Kurë dhimbje koke se nëse shtatzënisë


Shumë gra vuajnë nga dhimbje koke të gjithë jetës. Për ta bërë këtë, ka shumë arsye, e cila është shumë më tepër se meshkujt. Por gjatë shtatzënisë për këto arsye dhe të tjera janë shtuar, sepse gjatë shtatzënisë foshnja shumë shpesh kanë dhimbje koke. Pra, ka pasur dhimbje në këtë gjendje shkakton shumë vështirësi. Cila është arsyeja që dhimbje koke se kurë nëse shtatzënia - ky version i faqes ne do të flasim sot. Cila është arsyeja për të cilën dhimbje koke? Një shumë e zakonshme gjatë shtatzanisë në të femrave migrenë.
Edhe në qoftë se gruaja nuk është dhimbje koke shtatzëna me përvojë, por tani ata mund të jenë.

Nuk është sekret që gjatë shtatzënisë trupi i gruas është duke ndryshuar dhe funksionalisht të riorganizohet sistemin e tij. Ndryshimet në reaktivitet të enëve të gjakut është faktori kryesor i dhimbje koke. Në këtë rast, vëllimi i gjakut rritet dhe një rritje në presion deje. Këto ndryshime të ndikojë negativisht në sistemin nervor, duke rezultuar në dhimbje koke të përsëritura. Në tremujorin e parë të shtatzënisë shkaktojnë dhimbje koke mund të jetë hormonet grumbullohen shpejt në gratë në këtë kohë. Si të shpëtoj e dhimbje koke? Më parë, në qoftë se nuk keni qenë shtatzënë, ju mund të pini tableta natyrën antispasmodic për dhimbje koke ka kaluar, gjatë shtatzënisë shumë barnave është i kundërindikuar në mënyrë rigoroze, dhe për këtë arsye duhet të heqin qafe e një dhimbje koke në mënyra të tjera.


Në rastin e përkohshme dhimbje të fytit kokë mund të rezultojë nga overexertion, bashkëngjitni qafë kompresë të ftohtë. Dhimbje në hollin mund të hiqet duke i mbuluar fytyrën me një peshqir të lagur më parë në ujë të ngrohtë. Ose në këtë rast, ju mund të aplikoni një kompresë rreth hundës dhe syve. Ju mund të alternativ midis fasha të ngrohta dhe të ftohta. Ju patjetër duhet të relaksoheni, është mirë që të shtrihem në një dhomë të errët. Frymëmarrja juaj duhet të jetë i thellë dhe i qetë, i matur. Ndonjëherë dhimbje koke lindin nga mungesa e oksigjenit. Në këtë rast, ju duhet shpesh të ecin në rrugë. Nëse dhimbja e shkaktuar nga lodhja, ju duhet të shtrihem dhe të pushoni, gjumin, heq dhimbje koke në disa raste.

Masazh shumë të dobishme për të ndihmuar të relaksoheni. Le të dashurit tuaj ju masazh këmbët tuaja dhe qafën dhe supet. • Acupressure ju mund të bëni acupressure. Ky masazh do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbje koke dhe ju japin forcë dhe kurajo dhe energji. Për të kryer këtë masazh duhet të ndjehen pikën në mes të gishtit tuaj dhe gishtat e indeksit. Duke shtypur këtë pikë, ju duhet të ndjeni dhimbje. Pika e të dhënave masazh në të dy duart, palma nga të dy anët. Një minutë është e mjaftueshme. Gjithashtu edhe për masazh tempujt. • Vajra esenciale në mënyrë efektive në lehtësimin e dhimbjes vajra të ndryshme thelbësore.

Aromas të përshtatshme të agrumeve, kardamom dhe kamomil romake dhe nenexhik. Për ata me presion të reduktuar, vaj lulemine miri të përshtatshme dhe portokalli, përveç naftës e mundshëm të grejpfrut. Nëse presioni është ngritur, zgjidhni vaj e limon ose livando dhe ylang-ylang. Nëse ka ndonjë contraindications për shtatzëni apo një rrezik të mundshëm të reaksioneve alergjike, atëherë sigurisht, këto vajra kur një grua nuk mund të jetë shtatzënë. Pra, gjithmonë lexoni udhëzimet dhe të fillojë përdorimin e një gjalpë me kujdes. • recetave të tjera për lehtësimin e dhimbje koke Nëse një dhimbje koke, ju mund të përpiquni të lidhin shall kreu, dhe në qoftë se ju mendoni se dhimbje koke ishte rezultat i urisë dhe hani atë menjëherë.

Darka është shpesh i nevojshëm, por në pjesë të vogla. Kështu, ju do të mbajë një nivel konstant të sheqerit në gjak. Dhimbje koke mund të shkaktojë produkte të tilla si kafe ose çaj, çokollatë apo djathë, arra apo agrume. Prandaj, dhimbje koke rregullt i sigurt për të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj dhe njoftimin e çdo produkt që ju dhimbje koke. Mos harroni se ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm, por në çdo rast jo sode. Nëse vini re se dhimbje koke janë jo vetëm të vazhdojë, por i shoqëruar edhe nga simptoma të tjera, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj! Më të ecin në ajër të pastër, nuk përpiqet për të theksuar testin, ju mund të jetë vetëm emocione pozitive gjatë shtatzënisë.

Mendime pozitive dhe humor të mirë patjetër do të bëjë që ju të mirë. Sigurisht, hani siç duhet dhe për të eleminuar të gjithë faktorët që nxisin shfaqjen e një dhimbje koke. Rregullat themelore për parandalimin dhe trajtimin e dhimbje koke gjatë shtatzënisë • Së pari, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj nëse dhimbje koke dhe mjeku do të ju përshkruajnë një trajtim të personalizuar; • Së dyti, për të lehtësuar dhimbjen duhet të përdoren vetëm produkte jo-drogës; • Në asnjë rast gjatë shtatzënisë nuk mund të përdoret Analgin, aspirina dhe Nurofen, veçanërisht në periudhën e fundit të shtatzënisë; • Ndryshimi dietën tuaj, të eliminuar atë nga ushqimet që përmbajnë thiamine dhe fenilamino; • Pjesa tjetër shumë i shpeshtë dhe Mëso

që teknikat e relaksimit; • Ecni në ajër të pastër dhe hedh në dhomë në të cilën ju ndodheni; • Mos harroni të merrni pushimet kur punojnë në kompjuterin tuaj dhe të bëni ushtrime të lehta për qafë dhe mbrapa; • Shmangni zhurma, përpiqen për të qëndruar në një atmosferë të qetë dhe të qetë. E pra, tani ju e dini se si për të shëruar veten nëse pesters dhimbje koke. bagirrra123, www. rasteniya-lecarstvennie.ru