Kuqe murriz gjak - përgatitje, receta kombëtare, shtatzënisë


Përshkrim.
Medicinale murriz barishte gjak-kuq - një pemë e vogël degëzuar ose shkurre deri në 4 metra. Ajo i takon familjes Rosaceae. Shoots bimët kanë spikes gjatë mprehta në gjatësi 2,5-5 cm. Peristolopastnye lë, alternativ, diferencë serrate, stipules kososerdtse-dukshme apo drapër. Kone janë të mëdha, të shumta, corymbose. Lulet janë të bardha, të vogla, me anthers purpurt dhe pesë petals. Fruta është sferike me një diametër prej 1 cm, koral-kuqe, me 1-5 fara brenda. Ajo lule maj-qershor, frutat piqen në fund të gushtit. Mësoni më shumë rreth shkurret mund nga artikullin "Murriz të kuqe të gjakut - përgatitje, recetave kombëtare, përdorimi në shtatzëni" Përhap Murriz rritet në Lindore dhe Perëndimore Siberi, Rusi Evropian, në floodplains e lumenjve, pyjeve-stepe dhe zonat stepë në zonën pyjore, edges pyjore në pyjet redkostoynyh thatë, glades.

Murriz - korrje Barishte lule murrizi janë korrur në mot të thatë, pasi vijnë vesë. Kjo është fillimi i lulëzuar, kur disa lule nuk janë hapur. Pas mbledhjes së të kërkuara përhapur menjëherë nga lule murrizi thinly për tharje në një dhomë të ventiluar mirë apo të derdhur. Berries murrizi janë korrur kur plotësisht pjekur dhe e tharë në një tharës, në një temperaturë prej 40-50 C. mbaruar materialeve të papërpunuara janë të ndara nga gjeth dhe papastërtitë e tjera të proveivayut. Raft lule murrizi - 2 vjet, dhe barishte fruta - deri në 8 vjet. Përbërja kimike e bimëve Manaferrat murriz përmbajnë carotenoids, oleanolovuyu, limon, kratehusovuyu, ursolic, hlorohenovuyu, acidet kafe, vajra yndyrore, taninet, choline, pektin, vitamina, sheqerna, flavonoids dhe komponimet e tjera.


Në lule të pranishëm carotenoids barishte, flavonoids, acetilkolinës, choline, vaj esencial, acide organike. Pronat farmakologjike Murriz rregullon rrahjet e zemrës, rrit rrjedhjen e gjakut në zemër dhe e forcon zemrën. Murriz ul normën e zemrës, dilates enët e gjakut të trurit dhe të enëve koronare, zbut sistemin nervor qendror, zvogëlon rezistencën e mureve kapilar. Ajo ka një efekt relaksues mbi muskujve të butë dhe në këtë mënyrë ul presionin e gjakut. Kërkesë Qëllimet murriz mjekësore është përdorur nga mjekët recetë. Në ditët e sotme, gjak-kuqe murriz është përdorur gjerësisht në sëmundjet e sistemit nervor dhe kardiovaskulare qendrore.

Medicines nga Bimët lëshuar pectoris, dridhje atrial, tensionin e lartë, anhyonevrozah, neurozë klimaterike, në arteriosklerozës përgjithshme dhe Sëmundjet të tjera. Droga murriz zgjerohet enët e gjakut, duke treguar një efekt stimulues në zemër, duke ulur përqendrimin e kolesterolit në gjak. Prandaj, ata janë këshilluar për atherosclerosis, dështimi në të moshuarit, çrregullime funksionale të aktivitetit kardiak. Murriz - receta tradicionale Infuzion i luleve murriz 1 tbsp. lugë murriz lule pour 1 filxhan ujë të valë. Pastaj ndezur në një banjë me ujë të valë për një çerek ore.

Dhe të ftohtë për 45 minuta në temperaturën e dhomës. Rezultuar zgjidhja u filtruar përmes garzë, lëndëve të para shtrydh. Infuzion përgatitur të sjellë në vëllimin e parë të ujë të zier cool. Pini 2-3 herë në ditë me 1/2 filxhan gjysmë ore para ngrënies. Infuzion e lule murriz në hipertension, marramendje 1 tbsp. lugë lule murrizi derdh 250 ml (1 filxhan) e ujë të valë. Insistojnë gjysmë ore, pastaj thahet. Merrni tri herë në ditë për 1/3 filxhan. Infuzion i murriz 1 h. Lugë manaferrat derdh 250 ml ujë të ftohtë mbi ngrohjes mesme dhe të sjellë një çiban. Dërgo infuzion për të ftohur dhe pastaj tendosje atë.

Pini 1 lugë gjelle para ngrënies 2-3 herë në ditë. Infuzion i murriz me dobësi të përgjithshme, pagjumësi 25g Murriz Berry krijoj 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 04:00 në një termos, dhe pastaj filtruar. Merrni ushqim në një filxhan çerek 3-4 herë në ditë. Infuzion i murriz në klimaterike neurozë 1 tbsp. Manaferrat lugë e murriz derdh 250 ml ujë të valë. Insistojnë në gjak-kuqe berries frutash në një vend të ngrohtë për 02:00, filtër. Merrni para ngrënies tre herë në ditë për 2 lugë. lugë. Murriz tretësirë ​​10 g të frutave grimcuar e murriz derdh 100 ml 70% alkool. Mbush për dy javë, pastaj tendosje.

Pini para ngrënies 3 - 4 herë në ditë 20-30 pika. Contraindication Gjak-kuqe murriz është i kundërindikuar për përdorim në veshkave të rënda ose çrregullime kardiake etj
iyalnosti. Gjithashtu nuk rekomandohet për përdorim gjatë shtatzënisë dhe murriz gjatë gji me gji fëmijën. Alexander,