Pronat balte medicinale dhe aplikacionet duke përdorur njeriun balta


Njerëzimi ka qenë prej kohësh i njohur me vetitë shëruese të balta. Në kohët e lashta ajo është përdorur jo vetëm për të bërë enët, por edhe për qëllime mjekësore. Egjiptianët e përdorur këtë produkt në balsamimin, dhe shkencëtarët e lashtë dhe mjekët përshkruajnë balta, foli për fuqitë e saj shëruese. Mjeku njohur Russian Botkin përdoret sukses për trajtimin e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, sëmundjes Graves, crregullimeve te sistemit nervor. Balta Sot është përdorur gjerësisht në mjekësinë zyrtare dhe alternative, ajo është përdorur për të eliminuar çështjet kozmetike. Siç mund ta shikoni, përdorimin e balta të madhe, kështu që le të flasim më shumë për atë që është balta, pronat medicinale dhe aplikacionet, përdorimin e balta për qëllim të shëndetit të njeriut.

Çfarë është balta e duhur? Ky shkëmb gjobë-trashë sedimentar, plastike kur i lagësht dhe një formë të thatë pluhur. Minerale argjilore të përbëhet montmorillonite, kaolinite ose aluminosilicates tjera layered. Përmbajtja e tij mineral është aq e ndryshme se ajo është e krahasueshme vetëm me atë të fruta ose perime. Ajo mund të thithin toksina dhe carcinogens, duke pastruar trupin. Në përmbajtjes së lartë argjilore të silikonit dhe alumini, ajo përmban kalcium, magnez, oksid hekuri, dhe oksidet e tjera, ajo është edhe dioksid titaniumi. Ajo përdoret shpesh për trajtimin e aterosklerozës, tuberkulozit dhe skleroza multiple edhe eshte shkak të përmbajtjes së lartë silikonit.


Argjila ndahet në llojeve të ndryshme në varësi të ngjyrës e cila përcaktohet nga një rritje në prani të së kripërave dhe komponentëve të tjerë. Kjo përcakton gamën e përdorimit. Në balta blu të lartë në kobalt dhe kadmium. Ajo është përdorur më shpesh për qëllime mjekësore. Në të kuqe - kaliumit dhe të hekurit. Këto substanca ajo punon edhe në joints, muskujt dhe shpinë. Kryesisht përdoret për aplikimet. Në shumë hekur gjelbër ngjyra dhe bakër. Ajo është e përshtatshme për trajtimin e tumoreve të mëlçisë dhe pankreasit. Ajo trajton lëkurës me vaj dhe flokët. Në një shumë të zezë dhe ngjyrë kafe të errët e hekurit dhe karbonit.

Ajo është përdorur në industrinë kozmetike. Në të verdhë - hekur squfuri, natriumi ferric. Për shkak se ajo fasha dhe banjot bëjë për nyje dhimbshme. Ajo gjithashtu trajtojnë skuqjen e lëkurës dhe celulitin. Pronat e argjila të varet nga madhësia e grimcave. Ata kanë aftësi të madhe adsorption, sipërfaqja e të cilit është rreth 80 metra katrore per gram. Madhësitë e grimcave dhe pronat e tyre janë të lidhura direkt me origjinën e një balte. Adsorption High lejon balta për të absorbuar toksina shumë elemente kalbur acide të dëmshme. Ajo është përdorur për të trajtimin e tumoreve, të dy beninje dhe malinje.

Ka një teori që duke aplikuar balta mund të ndikojë pozitivisht në biofield njerëzore. Për trajtimin e përdorur kryesisht balta blu. Jashtë përdorimi i tij është radiculitis, artrit, sëmundje të muskujve dhe tendons për Sëmundjet e lëkurës, parregullsi menstruale, prostatitis dhe ftohjet. Kështu ajo mund të përdoret edhe për sëmundje kronike dhe format akute të sëmundjeve. Clay dhe përdoret për kremra, dhe trupi përfundon, dhe fërkime. Vendoseni atë në trashësi lënduar tjegull vend në gjysmë deri në dy inç. Kështu ajo mund të jetë i ftohtë, të ngrohtë ose pak të nxehtë në varësi të sëmundjes.

Për shembull, argjila ngrohtë përdorur në të veshkave, mëlçisë dhe nyjeve. Dhe në qoftë se ju trajtoni abscese - imponim rekomandohet fasha me balte dhe uji ta zëvendësuar rregullisht. Ndonjëherë ajo është e rekomanduar për të përdorur pluhur balta. Ajo është përdorur edhe si pluhur baby dhe shërimin plagë. Clay mund gjithashtu të përdoret për ujitje në sëmundje të ndryshme të sistemit të femrave urogjenital. Në këtë rast ajo është marrë 3-4st lugë per gallon e ujit. Ky ujë duhet të ngrohet në temperaturën e trupit. Në trajtimin e balta mund të përjetojnë një përkeqësim serioz. Por shpesh ato nuk kërkojnë ndërprerjen e terapisë, por vetëm tregojnë jashtë toksinave nga trupi.

Në disa raste, ne rekomandojmë duke marrë banjot me të.
Ata mund të ndihmojë me reumatizma, artrit dhe anemi. Ata emërohen në rastet kur banjot radioaktive janë të kundërindikuar për disa arsye. Trajtimi i balta bërë mirë në lidhje me ushqim diete, masazh, dousing, sunbathing, Aromatherapy dhe këmbë reflexology. Ka metoda e përdorimit të brendshëm, e një balte. Për këtë është e mirë për të marrë të gjithë copë, me yndyrë, pa papastërtitë. Me pranimin e saj në sjelljen terapi e atherosclerosis, sëmundjet e ndihmon tretjen e ushqimit sistemit, veshkat, mëlçisë, tëmthit, gjakut dhe lëkurës.

Topa balte - një zgjidhje e shkëlqyer për sëmundjet e dhimbjes gojës dhe dhëmbëve. Ata duhet vetëm të thith dhe migrojnë në gojë. Clay është e madhe për ujë. Për ta bërë këtë, të marrë një pjesë për litër të ujit. Pastaj ju duhet një enë me ujë mënjanë dhe le të qëndrojë për disa orë. Të jetë i sigurt - balte përthith në vetvete të gjitha toksinave dhe helmet. Clay është gjithashtu përdoret gjerësisht në industrinë kozmetike. Ajo është përdorur për kujdesin e të gjithë trupit, pastrim gatim dhe maska ​​rinovimin. Kjo maskë mund të bëhet me duart tuaja, përziejnë atë në një gjendje të paste me lëng kastravec dhe ujit.

Duke rezultuar në masë të aplikoni në fytyrë dhe të lënë të thahet plotësisht. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Kjo maskë do të pastron, forcon dhe kalori. Por nuk e bëjmë atë më shumë se një herë në javë. Në përfundim, përmend e përdorur balta për të ruajtur të mbjellat e perimeve. Shumë cirk para hedhjen karrota, patate për ruajtjen e frutave të zhytur në një masë e butë argjilore. Pastaj, pas tharjes perime është krijuar rreth filmit mbrojtëse. Praktika tregon se kulture është i përpunuar kështu një periudhë më të gjatë. Siç mund ta shikoni, përdorimin e balta ka një shumë të opcioneve dhe mundësive. Pronat e saj kurative të lejuar për të trajtuar, sepse ajo ka praktikisht nuk ka contraindications, kështu që përdoret me sukses në fusha të ndryshme të shkencës mjekësore, ajo mban kulture, ajo mund të kujdeset për bukurinë e lëkurës tuaj.

Përfundim - Clay larmishme dhe definitivisht e dobishme! Catherine