Pronat e dobishme arra fistikë dhe contraindications


Fëstëk - përkthyer fjalë për fjalë nga tingujt iraniane si "qesh arrë". Ky pseudonim i dashur ai i detyrohet një çarje të vogël në mes të dy skorlupok që nga distanca i ngjan një buzëqeshje. Megjithatë, koha e veshur arrë e tij dhe një tjetër pseudonim po aq e mahnitshme - "kubike magjike" që ai dha në përmbajtje të lartë të vitaminës E, dhe, si pasojë, një efekt rinovimin mbi qelizat. Historia e fistikë Fëstëk shpejt pushtuar jo vetëm Iranin, por të gjithë Lindjen e Mesme dhe në brigjet e Mesdheut. Në këtë temë ka edhe një tregim për mbretëreshës Sheba, i cili ndaloi zakonshëm të ngrënë arra në mënyrë të dobishme në ushqim, fistikë duke i dhënë statusin e ushqimit mbretërore.

Mbretëresha e Sheba nuk ishte vetëm Kurorëzua veçantë që hale preferojnë këtë arrë. Mbreti i famshëm Babylonian Nebukadnetsar urdhëroi pemë fëstëk për të mbjellë në kopshtet e tyre varur Babiloninë. Një nga më të respektuar në pronat e lashta fistikë botëror - praktike e tyre dhe pronat e shërimit. Making rezervat ushqimore për afat të gjatë tregtarëve, studiues dhe udhëtarët duhet të marrë ato me ju. Mbajtur ato kohë të mjaftueshme, rruga do të kishte rënë dakord për të trajtuar Sëmundjet shumë, dhe si një ngjyrë fondet ishin edhe të mira. Në fund të mbretërimit të Tiberit fistikë Perandori romak i parë erdhi në Europë (Itali), ku ai u bë i njohur në Spanjë dhe Portugali.


Por në Amerikën e Veriut, ku ata jo më pak të njohura janë vetëm në mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë. Në vendin tonë pemët e para fëstëk ishin mbjellë në Krime pranë qytetit të Sudak. 15 I pari i tyre mbjellë figurë e famshme dhe të shquar në shkencë Pallas. Për fat të keq, pemë të egra aziatike, pavarësisht motit të mirë për ta, i dha të paaftë për të ngrënë fruta. Interesante, fistikë mund të mblidhen vetëm gjatë natës. Kjo është për shkak se pema fëstëk përmes temperaturë më të mirë diellore dhe të lartë lëshojnë vajra esenciale të veçanta erë cila shkakton marramendje të rëndë.

Por kjo nuk është vetëm tipar unik në prodhimin e fistikë. Vetëm këto arra mund të jetë i pjekur dhe i kripur, madje edhe kur ata janë në shell.

Blerja fistikë Këshilla
Fistikë Blerja, mbani në mend se arrë mesatare është mbajtur më pak se një vit, dhe në zero Celsius temperaturës - deri në katër vjet. Ata duhet të jenë të pastër dhe gjithmonë një e treta ose një e katërta e hapur, se është pjekur. Shije e fistikë cilësisë së mirë pak e ëmbël. Në asnjë mënyrë ata nuk duhet të jenë myk ose prishje!
Fëstëk në tavolinat tona Ndoshta shumë më e lehtë për të siguruar një listë të enëve të kuzhinës e cila në asnjë rast nuk mund të jetë fistikë se lista e të gjithë atyre ku ata janë të bashkangjitur.

Ata janë përdorur në prodhimin e djathit, sallam, të gjitha llojet e ëmbëltore. Bashkangjitur janë një shumë e kuzhines aziatike me shpezë, salads, etj Fistikë mund të hani jo vetëm birrë, por edhe me verë të ëmbël apo të gazuar. Për ta bërë këtë, ata nuk janë të kripura, dhe të trajtohen posaçërisht me lëng limoni. Përfitimet e fistikë Ata kanë vitamina dhe minerale të tjera të dobishme, fibër, selen, kalcium, kalium, magnez, mangan, zink, biotin, bakri, niacin, taninet, phytosterols, vitamina B dhe E. fistikë Shumë të mira për njerëzit që vuajnë nga problemet me Sistemi kardiovaskular dhe diabetit. Doza optimale për uljen e sheqerit në gjak dhe nivelin e kolesterolit - nga 10 në 20 nucleoli në ditë.

Ato ndihmojnë dhe sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes, veçanërisht në bronkit serioz dhe madje tuberkulozit. Për ta bërë këtë, një gotë qumësht duhet të valoj 30 minuta mëposhtme përzierje: 2 thata fiq fetusit me dy lugë fistikë copëtuar arra. Hani këtë përzierje rekomandohet të paktën një herë në ditë. Për infeksionet e gojës (stomatit ose fyt i lënduar) rekomandohet pije me bazë arra të veçantë shell. Për të përgatitur tretësirë ​​do të duhet: i grimcuar shkarlupky - 2 tbsp. l., 200 gram vodka. Maintained infuzion 2 javë në një vend të freskët të errët të dëshirueshme.

Në këto rrethana ajo pastaj të ruhen. Pronat e dobishme e fistikë janë jetike për të gjithë studentët dhe njerëzit me ngarkesë të përhershme mendore. Përse? Dhe për shkak të tyre përmirëson funksionin e sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore, në mënyrë të konsiderueshme rrit aktivitetin e trurit, ndjenjën e humbur të lodhjes konstante fizike si vetë zhduken problemet dhe ndërprerje të mëlçisë. Arra nucleolus janë përdorur gjerësisht nga gratë dhe qëllime kozmetike. Kjo është lehtësuar nga vetitë e njohura të fistikë shpëtoj e spote moshës dhe Freckles. Gjithashtu provuar shkencërisht që pas 65 vjetësh njerëzit shpesh humbasin vizionin e tyre për shkak të zeaksatina pamjaftueshme dhe lutein, e cila është më shumë se mund të gjenden në fistikë.

Duke marrë 10-15 arra nucleoli çdo ditë nuk mund të shqetësohen për degjenerim pleqërie e retinë dhe humbja e vizionit.
Fistikë në numrat për 100 gram
Kalori - 556kkal Proteina - 20,27 g Grease - 45,39 g Karbohidratet - 22 gram ujë - 3,91 g Vitamina A - 21 mg B1 - B2 0,87 mg - 0,16 mg B3 -1,30 B6 mg - 1,70 mg B9 - 51 mg E - 2,29 mg C - 5,59 mg Magnezi - 120,9 mg Hekur - 3,91 mg Kalium -1024,99 mg Kalcium - Fosfori 104,9 mg - 489,99 mg zink - 2,19 mg e sodiumit - 0,99 mg
Kundërindikimet për pranim Çfarëdo fistikë dobishme, version ime e faqes nuk e rekomandojmë përdorimin e tyre në sasi të larta sepse proteina arra është një alergjen i fuqishëm.

Në dietën e tyre të përditshme administruar me shumë kujdes dhe në mënyrë rigoroze kontrollin pa tejkaluar nivelet e lejuar. Nëse ju nuk e ndiqni dozen, ju mund të hasni pasoja të tilla, kollitjes dhe teshtitjes, skuqjen e lëkurës, probleme të tretjes. Një tjetër arrë disavantazh është përmbajtja e tij të lartë kalori, kështu maksimal rostiçeri norma ditore nuk duhet të kalojë 30 metra. Kjo është e vërtetë edhe për materialet e botuara në Journal of Clinical Nutrition amerikan, kjo dozë është e mjaftueshme për të parandaluar impotencë, trashje dhe sëmundje kardiovaskulare. Pra, dëm dhe përfitimet e koncepteve fistikë shkojnë dorë për dore. Pra, kemi biseduar për arra fëstëk, pronat e të dobishme dhe contraindications për përdorimin e tyre.

Megjithatë, unë do të shtoja se ajo është shumë e dëshirueshme që fistikë janë ngrënë pritje të veçantë, jo pak e sheqerit në diçka tjetër. Nga rruga, njerëz që duan të krejtësisht të heqë dorë produkteve shtazore mund të zëvendësojnë ato fistikë dispozicion në dozë. Laura,