të tyre.

Lëkurës, veçanërisht fytyrë, buzët, bëhet ngjyrë cyanotic, gjymtyrë të bëhet i ftohtë. Të gjitha këto simptoma janë të shoqëruara shpesh me dhimbje në zemër. Në praninë e këtyre simptomave duhet të veprojë shumë shpejt, por në të njëjtën kohë të siguruar që veprimet tuaja nuk do të çojë në përkeqësimin e pacientit. Së pari ne kemi nevojë për të thirrur një ambulancë, sepse kujdesi mjekësor i kualifikuar është parakusht për ruajtjen e jetës njerëzore.
Dhe ndërsa do të shpejtë, pacienti duhet dhënë ndihmën e parë. Nëse pacienti është i dominuar nga simptomat e dështimit të frymëmarrjes, pacienti duhet të ulen në një karrige, të vënë duart mbi rënien e armëve, këmbët në tokë.

Nëse truri është e dominuar nga simptomat, pacienti duhet të përfundoj një organ shtetëror rrit rrjedhjen e gjakut në tru dhe zemër. Nëse pacienti ankohet ethe, duhet të mbulojë atë me një batanije të ngrohtë. Për lehtësimin e dhimbjeve dhe për të përmirësuar rigjenerimin e zemrës, është të sigurojë pacientit me tabletë nitroglycerin. Nëse pas kusht një tabletë nuk është përmirësuar, ne mund të japim një tjetër 5 minuta. Numri i tabletave nitroglycerin nuk duhet të kalojë tre. Nëse pas marrjes gjendjen nitroglycerin vazhdon të nevojshme për të futur analgesics narkotike, p.sh., 2 ml tretësirë ​​1% të morfinë për Isotonic intravenoz.

Këto veprime duhet të lehtësojë gjendjen e pacientit. Por mbani në mend se trajtimi i sëmundjeve kardiovaskulare është zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale, kështu që ndihma e parë duhet të jetë e përshtatshme. Prandaj të dashur një vuajtje nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për hapat e nevojshëm. Julia Ermolenko,