Pronat e dobishme Pisha Nut


Arra pishe përkasin arra më të vogla. Besohet se kedri përfaqëson fuqinë dhe forcën, dhe frytet e saj të ndihmojë të përcjellë këto cilësi njerëz. Ato përdoren si në formal dhe në mjekësinë popullore per trajtimin e semundjeve te ndryshme. Dhe si ne flasim sot për arra pishe, karakteristikat e bukur, fuqinë e natyrës, bërë atë. Arra pishe kanë një përbërje mjaft të ekuilibruar, e cila karakterizohet nga prania e proteinave, yndyrave, vitamina dhe minerale. Ata janë shumë të ndryshme nga numri tjetër arra të lartë të acideve yndyrore polyunsaturated. Acid më të vlefshme dhe të dobishme konsiderohet linoleik.

Arra pishe janë një pjesë e proteinave janë të larta në aminoacide. Shefi në mesin e tyre - arginine, i cili është i rëndësishëm për rritjen e të gjitha qelizat e trupit. Kështu, pronat e dobishme e pisha arra mund të aplikohet me sukses në dietë e fëmijëve, adoleshentët, gratë shtatzëna dhe njerëzit të brishtë. Në arra pishe përmbajnë vitaminë E, e cila ka një efekt pozitiv në rritjen dhe ruajtjen e ADN-së dhe promovon trashëgim normale. Kur qumështi ky artikull ju ndihmon rritje qumësht prodhohet. Prania e vazhdueshme e vitaminës E në dietë ndihmon në parandalimin e arteriosklerozës. Vitamina B, të cilat janë gjithashtu një shumë e arra pishe, të ketë një ndikim pozitiv në performancën dhe shëndetin e përgjithshëm të sistemit nervor.


Ata janë gjithashtu të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e të gjitha funksioneve të trupit. Arra pishe janë në magazinë dhe minerale të ndryshme. Ata kanë shumë fosfor, dhjetë herë më shumë se sa arra të tjera dhe fara e naftës. Ata janë gjithashtu të pasura me jod, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për ato rajone ku ka një deficit.
Pasi të hahet një grusht arra pishe mund të sigurojë veten normë ditore e mangan, bakër, zink dhe kobalt. Kur përdorni nucleoli në ushqimin e tyre është lehtësisht të tretshëm nga organizmi. Ata kanë fije trashë, e cila lejon përdorimin e tyre në ushqim për fëmijë dhe një dietë të sëmurë dhe njerëzve të brishtë.

Me arra pishe të bëjë vaj, e përdorur për këtë metodë të ftohtë të ngutshme. Tortë të naftës mbetur pasi që ka një vlerë të lartë. Ai është në gjendje për të shtuar forcat e trupit dhe normalizuar metabolizmin. Ajo është përdorur për të bërë desserts, krem, salcat, akullore, ëmbëlsira të ndryshme. Dhunimi-mirë mund të shtohet në desserts, drithëra, djathë dhe drithëra. Pavarësisht përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore polyunsaturated, arra kedri, dhe si pasojë në origjinale të saj, nuk ka kolesterol. Cedar vaj nuk mund të jetë ndezur. Ajo është shtuar zakonisht për enët gatshme - pure patate, supave, salads, drithëra.

Ndoshta përdorimi i saj në formë të pastër - një lugë çaji dy herë në ditë. Ky mjet do të ndihmojë të aktivizuar sistemin imunitar. Vaj i arra kedri të përdorura në prodhimin e optikë të cilësisë së lartë. Mjekësisë tradicionale e di një shumë të mënyrave të përdorni këtë produkt për parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Mjekët konfirmojnë vetitë pozitive të ndikimit të arra pishe në trajtimin e tiroide, vitaminë mangësi, anemi, sëmundje të ndryshme të traktit gastrointestinal dhe sistemin kardiovaskular, sëmundjet e lëkurës, çrregullime të kujtesës, reumatizma, distrofia muskulare, etj janë bërë me arra pishe qumësht.

Për ta bërë këtë, ata janë të ngjyhet në ujë të ftohtë, dhe të insistojnë presion. Ky produkt është i përshtatshëm për alergjitë ushqimore të qumështit të lopës. Për të parandaluar depozitat kripë, formimin gur në veshka dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, përdhes të marrë tretësirë. Plotësoni enë qelqi për gjysmë arra grimcuar imët (së bashku me shell) dhe të mbushur buzë me vodka. Zakuporte dhe ta dërgojnë atë për të mbush për dy javë. Merrni njëzet bie dy herë në ditë. Profilaktike kurs - një muaj. Alkooli tretësirë ​​mund të përdoret për artrit, dhimbje në nyje, reumatizmi. Është e rekomanduar për të marrë një lugë gjelle dy herë në ditë.

Kohëzgjatja e kursit - një muaj apo dy. E njëjta infuzion do të japë një efekt të shkëlqyer në procese të ndryshme inflamatore në gojë. Mix një lugë gjelle e parave në një gjysmë gotë me ujë të ngrohtë. Shpëlarje gojën ose fytit tre ose katër herë në ditë. Fërkim tretësirë ​​alkoolit të lëkurës, ju mund të shpëtoj nga sëmundjet e lëkurës dhe të shëroj plagët e rënda. Nëse sipërfaqja plagë marrë shumë hapësirë, është e rekomandueshme që të bluaj kernelit në shtetin e slurry dhe e vënë atë në krye. Më të mbuluar me letër pergamenë dhe fix fashë. Ndryshimi një paketë në ditë. Për trajtimin e pyoderma, diatez, si dhe qelbëzimit, skuqjen dhe ekzemë përgatisë dush gjerë terapeutik.

Për të gatuaj një kg arra pishe, ngjyhet pesë litra ujë për gjysmë ore. Vendosur orën për infuzion, dhe pastaj derdh supë tensionuar në banjo. Ora Trajtimi - gjysmë ore, të përsëritur dy ose tri herë në javë. Sëmundjet ulcerative, përzierje pjesëve të barabarta të arrë nucleoli me mjaltë natyral. Hani një lugë e përzierje çdo mëngjes, sapo zgjohen dhe para se të shkojnë në shtrat dy orë pas ngrënies. Ky i gjatë dhe me kujdes përtyp atë. Arra pishe janë një nxitës i madh. Konsumi i përditshëm do të ndihmojë në përmirësimin potencë e tyre dhe të rritur epsh.

Pronat e dobishme e pisha arra janë të gjithanshëm në natyrë. Ata kanë veti të veçantë që janë të trajton shijshme ndërsa produkt të dobishëm. Catherine