Hipotension - terapi bimor në fëmijët dhe të rriturit


Hipotension karakterizohet nga presioni i ulët i gjakut (presion në meshkujt është -... 100/65 mm Hg Art, Femrat -. 95/60 mm). Sigurisht, trajtimi mund të zgjedhë vetëm një kardiolog në bazë të hulumtimit, të shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe mirëqenien. Por gjithashtu ekzistojnë edhe tretmane efektive për njerëzit që mund të jenë shumë të dobishme në kryerjen e terapisë. Le të flasim për ta në mënyrë të detajuar dhe të konsiderojnë masa parandaluese presion të reduktuar. Tema jonë sot: terapi hipotension bimor në fëmijët dhe të rriturit. Pse hipotension? Hipotension mund të ndodhë në njerëz të shëndetshëm në tendosje të lartë fizike, klimë të nxehtë, nganjëherë në adoleshencë, moshën e rritur e hershme.

E ashtuquajtura formë fiziologjike ose adaptive e sëmundjes. Në këto raste, trajtimi i veçantë është i nevojshëm, veçanërisht në qoftë se hipotension nuk shkakton ndonjë siklet. Gjithashtu, sëmundja mund të shoqërojnë sëmundje të caktuara: sëmundje tuberkulozit ulçerë, sëmundje të mëlçisë, endokrin, dështim kardiovaskular. Hipotension mund të ndodhë në sfondin e shumë sëmundjeve infektive, prania e tumoreve, etj Kjo quhet hipotension simptomatik dhe trajtimi duhet të synojnë në marrjen e shpëtoj të sëmundjes themelore. Hipotension në shikim të parë duket gjendja e keqe padëmshme.


Megjithatë, ajo dëmton zemrën, enët e gjakut, pengon njerëzit të çojë një jetë aktive normale. Përveç kësaj, presioni i vazhdueshëm i ulët i gjakut kontribuon në zhvillimin e shumë mosfunksionim serioz të organeve të brendshme. Si është herbs hipotension? * Per trajtimin, zbutjen kushtin e hypericum ekstrakt try. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. bari i thatë pour 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir dhe le të paraqiten deri ftohur. Pini një gjysmë gotë mes të ngrënies të paktën 3 herë në ditë. 2 tbsp. l. të thata lule ose lë carangth gjemba pour 1 tbsp. ujë të vluar, pastaj rreth ngrohjes ulët për 5-10 minuta, cool, tendosje.

Merrni 1 tbsp. l. të paktën 4 herë në ditë për të rritur presionin, duke ngritur tonin e trupit. 1 tbsp. l. lule të thata Helichrysum derdh ujë të valë (1 në.). Përfundojë fort, le të qëndrojë deri gati gjysmë ore. Pastaj tendosje dhe pini një gotë të tretë para ushqimit për gjysmë ore. Trajtimi i bimëve hipotension nuk mund të bëjë pa recetë. Rrënjë grimcuar Maral vend 1 \ 4 në një shishe qelqi. Hidh vodka, fort zakuporte, hiqni një vend të errët për 2 javë. Merrni 20-30 pika tretësirë ​​30 minuta. para ngrënies, të paktën një muaj. Ju mund të përdorni për këtë qëllim ekstrakt gatshëm farmaceutike.

Në rekomandimin e mjekut tuaj që ju të vini tretësirë ​​të përshtatshme alkoolit: xhensen siberian, xhensen, Schisandra kineze. * Për normalizimi i hipotension vlim dy llamba të vogla, me husks në 1 litër ujë, ndërsa në supë, shtoni 100 gram sheqer. Pastaj pini supë ftohur në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës. * Para se të hahet, të marrë 15-20 pika tretësirë ​​e manave murriz. Shtrydh lëng nga selino të freskëta, pini tri herë në ditë për 2-3 shekuj. l. lëng. Nëpërmjet hipotension bimor mos harroni këtë recetë efektive. Mix 1 tbsp. l. rrënjët e thara të flamurit ëmbël, 4 lugë e rrënjëve të thata të bimëve lovage, Wort barishte Shën Gjonit, rue barit të thatë, 2 lugë gjethe lulushtrydhe, u rrit hips, veronica me bar, lule çikore. 3.

l. bari i hedh një gjysmë litër ujë të valë. Insistojnë në një termos gjatë natës. Pini infuzion të ngrohtë, para ushqimit, tri herë në ditë. Zgjidhni një recetë nga takimi i hipotension. Duke përdorur këto receta të trajtuar sëmundje në të rriturit. Nëse sëmundja hipotension në fëmijë, trajtim bimor është kryer duke përdorur të reduktuara një rekomandimet e dozimit duke herbalists Bullgarinë.
Këshillë Shumë njerëz gabimisht besojnë se hipotension duhet në mënyrë aktive të rritur presionin e gjakut dhe të marrë atë përsipër kafe, çaj të fortë. Por ajo mund të çojë për të ulur më tej tonin, dhe, rrjedhimisht, për të marrë pjesë krizat hypotonic.

Kështu që ju duhet të pini kafe dhe çaj në mëngjes, mos abuzojnë ato. Në mbrëmje ju mund të gëzojnë një gotë verë të thatë të natyrshme të kuqe. Për të kapërcyer këtë sëmundje, ajo është e mirë për rritjen e aktivitetit fizik, ushtrojnë vrapim, not për të bërë. Ditë duhet të fillojë me gjimnastikë, shpirt, ujë lagur ftohtë. Këto aktivitete kontribuojnë në ton të enëve të gjakut. Dërgo kategorikisht nga konsumi i tepërt i alkoolit, pirja e duhanit. Kaloni më shumë kohë jashtë, hani perime të freskëta dhe fruta. Ndiqni dietë. Pacientët me presionin e gjakut të ulët nuk mund të transferohet, pasi që rrjedha të bollshme të ushqimit, sidomos yndyrë, gjaku vërshon në orendive të zgavrën e barkut, duke ndërprerë qarkullimin normal të gjakut në qelizat e trurit.

Në krizat hypotonic që përfshijnë të fikët, lëvizjet e papritur nuk e bëni, ju nuk mund të shpejt të merrni up, qëndrojnë ende për një kohë të gjatë. Sipas rekomandimeve të mjekut, të shëndetshëm, të jetesës aktiv, të trajtimit të duhur të bimëve hipotension dhe bimëve, sëmundje duhet të largohet. Cheers! Svetlana,