Dhimbje koke gjatë shtatzënisë, pilulë që mund të merret


Shtatzënia Zhadan dhe në kohë edhe në gratë e reja dhe të shëndetshme - është e vështirë për të trupit, barrën e rëndë në të gjitha organet dhe sistemet. Dhimbje në çdo fushë është një shenjë e sistemit të balancimit, kështu që gratë shtatzëna duhet të mësojnë për të "dëgjuar" me trupin tuaj dhe e di se si për të trajtuar dhimbjet. Sot tema jonë është "Dhimbje koke gjatë shtatzënisë, pilulë që ju mund të marrë." Shkaqet e dhimbje koke shtatzëna Ka shumë arsye pse një dhimbje koke grua. Megjithatë, disa prej tyre kanë nevojë për vëmendje të veçantë dhe trajtim. 1) shkaku i dhimbje koke gjatë shtatzënisë mund të jetë një shkelje e presionit, hipertensionit apo hipotension.

Nga ana tjetër, hipertension - tension të lartë - mund të shkaktohet nga dështimi i veshkave, dhe hipotension - mangësi hekuri në gratë apo toksikoz në shtatzëninë e hershme. 2) Arsyeja tjetër - ndryshimet në metabolizmin hormonal. 3) Shkelja e të ushqyerit diete gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë një sulm të papritur e dhimbje në kokë. Për shembull, produktet me tyramine të lartë të përmbajtjes fenilamino apo të çojë në pasoja të ngjashme. Grua shtatzënë duhet të marrë kujdesin e arra, çokollatë, avokado, fruta agrume, ruan dhe turshi, kuzhinë japoneze, çaj të zi, kafe, verë e kuqe dhe djathë. Hungry si të papranueshme - një arsye tjetër për dhimbje koke. 4) grua meteosensitivity reagon në një ndryshim në temperaturën e ambientit, presionin atmosferik, mund të shërbejë gjithashtu si një përkeqësim të shëndetit. 5) distonise Veheto-, osteochondrosis qafës së mitrës, përkeqësojnë gjatë shtatzënisë mund të çojë në dhimbje koke.Si ajo është një dhimbje koke gjatë shtatzënisë? Gruaja në pozitë shpesh mundohen migrenë, ngrirë, dhimbje, ndjenja se kreu i "ia plas" është dhimbje e përqendruar në njërën anë të kokës. A mund të torturojnë të vjella, vjellje, reagime nervor dhe acarim ndjerë tringëllimë në veshët, dhimbje në sy. Ndonjëherë ka dhimbje të shoqëruara me overexertion, fizik dhe mendor. Në këtë rast, kreu tërheq "luajtur" dhimbja është tërhequr karakterin. Në çdo rast, shtëpia e gruas "në pozitë" duhet të jetë një pajisje për matjen e presionit të gjakut kështu që ju mund të aplikoni menjëherë me mjekun tuaj nëse rezultatet e matjes janë jashtëzakonisht të larta.

Si për të trajtuar dhimbje koke në shtatzëni? Për fat të mirë, pilula dhimbje koke shtatzënë mund të jetë një mjek. Në gjysmën e parë të pilulave shtatzënisë përgjithësisht e ndaluar. Në gjysmën e dytë të shtatzënisë, placenta fillon të luajë rolin e pengesë natyrore mbrojtëse dhe disa lloje të drogës nuk do të depërtojnë nëpërmjet saj për fëmijën. Gjatë kësaj periudhe, për të hequr dhimbje gjatë shtatzënisë mund të marrë tableta paracetamol për foshnjat. Por është më mirë për të pirë pilula vetëm si mjetin e fundit, dhe në vend të tyre - të gjatë të ecin në ajër të pastër, vazhdoi të pushoni në heshtje dhe në mënyrë të barabartë jetojnë, hanë rregullisht dhe kryejnë pjesshëm dakord me ushtrimin mjeku.

Në thelb, mjekët zakonisht përpiqen që të përmbahet nga trajtimi mjekësor në periudhën para lindjes dhe gjatë laktacionit, dhe për këtë arsye të rekomandojë ilaçe jo shumë aktive tradicionale që janë testuar shtatzënë tjetër. Për të lehtësuar dhimbje koke duhet të fshij kokën, qafën dhe pjesën e sipërme të "ve" breg (ose vendin e prapme e sipërme) me një melhem të këndshme të ngrohjes për erë shtatzënë apo nuk ka erë. Ju mund të përdorni vaj të parfumuar ngrohjes-fërkim për foshnjat. Bluarje duhet të shoqërohet nga një masazh ose vetë-masazh. Nevojë këmbët kile të balsam masazh "Golden Star" dhe veshin çorape pambuku pa çamçakëz për të shmangur compression e venave në këmbë.

Grua shtatzënë mund të gënjejë dhe të shtrihen horizontalisht, tucked nën qafën e tij dhe gju trashë jastëk-rollers. Një filxhan çaj i zi me sheqer gjithashtu do të ndihmojë në përmirësimin e mirëqenies kur presion. Në mënyrë të ngjashme, në qoftë se presioni është i ulët dhe ju duhet të marr atë - të hani diçka të kripur. Siç dihet, kripë rrit tensionin e gjakut. Nëse dhimbje koke ndodh për shkak të presionit të shpeshta të lartë, të ulët sasinë e kripës në dietë për të minimale pika të nevojshme dhe të presionit. Kjo dhe dhimbje koke - të kalojë! Si të Këshillit thonë se jetojnë dhomë ku shtatzënë duhet të jetë transmetuar edhe pirja e duhanit të afërmit duhet të gjithë periudha e shtatzënisë dhe laktacionit shkojnë për të pirë duhan në ballkon ose jashtë për të pirë duhan shqetësuar për të pasur një fëmijë.

OlgaW,