Murriz dhe pronat e saj në trajtimin, të ushqyerit, cosmetology


Murriz Rose takon familjes dhe janë të përhapur në të gjithë Euroazi në latitudes qendrore. Ai ka më shumë se një mijë vjet, është i njohur për vetitë e saj shëruese. Aplikoni ata filluan në e lashtë Greqi shkencëtar i lashtë grek Feostat. Në ditët e sotme, bimëve është gjithashtu nuk harrohet, kështu që le të flasim rreth asaj se si të përdorin murriz dhe vetitë e saj në trajtimin, të ushqyerit, cosmetology. Murriz rrumbullakëta manaferrat (rreth 1 cm në diametër) dhe ka mish shijshme. Në gatim, ajo është përdorur në të freskëta ose të përpunuara në bllokime dhe ruan, brewed si një çaj. Fruta të thata janë tokë dhe pastaj shtuar në brumë dhe pasta apo zëvendësim i kafe dhe çaj.

Kur bluaj pjekur murriz dhe përzierje me mjaltë dhe vezë e verdhë veze, ju mund të merrni një maskë që i jep elasticitet lëkurës dhe zbut enët e gjakut në të. Dhe e gjithë kjo për shkak se përbërja kimike e frutave murriz përmban pektin, feostiny, acide yndyrore, limoni dhe tartaric acidet, flavonoids, glycosides (viteksyn, saponaretin), choline, biozidom prototsianidin, dhe acidet triterpene phenolcarbonic, acetilkolinės, trimetilholin, vaj yndyror, 6-sitosterol, vitaminë C (90 mg), E (2 mg), P, beta-karotene (14 mg), mikro dhe makro. Nga rruga, një mesatare prej 100 gram murriz përmban rreth 54kk.


Shërimi pronat e manave murriz Përveç kësaj, murriz ka shërim pronat. Më shpesh ajo është përdorur thjesht si një masë parandaluese për sëmundje të ndryshme, sëmundjeje, dobësinë e shtetit. Çaj Hawthorn ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të tilla si degjenerimit muskujve të zemrës dhe sklerotycheskoe ndryshimin e enëve të zemrës. Gjithashtu pini atë njerëzit të ndjehen mbingarkesë të vazhdueshme për të shmangur përkeqësimin e trupit dhe zemrës. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Por në mënyrë për të kuruar zemrën sëmundje kërkon trajtim afat-gjatë, dhe në disa raste, plotësim me jetën murriz.

Manaferrat e saj të përdorimit ka një efekt pozitiv mbi njerëzit që kanë përjetuar një infarkt miokardi. Kjo do të përmirësojë ushqimin e muskujve të zemrës dhe stabilizon funksionimin e enëve, normalizes presionin e gjakut. Kjo është veçanërisht e dobishme për njerëz të moshuar me shëndet të dobët për shkak të mbështetjes së tyre, të forcojnë formën e tyre fizike. Mjekësi zyrtare nuk është Perdorimi pazakontë e substancave të tretura dhe ekstrakte nga fruta dhe lulja e murriz per trajtimin e semundjeve te sistemit nervor dhe kardiovaskulare, shërimin nga sëmundjet serioze. Në ekstrakt të lëngshme e murriz është një sasi të madhe të drogës, por ata nuk mund të blejnë, sepse çaji me manave të freskëta do të punojnë jo më keq.

Por mos prisni rezultate të menjëhershme as nga ai ose nga droga farmaceutike. Murriz, pronat e tij terapeutike nuk mund të japin një efekt të menjëhershëm mbi shëndetin, dhe për këtë arsye për të përmirësuar dhe normalizuar gjendjen e vet të duhet kohë pritja e tyre. Nuk është çudi që në Lindjen e thonë dobësuar sa kohë në sëmundjen e trupit para se të trajtimit, dhe të njëjtën sasi e kohës ajo do të marrë për të përfunduar dëbimin ... Kundërindikimet Murriz Para se të përdorni droga murriz, duhet të dini se mbidozë e tyre mund të shkaktojë nauze, të vjella, presion gara, rrit normën e zemrës. Kjo është veçanërisht e dëmshme për njerëzit me sëmundje të zemrës.

Murriz kundërindikuar edhe në sëmundje të tilla si dystonia enëve të gjakut, hipertension, atherosclerosis, takikardi, pagjumësi, tihiaritmiya atrial, rreh, tirotoksikozë, astenonevrotychnyy sindromi dyhitalisna dehje, sindromi menopausal. Më vete të fokusohet në përdorimin e murriz në shtatzëni. Shumë njerëz mendojnë se përdorimi i bimëve është gjithmonë e dobishme dhe të padëmshme. Për fat të keq, ajo nuk është. Kur shtatzënia është e kundërindikuar pijeve që përmbajnë kafeinë, të tilla si çaj dhe kafe. Ata mund të shkaktojë të vjella në gratë shtatzëna, hedhje presion, norma e zemrës, alergji. Në shtatzëni mund të marrë vetëm një çaj të dobët Brew jeshil sepse ajo përmban gjysmën e shumës së kafeinë sesa çaji i rregullt i zi ka veti antibacterial, diuretik, duke luftuar me gurë në veshka.


Gjithashtu, ndonjëherë ju mund të krijoj murriz, duke e përdorur atë në doza shumë të vogla për të luftuar pagjumësi dhe si një masë parandaluese për udhëzimet e mjekut. Dzhashimov Ruslan, www.rasteniya -lecarstvennie.ru