Dështimi akute zemra kur zhvillimin dështim akute të zemrës


Dështim të zemrës - kjo është një kusht i trupit ku zemrat tona të dështojnë për të kryer funksionet e tij. Kjo do të thotë se organet dhe indet merrni oksigjen të mjaftueshëm, gjë që ndikon negativisht në funksionin e tyre. Prandaj të vijnë në një përfundim: dështimi i zemrës - kjo nuk është një sëmundje e veçantë e zemrës, dhe një grup i simptomave që manifestohen në dobësinë e muskujve të zemrës. Pra, për të ditur më shumë rreth asaj që duket të akute infarkt në zemër kur zhvillimin dështim akute të zemrës, le të flasim për këtë. Dobësia e muskujve të zemrës duke shkaktuar nga faktorë të ndryshëm. Në veçanti, shkaku i dështimit akut të zemrës janë hipertensioni, sëmundje aortic zemrës, infarkt akut miokardi, i ashpër përhapur kardio miokardit postinfarction.

Duhet të theksohet se dështimi më akute të zemrës zhvillon në humbjen e barkushe të majtë, sepse kjo është përgjegjësi kryesor për furnizimin me gjak në të gjithë trupin. Dështimi akute të zemrës manifeston si astma kardiake, e cila në raste të rënda bëhet një edemë pulmonare. Mekanizmi i astmës kardiak është e thjeshtë. Aktiviteti i dobët shtrëngohet nga barkushe të majtë të çon në stagnim e gjakut në qarkullim pulmonar. Gjaku grumbullohet në capillaries alveolare dhe nuk qarkullojnë. Kjo provokon Mungesa e oksigjenit ind gjithë trupin. E tepërt e furnizimit të gjakut kapilar të çon në shfaqjen e efuzioni i lëngshëm.


Exudate i lëngshëm akumulon në zgavrën pleural dhe rritjen e numrit të squeezes mushkërive të tij. Kërcim të mprehtë në numrin e rrjedhje shkakton edemë pulmonare dhe mund të çojë në vdekje. Kuptimi i mekanizmit të këtij shteti sëmundjes është menjëherë e qartë se simptomat e para të dështimit akut të zemrës e lidhur me sistemin e frymëmarrjes. Kjo është arsyeja pse shumë shpesh përdorin dështim akute termin cardiopulmonary. Fotografia klinike e dështimit të zemrës është shumë e ndritshme. Sulmi zakonisht fillon gjatë natës. Ky pacient zgjohet nga një mungesë akute të ajrit.

Ai gulçim dhe vështirësi frymëmarrje. Në këtë gjendje, pacienti merr një situatë të detyruar: i ulur në një karrige, duart e tij janë mbi krahët, këmbët banesë në katin. Qëndrimi i tillë nxit rrjedhjen e gjakut në trung dhe në këmbë dhe drita duket më shumë hapësirë ​​për zbutjen. Më pas, rritjet dyspnea, ka një kollë. Gjatë sulmit duket shkume gëlbazë kollë, nganjëherë të përzier me gjak. Në hollin ka një djersë e ftohtë ftohtë dhe i lagësht, buzët blu, ka cianozë e lëkurës. Pacienti ndjen dridhje, një ndjenjë të frikës. Gjatë kësaj periudhe pacienti duhet dhënë ndihmën e nevojshme.

Në mungesë të kësaj, të mundshme humbja afatshkurtër e vetëdijes, dhe ndonjëherë edhe të shembet. Në mungesë të kujdesit të specializuar shkon në astmë kardiak edemë pulmonare. Megjithatë, të gjitha simptomat e listuara më sipër të përkeqësohet në mënyrë dramatike. Ka bubbling frymëmarrje, numri i sputumit i lehtë. Zhvillojnë shenja të asfiksi. Siç përmendur më lart, dëmtime akute të zemrës zhvillohet në prezencë të ndonjë sëmundje që ndikon zemrës. Pra relative të monitorohet nga afër dhe pacienti të jetë në gjendje për të ofruar ndihmë. Me zhvillimin e stërvitje gjëja e parë për të bërë është për të siguruar qasje të lirë të oksigjenit të pacientit dhe pozicionin ulur (!).

Një person që vuajnë nga sëmundje të zemrës, ndoshta në kabinetin e mjekësisë atje nitroglycerin. Ajo duhet të përpiqet të marrë 1-2 pilula. Në qoftë se sulmi nuk është ankoruar, ju duhet të lëvizin për drogë më të fortë. Për të reduktuar excitability e qendrës respirator duhet hyjë analgesics subkutane narkotike (morfinë, ose omnopon Promedol) në kombinim me atropine. Kjo masë do të trajtimin e astmës kardiak. Pas hyrjes në presionin e gjakut analgjezik mund të reduktohet në mënyrë dramatike, në të cilin rast ju duhet të hyjë në pajisjet e enëve të gjakut (mezaton, kordiamin). Hapi tjetër është për të reduktuar sasinë e gjakut në qarkullim pulmonar.

Kjo mund të arrihet duke përdorur parzmore mbulesë mbi gjymtyrët më të ulët. Të njëjtin efekt ka dhe dush të nxehtë këmbë me shtimin e mustardë. Dhe faza e tretë - rritjen e funksionit të shtrëngohet të barkushe të majtë
a. Pra, të ketë efektin e glycosides kardiake, të tilla si strophantine. Këto masa do të ndihmojë për të shpëtuar një jetë. Por nuk do të jetë pa përgatitje të vetë-mjekoj. Mos harroni, dështim akut të zemrës shpesh është fatal, kështu që është mirë të besimit mjekun. Julia Ermolenko,


Lini, ju lutem,%
D1? Komenti Ulërini më poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!