Glyukofazh përdorimit të gjatë, udhëzimet për përdorim, analoge, efekte anësore, contraindications


Medicines Glyukofazh gjata trajtoj drogë hypoglycemic afat-vepruar. Substanca aktive është një hidroklorid metformin medikament. Metformin ka shumë sinonime të përdorura në trajtimin e diabetit të shkallës së dytë është një Organizata Botërore e Shëndetësisë si një mjekim thelbësore. Le të flasim për të në lidhje me atë që është Glyukofazh gjata, përdorimi, udhëzimet për përdorim, analogë, efekte anësore, contraindications të këtyre barnave.
Mekanizmi i veprimit Gjatë Glyukofazh drogës zvogëlon përqëndrimin e glukozës në gjak duke penguar gluconeogenesis (formimin e sheqerit në mëlçi).

Nëse, për shembull, në pacientët me diabet të tipit të dytë gluconeogenesis mësipërme nivele normale tri herë, mënyrë para nesh është në gjendje për të reduktuar këtë shifër me një të tretën. Efekti i drogës pozitiv mbi ndjeshmërinë e insulinës, duke e bërë më pak thithjen e glukozës nga trakti gastrointestinal, rrit oksidimi i acideve yndyrore. Drogës zvogëlon përqendrimin e kolesterolit dhe densitet të ulët lipoprotein, thyroglobulin. Lejon gjithashtu të zvogëlojë dhe të stabilizuar peshën e pacientit. Në mungesë të insulinës nuk shfaq efekt terapeutik se nuk shkakton hypoglycemia. Studimet kanë treguar drogës mund të zvogëlojë glukozës në gjak me 20%.


Farmakokinetika Që Glyukofazh trajtuar gjatë vepruar drogë - thithjen metformina është më i ngadalshëm. Përqendrimi maksimal i tij vjen në 07:00. Futje e ushqimit nuk ndikon bioavailability e drogës. Gjatë Glyukofazh jo metabolizuar nga organizmi. Drogës është excreted nga veshkat, urinë. Në rastet e dështimit të veshkave rrit përqendrimin e drogës në plazmë. Indikacionet Kryesor dhe tregues i vetëm për përdorim është trajtimi i diabetit mellitus tipi II, shpesh në njerëz mbipeshë. Medikament mund të jetë një pjesë e trajtimit kompleks, dhe mund të veprojë monoterapinë.

Kundërindikimet Glyukofazh të gjatë Drogës është kundërindikuar në njerëz me sëmundje të veshkave kronike, mëlçisë dhe mushkërive. Gjithashtu Kundërindikimet për të drogës është alkoolizmi dhe infarkt akut miokardi. Përveç drogës nuk është treguar për precoma diabetik, gjendje kome, ketoacidosis, Coma hyperhlykemycheskoy, dehidratim, laktatatsydozu, dietë reduktuar kalori, të vogla shtatzënisë moshe. Nuk mund të jetë një mbindjeshmëri contraindication të drogës. Me përgatitje të kujdesshëm administrohet në pacientët e moshuar, dhe njerëzit që bëjnë punë të rënda krahu. Nëse keni nevojë për trajtim të drogës Glyukofazh gjatë, gjatë laktacionit - duhet ndaluar dhënien e gjirit.

Aplikimi Glyukofazh të gjatë Drogës është në dispozicion në pllakat e 500 dhe 750mh. Se si të bëjë Glyukofazh në manual. Gjegjësisht, pllakat janë marrë me gojë pa përtypet, ujë të pijshëm. Para të drogës 1 g / ditë - të marrë tableta gjatë darkës, 2P / ditë - gjatë mëngjes dhe darkë. Është e rekomanduar për të marrë pllakat me ushqim. Doza fillestare - 500 mg / ditë (750mh / ditë). Pas 10-15 ditësh, rrisin dozën përgjysmë. Në varësi të nivelit të glukozës në gjak mund të rritet gradualisht dozën në maksimum - 4 tableta / 500 mg (3tab / 750mh). Para se të drogës në kombinim me insulinë, të marrë 1 tab në ditë dhe doza insulinë rregullohen sipas testeve të gjakut.

Drogës është marrë pa ndërprerje, çdo ditë. Në rast të dozave të humbura - nuk e dyfishojë sasinë e drogës, të marrë pilulën tjetër në kohën e zakonshme, tregoni pritje të kalojë mjek. Pacientët e moshuar me veshkë të dëmtuar në doza rregullohet në varësi të vlerësimit të funksionit renal Side Effects Manuali i tregon se mund të shkaktojë një ndjenjë e shije metalike në gojë, të përzier, të vjella, diarre, dhimbje barkut, humbje e oreksit, kruajtje, koshere, marramendje, frymëmarrje të shpejtë, zhvillimit gjendje kome. Dhe kjo nuk është e gjitha efektet anësore. Një listë e plotë është në dispozicion në udhëzimet zyrtare.


Udhëzime të veçanta për pranimin
Udhëzimet për përdorim sugjeron se të drogës është dhënë vetëm pas vlerësimit të veshkave duhet të jetë rregullisht monitoruar nivelin e kripë e acidit laktik në gjak. Nëse simptomet trajtim laktotsidoza ndalesa. Për laktotsidoza dyspnea harakterany acidotic, dhimbje barku, hipotermi ndjekur nga koma. Ajo mund dhimbje të muskujve gjithashtu shfaq, dhimbje barku, dhimbje barku dhe gjendja e keqe e përgjithshme. Provokojnë laktotsidoz mund nekotntroliruemyy diabet, konsumit të alkoolit, ketosis, dështim të mëlçisë, uria. Kur ndonjë dukuri simptomë laktotsidoza më e mirë për të ndaluar marrjen e pilulës Glyukofazh të gjatë dhe të kërkoni këshilla mjekësore.

Në kirurgji, djegiet apo trauma, dhe në rastin e sëmundjeve infektive mund të kërkojë anulimin e drogës.

Mbidozë
Mbidozë i rëndësishëm mund të shkaktojë laktatsydozu. Në rast të mbidozë, shtrimin në spital është e nevojshme për vlerësimin e pacientit. Trajtim më efektive është hemodializë.
-
Ndërveprimet me droga të tjera
Drogës është kundërindikuar me mjete të jodit renhenokontrastnymi. Mos e merrni alkool dhe drogë së bashku me etanol. Është e nevojshme që të përqëndrohet dhe të rregulluar dozën kur administrohen në të njëjtën kohë me nifedipinë, drogës cationic, beta 2-agonist, dhe frenuesit ACE, diuretike, Danazol, chlorpromazine, droga hormonale dhe sulfonilureas, acarbose, insulinë dhe salicylates si.Kushtet largohen nga farmacitë
Drogës është shitur vetëm me recetë.
Ruajtje Drogës rekomandohet të ruhen në temperaturë dhome, nga të qasjes së fëmijëve, larg nga lagështi, dritës dhe nxehtësisë. Analoge Glyukofazh të gjatë Hliminfor, Siofor 500 Formetin, Metformin-Richter, Siofor 850 Formin Pliva, Metfohamma 1000, Bahomet, NovoFormin, Metformin, Sofamet, Glyukofazh, Metfohamma 500, 850 Metfohamma, Metadien, Lanzherin, Metospanin, Metformin, BMS, Siofor 1000, Hlikon , Hliformin, Metformin-Teva Brandy,

0%
AOstavte ju lutem komentet tuaja më poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!