Pilula hormonale udhëzim barishte, efektet anësore, përshkrim i drogës


Lindja e fëmijës - një mrekulli e natyrës, e cila është ende, në kuptimin e shkencës, është e vështirë për të shpjeguar. Por problemi është se fëmija nuk është gjithmonë e dëshirueshme. Dhe ajo mund të ketë një gjendje në të cilën është e pamundur për të lindur. Kjo situatë duhet të jetë nën kontroll, ju duhet mbrojtje të mirë nga shtatzënia paparamenduara. Perfectly përballuar me këtë detyrë pilulë "Yasmin". Detajet e konsiderojnë atë që janë pilula hormonale Yasmin, udhëzime, efektet anësore, përshkrim drogës. Paketa fletëpalosje Yasmin pilula kontraceptive - vetëm monophasic kombinuar prima kontraceptiv pilulë brenda.

Secila tabletë përmban estradiol etinil (0,03 mg drospirenon) dhe (3) mg. Doza e hormoneve janë shumë të vogla, e cila është shumë e rëndësishme. Drospirenoni - brez progestogen i ri, ajo është më e ngjashme me hormonet natyrore të njeriut. Ishte ai që ka shpjeguar të shkaktoj efekte pozitive në trupin e femrës. Ajo ka pronë antymineralokortykoyidnymy parandalon shtimin në peshë të lidhur me mbajtjen e lëngjeve dhe sodiumit në trup. Zvogëlon simptomat e sindromi premenstrual: ënjtje, dhimbje koke, humor labylnoe. Pilula kontraceptive të kombinuara Yasmin të ketë një tjetër cilësi më të rëndësishëm ata të përmirësuar metabolizmin lipidet, rritet lipoprotein densitet të lartë të gjakut ("kolesterolit të mirë").


Drospirenoni ka aktivitet antiandrogenic kishte një efekt pozitiv në lëkurë, redukton gjëndra sebum dhjamor, sasi puçrra fytyre zvogëlohet. Mashkull rritjen e flokëve model është më pak e theksuar. Mjekësi Pilula kontraceptive Yasmin ndikim pozitiv në shëndetin e grave. Veprimi i tyre është e ngjashme me progesterone natyrore. Dhimbje gjatë menstruacioneve nuk është aq i shqetësuar në lidhje me, ose plotësisht të zhduket, të reduktuar rrezikun e anemisë. Si një efekt kontraceptiv është arritur? Udhëzimet për përdorim mjekësor të drogës thotë se ndërsa duke marrë pilula kontraceptive Yasmin filloi një numër mekanizmash.

Ata të çojë në ndalimin e ovulacionit, shkeljes mukozë të maturimit të endometrium. Edhe pse ka pasur një mënyrë për të dalë nga veza, ajo nuk është e pjekur, dhe rreshtim e brendshme e mitrës nuk është e gatshme për transplantim (bashkëngjitje të vezës në murin e mitrës). Përveç kësaj, duke ndryshuar viskozitetin e mukusit në kanalit cervikal, ngadalësuar lëvizjen dhe veprimtarinë e spermës. Në këto rrethana ata hyjnë në mitrës mund. Me fjalë të tjera krijon pengesë shtesë mekanike. Indikacionet për përdorim mjekësor Yasmin pilula e kontrollit të lindjes. Përshkrimi i drogës tregon ata: • të parandaluar shtatzënitë e padëshiruara; • kripëra vonesë hormon, lëngjeve të trupit; • shqiptuar sindromi premenstrual; • seborrhea me vaj në puçrra fytyre grave; Ka Yasmin contraindications për përdorim .

Ajo është treguar vetëm disa prej tyre, në udhëzimet e tyre zyrtare më: • trombozë, venat me variçe, infarkt miokardi, probleme cerebrale qarkullimit tani apo në të kaluarën; • diabet, në diskrecionin e mjekut; • trombozë shtet e para, sëmundje të zemrës tani ose para: pectoris, duke kaluar sulmet ishemike; • Shumë faktorë që nxisin zhvillimin e trombozës: të punës lidhur me, mbingarkesë të zgjatur dhe intensiv fizik termike, temperaturë të lartë trupore, toksiciteti, dehidratim; • rënda patologji të mëlçisë sëmundje të normalizojë testet e saj funksion; • mosfunksionim kronik i mëlçisë, veshkave; • Kanceri i mëlçisë tani apo më herët; • tumoret gjenitale, të gjirit, madje edhe në qoftë se vetëm i dyshuar ato; • i mitrës gjakderdhje natyrën jo të qartë; • shtatzënisë, dyshohet atë; • laktacionit; • jeni alergjik ndaj ndonjë pilulë element Yasmin.

Doza Aplikimi Pllakat duhet fillojnë pijshëm nga dita e parë të menstruacioneve në të njëjtën kohë, mundësisht në mbrëmje për 21 ditë. Pastaj një pushim për 7 ditë, pas të cilave, nuk kanë rëndësi fillimin e gjakderdhje menstrual fillon marrja e këtyre 21 tableta. Nëse ju e humbura duke marrë pilulën, ju duhet të marrë atë që është e mundur në një kohë të shkurtër. Ju mund të filloni në ditën e 2 ose 5, por efekti kontraceptiv është i ulur. Është e rekomanduar për të shtuar një metodë pengesë, spermicid (Pharmatex kondomëve)