Dështimi akute të zemrës, goditje


Pushim zemre është një nga kushtet rënda patologjike. Në këtë gjendje, zemra nuk i përmbush të gjithë volumin e punës e kërkuar, duke rezultuar në një ndjenjë të Mungesa e oksigjenit indeve. Ky komplikim serioz i dështimit të zemrës - goditje, e cila mund të çojë në goditje në tru. Dështim akut të zemrës - një kusht që ndodh menjëherë. Kjo gjendje terminal që lehtë mund të çojë në vdekje. Është e rëndësishme të dini simptomat e kësaj gjendje dhe të jetë në gjendje për të parandaluar atë dhe kur për të ofruar ndihmë. Shkaku i dështimit akut të zemrës mund të jetë një sulm në zemër, shkelja e rrjedhjes koronare të gjakut, tamponade kardiak, infeksion rreth zemrës, dhe më shumë.

Sulmi del ashpër dhe zhvillohet brenda disa minutave. Në këtë kohë, pacienti ndien mungesë të mprehtë të oksigjenit, ndjenja e squeezing në gjoks. Lëkurë të marrë një ngjyrë kaltërosh. Këto simptoma janë të shoqëruara shpesh me humbje të vetëdijes, edemë pulmonare, infarkt miokardi apo krizë hypertensive. Nëse vëreni këto simptome në njerëzit, është që të sigurojë ndihmën e nevojshme. Gjëja e parë që bëni është të thirrur një ambulancë. Është e nevojshme për të siguruar ajër të pastër për të pacientit, lirohet nga rrobat e tij që fasha. Mirë oxygenation sigurojë vendim përbën një pacient i veçantë duhet vendi i tij, këmbë të ulët poshtë, vuri duart mbi të armrests.


Në këtë pozicion mushkëritë merr një sasi të madhe të oksigjenit që nganjëherë ndihmon arrestojnë sulmin. Nëse lëkura nuk është marrë asnjë përvojë të madhe kaltërosh dhe të ftohtë, ju mund të përpiquni të hiqni sulmin nitroglycerin pilula.
Këto masa mund të kryhet para ardhjes së jashtëzakonshme. Arrestojë sulm dhe për të parandaluar komplikimet mund profesionistë vetëm të kualifikuar. Një nga ndërlikimet e dështimit akut të zemrës mund të jetë një goditje. Stroke - shkatërrimi i indit të trurit si pasojë e hemorragji të mëparshme ose të shuarjes akute e rrjedhjes së gjakut. Hemorragji mund të ndodh nën mbulesën e një truri në ventricles e tij dhe vende të tjera, e njëjta është e vërtetë e ishemi.

Nga pika e hemoragji ose ishemi varet kusht mëtejshëm të trupit njerëzor. Goditje mund të provokojë një sërë faktorësh. Nëse shkaku i tabelës hemorragji goditje, atëherë kjo quhet një goditje hemorragjike. Arsyeja për këtë lloj goditje mund të jetë një rritje të mprehtë në presionin e gjakut, cerebrale, sëmundje të gjakut, lëndimet traumatike, etj Goditje ishemike mund të shkaktojnë trombozë, sepsë, infeksionet, reumatizmi, Dic, një rënie të mprehtë në presionin e gjakut si rezultat i dështimit akut të zemrës, dhe më shumë. Por disi ajo të gjitha arsyet e lidhur me një shkelje të sistemit kardiovaskular.

Nëse pacienti rritur në mënyrë dramatike presionin e gjakut, rrit rrjedhjen e gjakut në kokë, vepron djersë në ballin e tij, atëherë ne mund të flasim për ndodhjen e pash hemorragjike. Kjo shoqërohet me humbje të vetëdijes, të vjella dhe ndonjëherë paralizë në njërën anë të trupit. Nëse pacienti përjeton marramendje, dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, mund të jetë simptomat e pash ishemike. Me këtë lloj të pash, humbja e vetëdijes nuk mund të jetë, dhe paralizë të zhvillohet ngadalë. Goditje ishemike është shoqëruar me një rënie të presionit të gjakut, zalisur, lëkurë të zbehtë shënuar pacientin. Nëse vëreni këto simptoma, telefononi menjëherë një ambulancë.

Vendin e pacientit në një sipërfaqe horizontale, të sigurojë frymëmarrje të lirë. Shefi i pacientit duhet të kthehet në anën e - për të parandaluar përgënjeshtrim të gjuhës dhe asfiksi vjellat. Këmbët është e dëshirueshme për të vënë një bllok ngrohje. Nëse ju vizitoni një frymëmarrje të shpejtë dhe të vënë re mungesën e arresti kardiak në një pacient duhet menjëherë të kryejë compressions gjoks dhe frymëmarrje artificiale. Dështimi akute të zemrës, goditje - një gjendje të rrezikshme për jetën. Në pamundësi për të ndjekur pamjen e tyre dhe ata janë shumë të shërbyer dobët trajtim. Prandaj, detyra më e rëndësishme na përballet është parandalimi i këtyre kushteve. Mbani një mënyrë jetese të shëndetshme, mos e abuzimit droga, për të shmangur stresin dhe të shikojnë shëndetin tuaj.

Julia Ermolenko,