Dhimbje koke gjatë shtatzanisë, ushqyerjes me gji, trajtim për Popullit


Për fat të keq, një shumë e grave shtatzëna dhe lactating janë të ballafaquar me problemin e dhimbje koke. Fakti që në këto kohë të shpëtoj prej tij është me anë të mjeteve juridike popullore, që nga përdorimi i shumë drogave kundërindikuar në këtë kohë. Kjo vlen veçanërisht për gratë shtatzëna. Shumë tableta konvencionale për dhimbje koke mund të ndikojë në zhvillimin e fetusit. Dhe nënat pleqsh janë duke bërë përpjekje të konsiderueshme në këtë drejtim, kështu që të marrë një pilulë sa shumë janë në mëdyshje. Pse aq shpesh dhimbje koke gjatë shtatzënisë, gjidhënies - trajtimin e mjeteve juridike popullore për këtë gjendje, ne do të diskutojmë tani në faqen www.


rasteniya-lecarstvennie.ru. Dhimbje koke në shtatzëni Gjatë shtatzënisë, trupi shtatzënë nëna është ndryshimet shumë të ndryshme që shpesh shkaktojnë përkeqësimin e shëndetit. Shpesh gjatë kësaj periudhe dhimbje koke. Kjo mund të jetë për shkak të stresit, lodhje, mungesë të gjumit për kujtesë, pagjumësi. Ndikojnë dukuri e dhimbje koke mund të jetë një ndryshim drastik i motit, dritë shumë të ndritshme, të shëndoshë me zë të lartë, uri, ajri shumë i thatë ose tym-mbushur. Edhe çokollatë të preferuar mund të shkaktojë gjendjen e sëmundjes. Gjithashtu kreu do të bien të sëmurë pasi të hahet arra, ushqimet pikante orientale, fruta agrume, banane, kafe, verë, etj Gratë shtatzëna në ndryshim dukshëm hormonet.


Për shkak të kësaj, nuk janë sulme migrenë. Sidomos karakteristikë e këtij shtetit për tremujorin e parë. Në muajt e ardhshëm migrenë nuk rëndon aq grua. Situata është e komplikuar nga fakti se gratë shtatzëna nuk mund të marrë një shumë të barnave që suppresses sulmeve të tilla. Për shembull, popullor dhe Nurofen Aspirina mund të shkaktojë keqformime fetale, hemorragji. Drogës Ergotamine mund të shkaktojnë kontraktimet e mitrës, propranololi ngadalëson zhvillimin prenatal. Dhimbje koke në fëmijë në gji Presidenti mund të jetë i sëmurë dhe kur gji. Si në shtatzëni, fëmijë në gji kufizuar në mënyrë të konsiderueshme në zgjedhjen e drogës.

Shumica droga kimike të ndikojë negativisht në shëndetin e foshnjës. Përveç kësaj, pas lindjes, gratë e reja thjesht nuk kanë kohë për vizita të shpeshta mjeku. Një fëmijë i vogël vazhdimisht ka nevojë për vëmendje. Për shkak të kësaj, ka mungesa të shpeshta të gjumit, ankth emocional. E gjithë kjo çon në një shtet të sëmundjes. Shpesh dhimbja është e moderuar me intensitet të ndodh në mënyrë sporadike. Shumë gra të krahasojnë atë me të luajtur, shtrëngimi kokën. Zakonisht trajtim duke përdorur qetësues, ju lutem. Më të popullarizuara të këtyre është analginum. Por shumë vende kanë ndaluar përdorimin e tij. Ky medikament ndikon negativisht procesin e veshkave dhe të formimit të gjakut, madje mund të shkaktojë shok anafilaktik.

Prandaj, ajo është rreptësisht e ndaluar për gratë shtatzëna dhe lactating. Ky produkt është pjesë e painkillers të tjera të njohura të tilla si pentalhin, tempalgin, sedalhin dhe disa të tjerë. Në këshillën e një doktori nënat pleqsh mund të marrë Panadol, Efferalgan dhe Kalpol - ata janë më të pafajshëm për ta dhe fëmijën. Si të jetë në këto situata, shtatzënisë, fëmijë në gji, sepse dhimbje koke nuk mund të qëndrojë? Kjo mund të ju, ilaçe të thjeshta, efektive dhe të përballueshme tradicionale të ndihmojë. Nëse ju keni një dhimbje koke, hedh dhomë dritaret të errëta dhe të shtrihem në heshtje 40-60 minuta.

Ajo do të jetë shumë e mirë në qoftë se ne mund të bie shkurtimisht në gjumë. Gjumë afatshkurtër domosdoshmërisht t'ju shpëtojë nga dhimbje koke. Nuk do të lehta masazh e kokës. Ju mund të vënë një copë akull, të vendosur në një qese plastike në pjesën e prapme. Ju mund të provoni të fort lidhin një shall kreu apo shall leshi. Përballja me gjendjen e sëmundjes ndihmojë disa bimeve. Infusions dhe decoctions e mentes, ca balsam, oe limon, u rrit hips - të ndihmojë të zbutur dhimbjen. Nëse ky kusht është shkaktuar nga presioni i ulët, filxhan medium pije brewed çaj të ëmbël. Në çdo rast, të lënë mënjanë rastin dhe të përpiqen për t'u çlodhur.

Ndrysho frymarrjen tuaj. Mundohuni të bëni gjashtë shkurtër stomakun breaths cekët. Psherëtimë të bëjë më të gjatë. Mendoni për ngjarje të këndshme, buzëqeshje në heshtje. Nëse dhimbje koke vazhdojnë, ajo mund të hiqet me mustardë, të vënë në qafë. Që nga përdorimi i drogës gjatë shtatzënisë dhe fëmijën gji është shumë i kufizuar para se të pranojë, ose që pilula dhimbje, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ju mund të shihni një homeopat mjek. Specialist do të ju rekomandojmë për trajtime jo-drogës që nuk kanë efekte negative në fëmijën tuaj. Këto mjete përfshijnë akupunkturë dhe Aromatherapy.

Megjithatë, para se të përdorni ndonjë vajra esenciale duhet të diskutoni këtë me mjekun tuaj. Disa vajra esenciale është e kundërindikuar absolutisht në shtatzëni. Këto përfshijnë vaj kedri, kamomil, arborvitae, kopër, borzilok, mirrën, borzilok, nenexhik, i urtë dhe disa të tjerë. Për fëmijë në gji, këto vajra janë të sigurta. Por në vend të përdorimit të Aromatherapy, të sigurt presion vdekje. Nëse një dhimbje koke për shkak të presionit të reduktuar, përdorni vaj e portokallit, qitros dhe lulemine. Me presion në rritje