Kuqe Rowan, hirit e zezë pronat e dobishme, efekti i presionit mbi recetat


Rowan - një barishte i njohur që është gjetur në të gjithë Rusinë. Pronat e saj të mahnitshme shërimin e njohur dhe të çmuar që nga kohët e lashta, ajo përbëhej nga këngët në të cilat njerëzit affectionately quajtur e saj "Ryabinushka." Sot ne do të them në këtë faqe janë po aq të hirit të kuqe malit, Rowan zezë, karakteristikat e bukur, tension të performancës, receta të zbulojë përdorimin e tyre. Shkenca zakonshme vadhë i kuq i njohur (aucuparia Sorbus) dhe aronia (melanocarpa aronia). Ka gjëra të tilla
Popular song "Rowan kuqe, hiri i zi"

Pronat e dobishme e aronia Rowan Manaferrat aronia e malit hirit për shije kosi-ëmbël, pak thekshëm.

Lëng nga rrushi të zi mund të krahasohet me eliksir i shëndetit, sepse ato përmbajnë një sasi të madhe të domosdoshme për trupin e njeriut, vitamina dhe minerale: A, E, C (numri si një limon), K, P (norma ditore siguron mjaftueshëm në 1ore. manave të freskëta), B, PP, provitamin A, beta-carotene. I pasur në mikro dhe makro (kalium, magnez, kalcium, hekur, fosfor, natrium, bor, mangan, bakër, etj). Në kushtet e jodit që përmban në manaferrat chokeberry, nuk mund të krahasohet me ndonjë fruta lokale apo perime. Fruta chokeberry janë të pasura me karbohidrate dhe sheqerna natyrore, fibër dietik, acidet, niseshte.


Në t-0 ° C fruta të freskëta mbaj vitaminat e saj deri në pranverë. Në qoftë se ju përdorni hirit nivele normale të zeza e kolesterolit në gjak, ul presionin e gjakut. Për trajtimin dhe parandalimin e frutave chokeberry caktuar në diabetit, arteriosklerozes, alergji, crregullime koagulimit të gjakut, reumatizma, forcimit imunitetit. Përfshira pektin aty ndihmon në eliminimin e toksinave dhe metalet e rënda. Aronia përdoret si anti-inflamator, hypotensive, antispasmodic, diuretik dhe choleretic, astringent dhe laksativ. Kur sëmundje rrezatimi dhe crregullimet e sistemit endokrin, vetëm ajo nuk është e zëvendësueshme.

Për trajtim përdorni manave të freskëta dhe të thata dhe të ngrirë (për pije dhe teas). Black ash (aronia) si një ilaç për tensionin e lartë të gjakut Veprimi më hirit presion - në rënie. Për të reduktuar presionin e lartë të gjakut është marrë lëng chokeberry: 50g tri herë në ditë për 30 minuta para se një vakt (100g manaferrat mund të jetë në). Mjekimi është 30-50 ditë. Më shumë është efektive në fazat e hershme të hipertensionit. * Për të shmangur presionin në rritje dy herë në ditë duhet të hamë 2 lugë. llozha. Manaferrat pure me sheqer (500 g dhe 350 g sheqer frutash). Kjo përzierje është mbajtur mirë në një vend të freskët. * Për pacientët me hipertension që nuk kanë diabet apo trashje, përzierje manaferrat me zëvendësues të sheqerit infuzion me ujë më mirë.

Merrni 1-2 orë. Llozha. manaferrat thata zezë e malit hirit, derdh një gotë me ujë të valë dhe insistoi, pas 30 minuta filtruar. Përdorimi 3 st.lozhky dy herë në ditë. Për të ruajtur edhe të vënë në një vend të freskët. * Ju mund të bëni hipertensionit përzierje e lëng të freskët e manave të zeza me mjaltë 50 gram lëng përzier me një lugë gjelle mjaltë. Pije duhet tri herë në ditë para ushqimit (gjysmëhënës). Pronat e dobishme e Rowan kuqe Receta tradicionale me vetëdije shumë sëmundje rekomandoj hirit të kuqe malore. Ajo me të drejtë mund të quhet një multivitamin të lartë në vitaminë A (më shumë se disa varieteteve të karrota).

Carotenoids arriti në përfundimin se i rëndësishëm për parandalimin e kancerit. Në strukturën e saj, si në hirit të zi, si një grup të pasur mikro dhe makro. Për shkak të përmbajtjes së lartë të lëndëve ushqyese vadhë kuqe përdoret sukses në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Ajo ka veti anti-inflamator, hemostatic, kapillyaroukreplyayuschim, vitamina; përdoret si një astringent, laksativ i butë, bën të dalë djersë, diuretik; ul presionin e gjakut dhe rrit aftësinë I GJAKUT në ngjizur. Manaferrat e kuqe e malit hirit është përdorur për të trajtimin e presionit të lartë të gjakut, diabet, atherosclerosis, sëmundje tiroide, sëmundje të mëlçisë, veshkave, traktin gastrointestinal, hemorroide.


Ash lëng është përdorur në trajtimin e gastrit (me aciditet të ulët), hemorroide, dhe ajo përmban Salmonella paqëndrueshme të vrarë, Staphylococcus aureus, kërpudhat merzitur. Acid Sorbic, të izoluara nga Rowan, ka veti antibacterial, siç ka qenë përdorur gjerësisht për canning fruta dhe lëngje. Thanks sorbitol dhe acid sorbic kjo tregon pronat choleretic. Rastësisht, sorbitol ndihmon në zvogëlimin e kolesterolit. Përdoret për këtë qëllim apo manaferrat makarona të freskëta korrur për përdorim në të ardhmen. Pektin parandalojnë fermentimin e karbohidrateve dhe të shtypur formimin e gazit në zorrë.

Red Tree është një agjent parandalues ​​dhe terapeutik në vitaminë A mangësi. Recipes trajtuar sëmundjen * Kur hipertensionit është e rekomanduar për të marrë lëng të freskët të kuqe vadhë 1 tavolinë. lugë lëng tri herë në ditë para ushqimit. Pranohet të paktën një muaj. * Kur inflamacion fshikëz e tëmthit - vadhë freskët lëng (1 h Lugë gjysmë ore para ngrënies.). * Kur anemia dhe lodhje:. 2 h manaferrat Lugë 2 gl. ujë të vluar, të mbështetur 01:00, duke shtuar sheqer në shije dhe pirë gjatë ditës 3-4 herë. Në dizenteri pranuar frutat e malit hirit (100g manaferrat në tri herë në ditë para ushqimit). * Hemorroide: lëng 75-100hr tri herë në ditë, nëse e dëshiruar, duke shtuar sheqer ose mjaltë.

Larë poshtë me ujë. * Kur të ftohtë, përzierje manaferrat thata e malit hirit (2. llozha.) Dhe, rrush pa fara e zezë (1. Lodges.) Dhe, 1 tbsp. llozha. lë rrush pa fara, brewed një termos brenda natës, dhe pastaj të pini gjatë ditës si një çaj. * Nga lythat do Rowan kokrra të kuqe të freskëta (pushim, gjysmë vënë në lez, fiksimin suva). Kundërindikimet për përdorimin e Rowan manaferrat e kuqe dhe e zezë Megjithatë, lëng dhe manaferrat e malit hirit (dhe të zezë dhe të kuqe) nuk janë të rekomanduara për njerëzit që vuajnë nga kapsllëk dhe thrombophlebitis, gastrit me aciditet (), ulçerë stomakut dhe ulcerat duodenale, me rritjen e koagulimit të gjakut dhe hipotension.

Mjekësi konvencionale rekomanduar përdorimin e manave Rowan si një masë parandaluese dhe si një shtojcë për trajtimin kryesor mjekësor. LDSveta,